„Kręcimy bezpieczeństwo nad wodą”

Sezon rekreacyjny powoli się rozpoczyna i nad zalewem Sosina pojawia się coraz więcej spacerowiczów. Za niedługo będzie można również aktywnie spędzać czas w wodzie oraz na wodzie, co generuję pewne zagrożenia. Mimo że na obecną chwilę w zalewie kąpać się nie można, to Policja już zaczyna akcje profilaktyczne. O tym, jak należy się zachować i na co uważać mówi asp. szt. Michał Nowak z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

REKLAMA

Jaworzniccy policjanci rozpoczęli akcję profilaktyczną pt. „Kręcimy bezpieczeństwo nad wodą”. Ma to oczywiście związek z coraz cieplejszą pogodą i ze zwiększającą się liczbą osób w okolicach akwenów wodnych. Tym razem jest to Zalew Sosina, który już niebawem zostanie oddany do użytku i będą mogli korzystać z niego mieszkańcy Jaworzna.

Cała akcja ma oczywiście na celu poinstruowanie przebywających jaworznian nad Sosiną jak bezpiecznie spędzać czas, aby nie doszło do tragedii. Policjanci pouczają i edukują o bezpiecznym korzystaniu z wody i przyrody. Niestety najczęstszą przyczyną wypadków jest alkohol, gdy osoby będące pod jego wpływem wchodzą do wody i będąc przekonanymi o swoich umiejętnościach pływackich, podejmują nierozsądne decyzje. Tak samo się ma sytuacja z korzystania różnego rodzaju sprzętu wodnego, jak mówi Oficer Prasowy, w ostatnich latach jaworznicka Policja zatrzymała dużo osób, które będąc pod wpływem lub na tzw. podwójnym gazie, pływali kajakami, łódkami czy rowerkami wodnym. Takie osoby podlegają pod art. 35 oraz 87 Kodeksu Wykroczeń. Uwagę zwrócić trzeba także na dzieci, które w ferworze zabawy mogą nam zniknąć z oczu i może dojść do tragedii. Dziecko, które zniknie pod taflą wody bardzo trudno uratować, gdyż ciężko o szybką interwencję, dlatego ważne jest, aby dzieci były cały czas w zasięgu wzroku.

Woda to nie przelewki, dlatego nasz funkcjonariusz ma do mieszkańców miasta pewien przekaz – „Jak najmniej interwencji, jak najwięcej rozważnego korzystania z tego akwenu i obyśmy się widzieli tylko w przyjemnych sytuacjach”.

Jak sami Państwo słyszeli, uważajmy na siebie w trakcie spędzania wolnego czasu nad wodą, bo brawura i alkohol plus woda, to mieszkanka, która prowadzi tylko do nieszczęścia.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki