REKLAMA

Aneta Chłosta – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie, w wolnych chwilach czyta książki i realizuje się aktorsko. Często pisze różne wiersze bądź opowiadania do szuflady. – Może kiedyś uda mi się coś wydać – mówi. W zakończonym niedawno Wojewódzkim Konkursie Poetyckim z okazji XXVIII Tygodnia Ziemi wiersz Anety został nagrodzony drugim miejscem.

Aneta Chłosta
REKLAMA

Ela Bigas: W nagrodzonym wierszu pojawia się przekonanie, że „jeszcze będzie normalnie”, czyli jak?
Aneta Chłosta: Normalnie czyli wśród innych ludzi bez maseczki. Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli wrócić do przed pandemicznych przyzwyczajeń. Brak ograniczenia miejsc w teatrach czy kinach, ciekawe wycieczki szkolne – to coś o czym marzę.

Jedyną śmiecącą istotą na ziemi jest człowiek, czy w skali globalnej dlatego, że nie ma pomysłu na utylizację śmieci, a w skali lokalnej ponieważ jest leniwy, skąpy, czy źle wychowany?
Nie sądzę aby ludzie, byli skąpi, wszelkie niedociągnięcia wynikają z braku wiedzy lub niestety z lenistwa. Na szczęście coraz częściej organizowane są akcje, które maja na celu edukowanie społeczeństwa.

Czy twoje palny zawodowe są związane z ekologią?
Raczej nie, trudno powiedzieć mi, co będzie się działo za 5 czy 10 lat. Docelowo chciałabym pracować z ludźmi jako psycholog bądź realizować się aktorsko. To moje marzenie. Ale kto wie?

Czy angażujesz się w działania na rzecz przyrody?
Tak, staram się dołożyć moją przysłowiową „cegiełkę”. W tym roku szkolnym razem z grupą uczniów naszej szkoły realizowałam projekt społeczny, który miał na celu edukację społeczeństwa. W naszych mediach społecznościowych zamieszczaliśmy wiele informacji o tym jak i dlaczego warto oszczędzać wodę.

Czy globalne zagrożenia to wymysł czy właściwie w zasadzie to problem niegroźny?Globalne zagrożenia to nie wymysł. Każdy powinien mieć świadomość tego, co dzieje się wokół niego i w razie potrzeby reagować. Globalne ocieplenie może zaszkodzić nie tylko naszemu środowisku ale również całemu społeczeństwu.

Czy problem lokalnego śmiecenia ma twoim zdaniem jakieś sensowne rozwiązanie?Każdy problem ma jakieś rozwiązanie. Przede wszystkim musimy segregować śmieci i nauczyć się jak rozsądnie wykorzystywać odpadki. Powinniśmy również edukować młodych ludzi, że wyrzucanie śmieci w miejsca do tego nie przeznaczone szkodzi im samym.

Gdyby w odległej przyszłości powstał przewodnik „Autostopem przez Galaktykę”, t co napisano by o Ziemi?
Piękne miejsce, niestety bardzo zanieczyszczone.

Dziękując za rozmowę, życzę sukcesów w naprawianiu świata. Ela Bigas

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki