Poradnik od A do Z: Co o nas mówią stopy?

Premiera pierwszego odcinka nowego programu, poradnikowo-edukacyjnego „Poradnik od A do Z”.

Pierwszym tematem będą stopy. O to jak o nie zadbać i na co powinniśmy zwrócić uwagę rozmawiać będziemy z gośćmi.

Podologia

Jak dbać o stopy, w jaki sposób i jakie są najczęstsze problemy ze stopami, opowie specjalista, podolog Teresa Agnieszka Klimczak.

REKLAMA

Sposobów na zadbane stopy jest naprawdę wiele. Na pewno wybierajmy odpowiednie obuwie. Zwracajmy uwagę na preparaty do pielęgnacji stóp, nie zawsze to, co jest w reklamie, jest dobre i odpowiednie. Musimy zwracać uwagę na to, jaki jest skład i jak wymagająca jest nasza skóra. Nie przesadzajmy również z tarkowaniem, czy z częstymi wizytami w gabinetach kosmetycznych lub podologicznych. Natomiast jeśli chodzi o najczęstsze problemy stóp, z którymi przychodzą pacjenci do gabinetu podologa, są to wrastające i wkręcające się paznokcie, i na chwilę obecną brodawki wirusowe.– powiedziała podolog Teresa Agnieszka Klimczak.

Fizjoterapia dla dzieci

Grupa najmłodszych pacjentów coraz częściej odwiedza wraz z rodzicami, gabinety podologiczne szukając specjalistycznej porady i pomocy, z problemami w obrębie stóp maluchów. A jakie najczęściej problemy ze stopami mają dzieci i jak prawidłowo dbać o rozwój stóp, zapytaliśmy specjalistę, fizjoterapeutkę Dorotę Husar.

Dorota Husar

Jeżeli pominiemy problemy wad wrodzonych, najczęściej rodzice przychodzą z dziećmi, skarżąc się, że dzieci mogą mieć koślawość stóp, płaskostopie, czasami z koślawością kolan. Jednak te wszystkie problemy tak naprawdę nie powstają w wieku dwóch, trzech, czterech lat, tylko tak naprawdę w okresie niemowlęcym. Wtedy tworzy się baza dla naszej postawy ciała, dla obciążenia prawidłowego stopy. Jeśli chodzi o to, jak dbać o stopy, to łączmy ruch z przyjemnością, pożyteczne z przyjemnością. Dajmy niemowlakom możliwość aktywnego, własnego, spontanicznego ruchu, czyli nie tylko nosimy dzieci, ale kładziemy je na brzuszku czy plecach. Nie sadzajmy dzieci na siłę, nie wkładajmy do chodzików, bo to najprostsza droga do tego, żeby  wykształcić nieprawidłowe obciążenie stopy. I dużo ruchu, bo to budulec naszego napięcia mięśniowego, który w efekcie prowadzi do prawidłowego obciążenia również stopy.– oznajmiła fizjoterapeutka Dorota Husar.

Buty dla dzieci

Jakie buty powinny nosić małe dzieci? Czym się sugerować przy ich zakupie najbardziej i dlaczego dobre buty są drogie? Na te pytania odpowie pani Marta Ficek ze sklepu obuwniczego Butek.

Dzieci powinny nosić dobre buty, to oczywiste. Pierwsze kroki są najważniejsze. Buty powinny być nowe, lekkie o szerokich przodach, żeby malucha palce nie były ściśnięte. Podeszwa nie może być zbyt twarda. Buty nie mogą być ani zbyt duże, ani za ciasne. Powinny dobrze, trzymać mogę, zwłaszcza jej tył. Wybierając dobre buty, musimy przygotować się na większy wydatek. Producenci obuwia wysyłają modele do badań jakościowych. Jeżeli przejdą wszystkie testy, mogą pochwalić się znakiem „Zdrowej Stopy”, a my jesteśmy pewni, że kupiliśmy dobre buty dla naszego dziecka.– powiedziała pani Marta Ficek ze sklepu obuwniczego Butek.

 

Szewc

Na zakończenie jaworznicki szewc Piotr Radomski, który z butami czyni cuda, by były wygodne i odpowiednie dla naszych stóp. Opowie nam czy w dzisiejszych czasach opłaca się naprawiać buty?

Piotr Radomski

Zawód, jakim jest szewc, istniał, istnieje i wydaje mi się, że istnieć będzie. Ludzie wciąż obuwie naprawiają. Uwielbiają swoim butom dawać drugie życie czy też drugą młodość. Współczesny szewc jest to taki prawdziwy artysta, który nie ogranicza się tylko i wyłącznie do naprawy obuwia. Do mojego zakładu można przynieść prawie wszystko: buty, botki, kozaki, torebki i torebeczki, plecaki, paski do spodni i wiele, wiele więcej. Tu naprawię, tam przyszyje, zwężę lub poszerzę. Moja rada? Nie wyrzucaj! Napraw! I nie lekceważmy zepsutych, czy skoślawionych butów, bo nasze stopy potem cierpią.– stwierdził szewc Piotr.

Stopy, stopy, nasze stopy – dźwigają nas przez całe życie w wielokilometrowym marszu. Czy dbamy o nie właściwie? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Pamiętajmy, że nieprawidłowości w ustawieniu stóp, w noszeniu niewłaściwego obuwia mogą skutkować bólami kolan, bioder czy nawet pleców. Dlatego warto zadbać o to, by nosić się i chodzić właściwie…

W kolejnym odcinku „Poradnika od A do Z” poruszymy temat pielęgnacji i stylizacji włosów. Powiemy Państwu dlaczego warto znać swoje włosy. Serdecznie zapraszamy.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki