REKLAMA

Balustrada stanowi uzupełnienie każdego balkonu i tarasu. Element ten pełni przede wszystkim funkcję ochronną – zabezpiecza przed upadkiem z dużej wysokości. W pewnym stopniu osłania przydomową przestrzeń, zapewniając prywatność domownikom. Co więcej, poręcz jest również doskonałą ozdobą elewacji budynku. Balustrady mają tak naprawdę wszechstronne zastosowanie – mogą być wykorzystane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na rynku dostępnych jest wiele modeli barierek balkonowych – balustrady ze stali nierdzewnej, drewniane bądź szklane. Jak wybrać odpowiednią? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Z czego składa się balustrada balkonowa?

Balustrada to element zamykający przestrzeń balkonu, jednocześnie dający poczucie bezpieczeństwa we własnym zaciszu domowym. Występuje zarówno w wersji pełnej (zabudowanej), jak i niepełnej. Balustrada balkonowa zbudowana jest z kilku elementów wykonanych z różnego rodzaju materiałów, połączonych ze sobą trwale u góry i u dołu. Konstrukcja tego rodzaju najczęściej montowana jest na skraju płyty balkonowej, dzięki czemu gwarantuje bezpieczeństwo. Tak, jak zostało wspomniane na wstępnie, barierki nadają się do montażu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Usytuowane przy schodach prowadzących na piętro ułatwiają wejście szczególnie dzieciom, ale i osobom starszym.

Czym kierować się przy wyborze balustrady balkonowej?

Wybór balustrady balkonowej to nie lada wyzwanie dla inwestorów. W momencie, gdy staniemy przed zakupem wymarzonej poręczy, zdamy sobie sprawę, jak ciężka jest to decyzja. Warto więc wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru balustrady.

Decydując się na zakup balustrady balkonowej należy wziąć pod uwagę aspekty, takie jak: wytrzymałość, stabilność, odporność na uszkodzenia oraz korozję. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się doskonałym wyglądem konstrukcji pomimo upływu czasu. Istotne jest również dopasowanie wysokości balustrady względem budynku. Montowanie zbyt wysokiej lub niskiej barierki będzie mijać się z celem.

Należy uwzględnić również rozmiar budynku. Balustrada powinna być proporcjonalna względem zabudowy. Kluczowe znaczenie ma też kształt płyty. Inna barierka pasuje do balkonu okrągłego, a inna do kwadratowego czy prostokątnego. Nie bez znaczenia jest także kolor i styl balustrady. Do wyboru mamy modele zarówno w lekkiej, jak i nieco masywnej formie. Rodzaj wybranego materiału powinien pasować do elewacji budynku. Można również łączyć niektóre tworzywa ze sobą, co pozwala osiągnąć ciekawy efekt wizualny.

Jaki materiał wykończeniowy wybrać?

Drewniane balustrady

Nie da się ukryć, że najpowszechniejszym materiałem jest drewno. Balustrady balkonowe z drewna zdobią setki domów w całej Polsce, a w szczególności tych, które zachowane są w tradycyjnej architekturze. Tego rodzaju rozwiązanie jest doskonałym uzupełnieniem klasycznych i góralskich aranżacji. Decydując się na drewnianą balustradę powinniśmy wziąć pod uwagę aspekt, jakim jest odpowiednia szerokość oraz rozmieszczenie belek. Dzięki temu poręcz będzie nie tylko pięknie zdobić budynek, ale i chronić przed wypadnięciem. W tej sytuacji warto postawić na najwyższej jakości drewno, tj. dąb, modrzew czy akacja. Takie gatunki charakteryzują się niesamowitą twardością i wytrzymałością. Warto także dopilnować tego, aby poręcz była poprawnie zamontowana. Zadanie to najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Balustrady ze stali nierdzewnej

Na przestrzeni minionych lat ogromną popularność zdobyły balustrady ze stali nierdzewnej. Nic dziwnego, w końcu ich jakość jest niepodważalna. Stal nierdzewna jest niesamowicie wytrzymała na wszelkie uszkodzenia, jak również czynniki atmosferyczne. Nie ulega korozji i nie wymaga konserwacji, a jedynie okresowego czyszczenia. Bardzo istotnym zabiegiem jest także polerowanie. Wybierając się na barierkę ze stali nierdzewnej mamy pewność, iż posłuży nam ona wiele lat zachowując znakomity wygląd. Stal nierdzewna pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Może zostać wykończona w wersji z połyskiem lub w wersji matowej. Rewelacyjnie wygląda w połączeniu z drewnem, kamieniem czy szkłem. Mimo prostej formy barierka ze stali stanowi doskonałą dekorację i z pewnością przykuje wzrok sąsiadów, a także odwiedzających nas gości. Elegancki, minimalistyczny wygląd sprawia, że balustrady na balkon ze stali nierdzewnej w każdym przypadku będą dobrym wyborem, bowiem spełni ona potrzeby nawet najbardziej wymagających Klientów!

Balustrady ze szkłem

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są balustrady szklane. Coraz więcej inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ prezentuje się ono niezwykle efektywnie i estetycznie. Choć mogłoby się wydawać, że do dość ryzykowny wybór, nie do końca tak jest. W obecnych czasach szkło wykorzystywane do produkcji barierek wykonane jest z trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów. Wszystko to sprawia, że balustrady szklane są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Co więcej, balustrady ze szkła umożliwiają na pełne osłonięcie balkonu, a tym samym zapewnienie sobie większej prywatności. Dodatkowo w żadnym stopniu nie ograniczają przepływu światła wewnątrz, co jest sporym udogodnieniem.

Podsumowanie

Barierka to najpopularniejszy sposób wykończenia balkonu bądź tarasu. Odpowiednio zaprojektowana chroni przed upadkiem z wysokości oraz stanowi element dekoracyjny naszego domu, czy też mieszkania. W dzisiejszych czasach możemy wybierać spośród różnych modeli balustrad balkonowych. Do najpopularniejszych należą balustrady ze stali nierdzewnej, drewna lub szkła. Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety. Drewniane konstrukcje pasują do tradycyjnych elewacji, zaś szklane i ze stali nierdzewnej wpasowują się w nowoczesny styl. Spośród wszystkich propozycji wybór pada na balustrady stali nierdzewnej, ponieważ nie tylko pięknie się prezentują, ale również nie wymagają konserwacji.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki