Systemy zarządzania jakością w miejscach zagrożenia wybuchem – czy warto je wdrożyć?

 

Artykuł sponsorowany

dla IBT Ex Solution

Miejsce publikacji:



.

Systemy zarządzania jakością w miejscach zagrożenia wybuchem – czy warto je wdrożyć?

Potencjalni klienci i odbiorcy dowolnego produktu chcą mieć pewność, że to, co otrzymują ma najwyższą jakość. Z kolei przedsiębiorstwa produkcyjne chcą być przekonane, że ich produkcja spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Jak zabezpieczyć jedna i drugą sytuację? Czy systemy zarządzania jakością i ich wdrożenie będzie dobrym i skutecznym rozwiązaniem? Zapraszamy do lektury!

Czym są systemy zarządzania jakością?

Systemy zarządzania jakością to nic innego jak systemy złożone z zasad, procedur, metod i narzędzi. Powstały one w celu osiągnięcia wyznaczonych celów jakościowych. Systemy zarządzania jakością określają także stanowiska pracy, ludzi ich obsługujących oraz relacje, jakie między nimi zachodzą – wszystko w myśl dostarczania najwyższej i powtarzalnej jakości. Jest to jedynie ogólna definicja systemów zarządzania jakością, a jej szczegółowy opis zależy od konkretnego zorientowania systemu np. na wyniki przedsiębiorstwa, na funkcjonowanie organizacji, na kulturę organizacyjną, czy na klienta.

Dziś zdecydowanie najbardziej popularnym i najpowszechniejszym standardem mającym wpływ na definicję systemu zarządzania jakością jest norma ISO 9001. Ten międzynarodowy oraz uniwersalny standard może być stosowany niemal przez każdą organizację na całym świecie. Norma ta była poddawana nowelizacji wielokrotnie, jednak już od ponad 20 lat z powodzeniem spełnia swoją funkcję i obecnie stała się podstawowym standardem, w oparciu o który organizacje budują swoje systemy zarządzania.

Systemy zarządzania jakością przy produkcji urządzeń przeznaczonych do pracy w przestrzeniach zagrożonych wybuchem

Systemy zarządzania jakością mogą być jednak oparte o inne normy w zależności od potrzeby. W przypadku systemów zarządzania jakością przy produkcji urządzeń przeznaczonych do pracy w przestrzeniach zagrożonych wybuchem najczęściej sięga się po normę PN-EN ISO/IEC 80079-34. Norma ta określa szczegółowe wymagania oraz informacje dotyczące tworzenia i utrzymywania systemu zapewnienia jakości i powtarzalności produkcji urządzeń elektrycznych i nieelektrycznych wszędzie tam, gdzie możliwy jest wybuch gazów, par, pyłów i mgieł.

„W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie przedsiębiorstwo produkcyjne, które nie posiada żadnych zasad dotyczących produkcji, czy weryfikacji powstałych wyrobów. Na szczęście opracowano działania doskonalące, czyli systemy zarządzania jakością. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie zarówno budowy, jak i nadzoru systemów zarządzania jakością, dzięki czemu oferujemy pełne wsparcie wszystkim producentom wyrobów przeznaczonych do pracy w atmosferach wybuchowych” – mówi Edward Smyk, pracownik Instytutu Bezpieczeństwa Technicznego Ex Solution.

Systemy zarządzania jakością w miejscach zagrożenia wybuchem – czy warto?

Przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją urządzeń przeznaczonych do pracy w przestrzeniach zagrożonych wybuchem dostrzegają ogrom zalet, wynikających z prawidłowego funkcjonowania systemów zarządzania jakością. Do najważniejszych należy m.in. systemowa kontrola, dzięki czemu firma może spełnić najwyższe standardy, jasne zasady kompletowania i udoskonalane zestawów dokumentów oraz ogólne polepszenie działalności całej organizacji.

„Kluczem do sukcesu dobrze zaplanowanego systemu zarządzania jakością jest zapewnienie przepływu informacji między pracownikami i zbudowanie świadomości dotyczącej tego, czym jest systemowa kontrola” – dodaje Edward Smyk. Wszystko to sprawia, że korzystając z systemów zarządzania jakością możesz produkować urządzenia o najwyższych standardach, co będzie z korzyścią zarówno dla Twojego przedsiębiorstwa, jak i dla Twoich odbiorców. Dlatego też odpowiadając na pytanie w tytule – tak, zdecydowanie warto wdrożyć tego typu systemy.

agencja

Recent Posts

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

13 godzin ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną…

15 godzin ago

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny…

18 godzin ago

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – czy jaworznianie świętują?

My Polacy szczególnie lubimy wszelkie święta patriotyczne. Nic więc dziwnego, że 2 maja świętujemy wespół…

21 godzin ago

Prezydent Silbert zaprosił na spotkanie radnych opozycji

Opozycyjni radni KO zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Silbertem. Skład Rady Miasta po wyborach…

21 godzin ago

9. Memoriał Mirosława Ciołczyka w piłce nożnej

LKS Ciężkowianka Jaworzno po raz dziewiąty zorganizował Memoriał Mirosława Ciołczyka w piłce nożnej. Na liście…

22 godziny ago