REKLAMA

Słuch jest zdecydowanie jednym z najważniejszych zmysłów, z którego korzystamy nieustannie. Dlatego właśnie niezwykle trudno jest wyobrazić sobie taki moment, w którym go tracimy. Nie jesteśmy w stanie sprawnie porozumiewać się z innymi czy dosłyszeć wszelkich sygnałów oznaczających niebezpieczeństwo. Wszystko to sprawia, że informacja o tym, że dziecko ma problemy ze słuchem, jest dla rodziców prawdziwym szokiem i może być źródłem poczucia całkowitej bezradności. Jednak, jeśli jesteś właśnie w takiej sytuacji, to musisz wiedzieć, że taka reakcja jest całkiem naturalna i potrzeba czasu, żeby oswoić się z taką wiadomością. Na szczęście nieustanny rozwój technologiczny w zakresie aparatów słuchowych sprawia, że nawet dla najmłodszych dzieci niedosłuch nie jest tak dużym obciążeniem, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Jak zatem wychowywać i wspierać dziecko z ubytkiem słuchu, żeby rozwijało się w poczuciu własnej wartości?

Natychmiastowa reakcja

Docierająca do rodziców wiadomość o tym, że ich dziecko posiada niedosłuch, może być wręcz paraliżująca. Warto natomiast pamiętać o tym, że obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki którym będzie mogło ono cieszyć się swoim dzieciństwem i korzystać z jego wszystkich uroków. Nie należy natomiast zwlekać i odkładać w czasie ich podjęcia, ponieważ to szybka reakcja daje najlepsze efekty. Dzięki odpowiedniemu dobraniu aparatów słuchowych oraz wcześnie rozpoczętej rehabilitacji możliwe jest zatrzymanie postępowania niedosłuchu, o ile jego powodem nie są wady genetyczne. Wszystko to sprawia, że już przy pierwszych objawach oraz podejrzeniach dobrze jest zabrać dziecko na badanie słuchu. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezpieczne, a pozwala ustalić na jakim poziomie jest ubytek i jakie następne kroki należy podjąć.

Nie tylko słowa

Wychowywanie dziecka, które posiada niedosłuch, może być dla rodziców oraz jego bliskiego otoczenia prawdziwym wyzwaniem. Dlatego też należy wyrobić sobie pewne nawyki, które pomogą w sprawnym komunikowaniu się. Dostosowane do wymagań młodej osoby z ubytkiem słuchu, przyczyniają się do jej poprawnego rozwoju. Warto przede wszystkim uświadomić sobie, że nikt z nas nie porozumiewa się wyłącznie za pomocą słów. Równie ważna jest tak zwana mowa niewerbalna. To, do czego należy przywiązywać największą uwagę, to przejrzystość każdej wypowiedzi. Sprzyja temu niewielka odległość pomiędzy twarzami, dlatego przy rozmowie z dzieckiem warto do niego kucnąć. Dzięki temu będzie mogło ono czytać z ruchu warg oraz skupić się na zdaniach skierowanych w jego stronę. Trzeba unikać z kolei żucia gumy, „chowania się” za laptopem czy książką, a także podpierania głowy na ręce.

Wypowiedzi skierowane do dziecka

Wiele osób porozumiewając się z osobą niedosłyszącą, niezależnie od jej wieku, ma tendencję do podnoszenia głosu, a także znacznego spowolnienia każdej wypowiedzi. Jest to jednak rozwiązanie, które wbrew temu, co może się wydawać, wcale nie sprzyja lepszej komunikacji. Chcąc ją rzeczywiście poprawić, największą uwagę należy przywiązywać do wyraźnego sposobu wypowiadania każdego słowa, jednak nie może być to przesadzone i przerysowane. Jeśli dziecko ma problem ze zrozumieniem wypowiedzi, dobrze jest nie powtarzać jej, a odpowiednio ją przeformułować. Warto również wpoić dziecku, żeby nie przerywało wypowiedzi innym. Jest to bowiem nie tylko niekulturalne, ale może przyczynić do niezrozumienia się. Często zdarza się zresztą, że nawet jeśli dziecko nie zrozumie samego początku zdania, to jego końcówka będzie wystarczająca do pojęcia całej myśli.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement