REKLAMA

Chociaż to bogata i zróżnicowana dieta powinna dostarczać nam wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, nie zawsze tak się dzieje. Gdy spożywana żywność nie pokrywa zapotrzebowania na składniki odżywcze, możemy sięgnąć po suplementy. Zanim jednak zaczniemy przyjmować wspomniane preparaty, warto sprawdzić, jakie witaminy i minerały dobrze jest brać razem, a jakich połączeń lepiej się wystrzegać.

Witamina A+E

Witamina A w dużych ilościach obecna jest w mleku, maśle, sałacie, żółtkach jaj, jarmużu i śledziach. Wchłanianie tej substancji poprawi równoczesne przyjmowanie witamin D i E rozpuszczalnych w tłuszczach. Szczególnie popularne – nie tylko w suplementach diety, ale i w kosmetykach – jest połączenie witamina A+E, dlatego że te składniki wzajemnie wzmacniają swoją aktywność biologiczną.

Witamina K+D

W suplementach nierzadko możemy znaleźć połączenie witamina K+D. Dlaczego tak się dzieje? Zarówno witamina D, jak i witamina K wywierają pozytywny wpływ na gospodarkę wapniową w ludzkim ciele. Pierwszy ze składników transportuje wapń do miejsc w ciele, które najbardziej go potrzebują, przede wszystkim do kości. Witamina K zapobiega z kolei zwapnianiu naczyń krwionośnych.

Witaminę D zawierają tłuste ryby morskie, podroby i przetwory mleczne. Najwięcej substancji produkuje ludzkie ciało pod wpływem promieniowania słonecznego. Witamina K zawarta jest w brokułach, szpinaku, żółtkach jaj, jogurtach, serach żółtych i wątrobie wieprzowej. Wchłanianie tej substancji wzmacniają również inne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A i E.

Kiedy warto sięgnąć po połączenie witamin K+D? Gdy chcemy wzmocnić kości albo przeciwdziałać obfitemu krwawieniu podczas miesiączki. Wspomniany kompleks sprawdza się również w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, w profilaktyce przeciwmiażdżycowej i przy złamaniach kości.

Magnez z witaminą B12

Magnez wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego i pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego. Uczestniczy w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek, dlatego warunkuje dostarczanie energii do komórek ciała. Pierwiastek wspomaga pamięć i odpowiada za sprawne funkcjonowanie układu naczyniowo-sercowego. Aby wesprzeć wspomniane układy, a także zmniejszyć uczucie zmęczenia i znużenia, warto przyjmować magnez z witaminą B12, B6 albo B1.

Selen

Selen wchłania się gorzej, gdy spożywamy słodycze. Pierwiastek w zetknięciu z cukrami prostymi staje się bezużyteczny dla naszego ciała. Jeżeli stwierdzono u nas niedobory selenu, lepiej unikać jedzenia słodyczy. Wchłanianie pierwiastka utrudnia także nikotyna. Selen można przyjmować razem z witaminą E, C i A – w ich przypadku nie dochodzi do antagonizmu.

Cynk

Podstawowymi źródłami cynku są ostrygi, orzechy, mąka pełnoziarnista, chude mięso oraz żółtka jaj. Wchłanianie pierwiastka usprawnią witamina A, C, E, B6, fosfor oraz selen. Niezbyt dobrym połączeniem będzie z kolei cynk z wapniem i magnezem. Wspomniane substancje mogą negatywnie wpływać na swoją przyswajalność.

Potas i magnez

Potas uczestniczy w przewodnictwie nerwowym, warunkuje prawidłowy skurcz mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Niedobory pierwiastka powodują zmęczenie, drżenie mięśni, skurcze, nadciśnienie, senność, osłabienie, zawroty głowy oraz kołatanie serca. Potas najlepiej łączyć z magnezem i witaminą B6. Związki będą wzajemnie zwiększać swoje wchłanianie – składniki działają synergistycznie.

Odpowiednie połączenia witamin i minerałów sprzyjają lepszemu przyswajaniu składników, a także ich komplementarnemu działaniu. Warto pamiętać o wyżej opisanych zależnościach przy doborze suplementów diety. W razie wątpliwości można też zapytać farmaceutę o najkorzystniejsze połączenia składników odżywczych.

 

 

undefined

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki