REKLAMA

Aby firma odniosła sukces, potrzebuje maksymalnej wydajności ze strony swoich pracowników. Wpływa na to wiele różnych czynników, ale jednym z najłatwiejszych do kontrolowania przez firmę jest zaprojektowanie biura.

Aby firma odniosła sukces, potrzebuje maksymalnej wydajności ze strony swoich pracowników. Wpływa na to wiele różnych czynników, ale jednym z najłatwiejszych do kontrolowania przez firmę jest zaprojektowanie biura.

Wypoczęty, zadowolony pracownik jest najbardziej wydajny, a dla firm rozważających wprowadzenie ulepszeń w miejscach pracy istotne mogą być badania ergonomii pracy. Wynika z nich, że pracownicy w tradycyjnej przestrzeni biurowej tracą około 90 minut dziennie w wyniku rozproszenia uwagi. Jest to odpowiednik pełnego dnia roboczego każdego tygodnia, który jest niepotrzebnie i nieodwracalnie stracony. Po drugie, ponad 90% kosztów operacyjnych organizacji jest związane z wydajnością pracowników.

Można oczywiście zmuszać i motywować pracowników do zwiększonego wysiłku. Ale to działa na krótką metę. Tymczasem nawet kilka ulepszeń w projektowaniu przestrzeni biurowej może mieć pozytywny i bardziej trwały wpływ na wyniki finansowe firmy. Zmniejszenie stresu, poprawa morale i koncentracji, naturalnie przyczyni się do zwiększenia wydajności i ogólnie poprawi stan zdrowia pracowników. Zależność jest prosta. Kiedy czujemy się komfortowo w pracy, pracujemy lepiej i wydajniej.

Badania przeprowadzone na początku XXI wieku przez zespół amerykańskich naukowców udowodniły, że projekt biura i organizacja przestrzeni biurowej ma ogromny wpływ na pracowników. Co najważniejsze, niskim kosztem można tworzyć przestrzenie biurowe, które pracownicy mogą dostosować do potrzeb swoich miejsc pracy. Ponieważ jest prawdopodobne, że elastyczne metody pracy przyjęte ze względu na COVID-19 będą kontynuowane, trzeba pamiętać i o tym projektując przestrzeń biurową.

W biurze ruchome przegrody pomieszczeń umożliwiają optymalną współpracę, a wydzielone, przyjazne przestrzenie, w których jeden lub kilku pracowników może skupić się na projekcie, zapewnia lepsze miejsce do pracy niż tzw open-space. Nawet możliwość przejścia na czas wykonywania jakiegoś zadania z otwartej przestrzeni do półzamkniętej lub zamkniętej może pomóc w skupieniu się i wydajniejszej pracy. Hałas jest ważnym czynnikiem, który niekorzystnie wpływa na wydajność. W Wielkiej Brytanii większość pracowników biurowych spędza 40 godzin tygodniowo w pracy, więc oddzielenie pomieszczeń głośniejszych, w których wykonywane są zespołowe, interaktywne zadania od tych pracowników, którzy do pracy potrzebują cichej i indywidualnej prywatności, ma ogromny sens.

W projektowaniu biur istotną funkcję pełni oświetlenie. Naturalne oświetlenie jest najlepsze. Pomaga uniknąć zmęczenia wzroku, bólów głowy, utraty koncentracji, znużenia i drażliwości. Regulowane meble biurowe są również niezbędne, a wielu dostawców ma szeroką gamę ergonomicznych krzeseł i biurek. Jakość powietrza jest szczególnie ważna: skuteczna wentylacja, albo poprzez kontrolowane systemy mechaniczne lub tradycyjne okna, jest niezbędna dla odnowy biologicznej i jest to istotny aspekt projektowania biura, w którym świeże powietrze jest niezbędne. Pomóc może też zainstalowanie złożonych funkcji biofilnych albo umieszczenie w przestrzeni biura roślin.

Ostatnie badania konsekwentnie pokazują, że nowoczesne biura są zwykle zimniejsze niż idealna temperatura pracy, więc i to może mieć istotny wpływ na wydajność pracowników. Inne ulepszenia mogą obejmować systemy kolorystyczne, które sprzyjają różnym zadaniom, elementy dekoracja, a nawet zapachy w biurze. Jeśli zależy ci na optymalnej organizacji przestrzeni biurowej skontaktuj się ze specjalistą firmy Office Projekt, który pomoże w określeniu najważniejszych czynników przestrzeni roboczych w biurze, pomoże w doborze mebli, wystroju i wszystkich innych aspektach projektu biura.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki