REKLAMA

IBF – czyli jedna z największych organizacji bokserskich

Boks jest jednym z najczęściej uprawianych sportów walki. Gale bokserskie są organizowane już od wielu lat, a ilość osób oglądających walki jest niesamowicie duża. To z kolei przełożyło się na powstanie wielu organizacji bokserskich, w której każdy pięściarz może walczyć o mistrzowski pas w swojej kategorii. Jedną z nich jest organizacja IBF. Jaka jest jej historia oraz kto rządzi obecnie w rankingach?

Historia organizacji IBF

Ta organizacja boksu powstała w roku 1983 jako następca United States Boxing Association w połączeniu z organizacjami z Europy oraz Ameryki Łacińskiej. Została założona przez Boba Lee, który przegrał wybory na prezydenta innej organizacji, WBA, co otworzyło mu oraz kilku jego współpracownikom, drogę do utworzenia nowego związku bokserskiego. Była to trzecia światowa organizacja bokserska, zaraz po WBC i WBA. Pierwszym mistrzem świata organizacja IBF został Marvin Camel w wadze junior ciężkiej.

Niestety, organizacja została okryta niechlubną sławą kiedy to pod koniec XX wieku wyszła na jaw afera łapówkarska, w którą zaangażowany został były mistrz świata wagi ciężkiej. W 1999 roku reputacja organizacji została całkowicie zrujnowana, kiedy oskarżony został założyciel IBF, Bob Lee. W sumie, oskarżonych w całej sprawie było wielu, wraz z synami prezesa organizacji. Finalnie, prezes IBF został skazany za pranie brudnych pieniędzy oraz unikanie płacenia podatków.

Kategorie wagowe organizacji IBF

Każda organizacja wyznacza własne kategorie wagowe, w których mogą walczyć pięściarze. Są one zazwyczaj bardzo podobne, co sprawia, że jeden bokser może być mistrzem tej samej wagi w różnych organizacjach. Takimi arcymistrzami byli m.in. bracia Kliczko. Obecnie, bokserzy mogą zmagać się w kategoriach wagowych od 105 funtów (47,6 kg) do ponad 200 funtów (od 90,7 kg). IBF organizuje również walki kobiet. Kategorie wagowe są takie same, jednak w tym przypadku najniższa waga zaczyna się od 102 funtów, a kończy na 175.

Obecni mistrzowie

Ranking IBF jest pełen znakomitych pięściarzy i od wielu lat najlepsi z nich zdobywają tytuły tej organizacji. Obecnie, najdłużej panującym mistrzem jest Jerwin Ancajas z Filipin, który od ponad 1700 dni dzierży tytuł mistrza IBF kategorii junior kogucia. Zaraz po nim, znajduje się Errol Spence Junior, który od ponad 1400 dni jest mistrzem kategorii półśredniej. Kolejnym wynikiem z ponad 1000 dni bez utraty mistrzostwa jest rekord Artura Beterbiev’a w kategorii półciężka. W najatrakcyjniejszej względem widzów kategorii wagowej, ciężkiej, rządzi dziś Anthony Joshua, który dzierży mistrzowski pas od prawie 2 lat.

Polacy w kategorii IBF

Warto wiedzieć, że mistrzami tej organizacji byli również Polacy. Pierwszym z nich był Dariusz Michalczewski, który w 1997 roku pokonał Virgila Hilla, stają się wtedy mistrzem świata kategorii półciężkiej. Na kolejnego polskiego mistrza świata trzeba było poczekać aż 9 lat, gdyż dopiero w 2006 roku Krzysztof Włodarczyk, jako drugi w Polak w historii, objął tytuł mistrza świata organizacji IBF. Pokonał on Steve’a Cunninghama, a dodatkowym smaczkiem było to, że walka miała miejsce w Warszawie. Krzysztof Włodarczyk został w ten sposób mistrzem świata IBF w kategorii junior ciężkiej. Ostatnim polskim mistrzem świata federacji IBF był Tomasz Adamek, który również wydarł tytuł Stevowi Cunnigham’owi. Miało to miejsce 11 grudnia 2008 roku. Tomasz Adamek zrzekł się pasa mistrzowskiego kategorii junior ciężkiej w 2009 roku, aby móc walczyć w najwyższej wadze. Od tego czasu, nie było żadnego polskiego mistrza świata w tej organizacji.

IBF? To nie tylko boks!

Niewiele osób wie, że organizacja IBF działa również w innej dyscyplinie sportowej. Jest to również sztuka walki, jednak nieco inna od boksu. Mowa oczywiście o muay thai. Obecnie istnieją trzy kategorie wagowe, junior lekka, półśrednia oraz półciężka. Wszystkie trzy tytuły należą do Tajów, którzy pozostają niepokonani od 2017 roku. Na stronie https://rankingi-sportowe.pl/ranking-ibf/ dostepny jest aktualny ranking.

Podsumowując, organizacja IBF jest jedną z największych międzynarodowych organizacji bokserskich. Powstała ona pod koniec XX wieku i pomimo tego, iż wokół niej działy się różne niechlubne rzeczy, nadal pozostaje bardzo istotną organizacją bokserską zrzeszającą wielu wspaniałych pięściarzy. W ten sposób, obok WBA i WBC, jest najbardziej rozpoznawalną marką na świecie. Warto wiedzieć kto jest obecnie mistrzem IBF, ponieważ są to nazwiska, które jeszcze nie raz pojawią się w bokserskim światku. Niemałą chlubą dla nas jest fakt, iż było kilku znakomitych mistrzów pochodzących z Polski, jednak od dłuższego czasu, żaden Polak nie jest w stanie zdobyć tytułu mistrzowskiego.

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement