REKLAMA

Chociaż człowiek zna stal od tysięcy lat, a epoką węgla i stali nazywamy wiek dziewiętnasty, kiedy to zaczęto ją szerzej wykorzystywać w Europie, zwłaszcza w budownictwie, w dalszym ciągu pozostaje ona jednym z najważniejszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka.

Zaopatrując się w stal, zwłaszcza gałąź przemysłowa, musi stawiać na jakość, dokładność i bezpieczeństwo. Praktycznie wszędzie, gdzie jest wykorzystywana ma bowiem na to bezpieczeństwo wpływ – czy to w budownictwie, w budowie statków, samochodów i innych maszyn, kablach i przewodach elektrycznych. Bez dobrego rozeznania możemy przepłacić lub stracić na jakości.

Najlepsze blachy to blachy dobrze dobrane

Dobrym przykładem jest blacha. W zależności od tego, czy potrzebujemy jej do pokrycia dachowego, wykorzystania w warsztacie samochodowym czy choćby w ślusarstwie, będą nam potrzebne zupełnie inne parametry. Duży wybór różnego rodzaju blachy znajdziemy np. tu: https://stal-jaromin.pl/blachy/. Najbardziej uniwersalna jest blacha gorącowalcowana. Idealnie nadaje się do konstrukcji stalowych, maszyn, pojazdów i budowy kontenerów. Może mieć różne parametry i jest tania w produkcji, jeśli więc nie potrzebujemy powierzchni idealnie gładkiej, będzie najlepszym rozwiązaniem. Blacha zimnowalcowana jest tą samą blachą poddaną dalszej obróbce, dzięki której staje się gładsza i twardsza oraz bardziej odporna na rozciąganie. Idealnie sprawdzi się w branży motoryzacyjnej i elektrotechnicznej. Najczęściej stosowane w budownictwie są z kolei blachy ocynkowane, które nie tylko dzięki cynkowaniu są bardziej odporne na korozję i najtrwalsze ze wszystkich blach, ale są również najbardziej estetyczne. Odporne na korozję są również blachy ryflowane, a dzięki wytłaczaniu ich ze wzorem mają właściwości antypoślizgowe i również są odporne na warunki atmosferyczne. Jest stosowana w budownictwie, motoryzacji, budowie statków i maszyn, a dzięki swojej estetyce używa się jej nawet do wykończenia wnętrz.

Dopełnienie konstrukcji, czyli kształtowniki

Do budowania różnego rodzaju konstrukcji czy maszyn (również rolniczych) niezbędne są również profile stalowe, które są bardzo trwałe, a do tego lekkie. Służą przede wszystkim do wzmacniania i łączenia elementów, a dzięki uniwersalnym właściwościom używa się ich zarówno do lekkich konstrukcji, jak i do stropów, ścian działowych czy sufitów, jak również w motoryzacji i budowie maszyn. Są wykonywane ze stali różnych gatunków, co dodatkowo dodaje im trwałości i odporności na warunki atmosferyczne.

Wybór stali

Zaopatrując się w wyroby stalowe musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak jej jakość czy wygląd, nie jest to jednak materiał łatwy i warto zaufać kontrahentowi, któremu nie tylko będziemy mogli zaufać ze względu na jego doświadczenie w handlu stalą, jak np. https://stal-jaromin.pl/stal/, ale też będziemy mogli liczyć na fachowe doradztwo czy możliwość docięcia profilu do naszych potrzeb, ponieważ nawet przy dużym i różnorodnym asortymencie taka usługa może być nam potrzebna, a kompleksowa obsługa jeszcze bardziej zwiększy nasze zaufanie do kontrahenta.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement