REKLAMA

Podróżowanie na ostatnią chwilę, a może – wakacje zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem? Modeli zwiedzania najpiękniejszych zakątków świata w towarzystwie biura podróży, bez względu czy funkcjonuje ono w Warszawie, czy w małym mieście, jest kilka. Najpopularniejsze opcje to wakacje last minute i first minute. Która z nich jest atrakcyjniejsza? Sprawdziliśmy!

Wakacje first minute i last minute cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie można się dziwić – rezerwując wymarzony urlop odpowiednio wcześnie lub przeciwnie – maksymalnie późno można zaoszczędzić od 40 do nawet 70%! Co charakteryzuje każdą z tych opcji i która jest korzystniejsza?

First minute, czyli wakacje dla zorganizowanych

Wakacje first minute to nic innego, jak wycieczka zarezerwowana i opłacona w chwili pojawienia się w ofercie, czyli bezpośrednio po zakończeniu bieżącego sezonu. Często jest to nawet rok przed planowaną datą wyjazdu. Takie rozwiązanie, wbrew pozorom ma swoje zalety – pozwala zaplanować zbliżający się urlop (zwłaszcza jeśli chcesz spędzić go w większym gronie), daje gwarancję wypoczynku w wybranym miejscu i kosztuje zdecydowanie mniej, niż ta sama oferta w szczycie sezonu turystycznego. Co więcej – płacąc wcześniej, masz gwarancję ceny, a więc – ewentualne podwyżki Cię nie dotyczą.

Oferty first minute dedykowane są osobom, które muszą zaplanować urlop z dużym wyprzedzeniem. Ma to jednak swoje plusy – nierzadko aż 45% rabatu i dodatkowe ubezpieczenie. Szczegółowe warunki zależą jednak od konkretnego touroperatora i mogą się różnić. Najrozsądniej będzie zapoznać się z ofertą wybranego biura podróży – bez względu na to, czy funkcjonuje w Warszawie, czy w małym mieście, z pewnością proponuje wakacje first minute.

Last minute – wakacje marzeń na ostatnią chwilę

Polowanie na oferty last minute to zadanie dla osób, które nie boją się podejmowania spontanicznych decyzji. Taką wycieczkę możesz wykupić najwcześniej kilkanaście dni przed planowanym wylotem. Niestety – w przypadku takich ofert nie ma gwarancji miejsc, zatem jeśli planujesz wypoczynek w większej grupie, musisz liczyć się z koniecznością zmiany planów. Zatem – czy last minute się opłaca? Tak, jeśli nie masz ściśle sprecyzowanego kierunku podróży i jesteś otwarty na nowe propozycje. Jakie korzyści wynikają z wakacji na ostatnią chwilę?

– Niewątpliwie niska cena – zwłaszcza jeśli urlop dodatkowo planujesz poza sezonem, a więc – w maju, listopadzie albo październiku;

– Dodatkowe korzyści – na przykład wyżywienie w cenie, zniżka dla osoby towarzyszącej lub inne, ustalone przez konkretnego touroperatora;

– Dreszczyk emocji – zwłaszcza jeśli wcześniej w ogóle nie planowałeś wakacji.

First minute czy last minute? Co opłaca się bardziej?

Zastanawiasz się, które wakacje z biurem podróży, first czy last minute opłacają się bardziej? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. W przypadku pierwszej opcji, a więc – first minute, możesz zaplanować wakacje w miejscu, które zawsze chciałeś zobaczyć. Co więcej – w atrakcyjnej cenie i w towarzystwie bliskich Ci osób. To doskonała opcja dla wszystkich zorganizowanych, ceniących sobie stabilizację i rozwiązania, które odpowiadają na konkretne potrzeby.

A co z wakacjami last minute? Są mniej atrakcyjne? Zdecydowanie nie! Są natomiast odpowiednie dla zupełnie innej grupy klientów. Dedykowane osobom, które mogą wykorzystać urlop w dowolnym miesiącu, nie mają sprecyzowanych wymagań w zakresie miejsca i standardu hotelu, a także – podróżują solo lub w mniejszych grupach.

Nie wiesz, która opcja jest dla Ciebie? Odwiedź biuro podróży – w Warszawie, Krakowie lub online, na przykład – SunCenter i sprawdź, co odpowiada Ci bardziej. Być może jeszcze nie wiesz, ile w Tobie spontaniczności!

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement