REKLAMA

Drzwi zewnętrzne to ważny element każdego budynku mieszkalnego. Wraz z oknami i roletami zewnętrznymi dopełniają jego elewację. Drzwi wejściowe nie spełniają jednak tylko funkcji estetycznych. Ich montaż ma w szczególności na celu zapewnienie nam bezpieczeństwa, a także poprawę termoizolacyjności oraz ochronę przed dobiegającymi z zewnątrz hałasami.

Materiały na drzwi zewnętrzne

Najpopularniejsze surowce, z jakich od lat produkuje się drzwi zewnętrzne to drewno, tworzywo PCV, włókno szklane oraz stal i aluminium. Czym różnią się od siebie drzwi wejściowe wykonane z tych materiałów?

Drzwi drewniane

O licznych walorach drewna z pewnością przekonał się już każdy z nas. Poza eleganckim, ciepłym i ponadczasowym wyglądem, jest to także materiał trwały, solidny, a przy tym gwarantujący bardzo dobrą izolację cieplną. Decydując się na drzwi drewniane, musimy mieć jednak na względzie, że będą wymagać one z naszej strony regularnej konserwacji, ponieważ długotrwała ekspozycja na czynniki atmosferyczne może doprowadzić do ich zniszczenia. Drewno, z jakiego wykonuje się drzwi drewniane, powinno posiadać jak najmniej sęków i innych nierówności oraz zostać dobrze przesuszone.

Drzwi zewnętrzne PCV

Tworzywo PCV to popularny materiał nie tylko na drzwi wejściowe, ale również drzwi wewnętrzne. Są one stosunkowo niedrogie, a za atrakcyjną cenę otrzymujemy produkt o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych i dźwiękoszczelnych, a także odporny na czynniki atmosferyczne i łatwy w czyszczeniu. Drzwi wejściowe PCV nie pozwalają jednak na naprawę np. przy uszkodzeniu okleiny. Ze względu na niską sztywność nie są ponadto rekomendowane jako drzwi antywłamaniowe.  W naszej ofercie drzwi Katowice możesz przyjrzeć się z bliska różnorodnym drzwiom z tworzywa PCV.

Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego

Drzwi wejściowe z włókna szklanego odznaczają się doskonałą trwałością. Nie odkształcają się, nie są także podatne na działanie czynników atmosferycznych oraz korozję. Ze względu na niski współczynnik przenikalności ciepła zapewniają dobrą termoizolację. Minusem dla niektórych może okazać się cena, ponieważ są to jedne z droższych drzwi na rynku. Jest ona jednak odzwierciedleniem ich jakości.

Drzwi zewnętrzne stalowe i aluminiowe

Drzwi zewnętrzne wykonane ze stali i aluminium znakomicie komponują się z nowoczesnym budownictwem. Są to produkty ciężkie, trwałe, odporne na uszkodzenia oraz ciepło, wilgoć, wiatr, czy deszcz. Drzwi stalowe i aluminiowe ze względu na swoją solidność i sztywność świetnie sprawdzają się jako drzwi antywłamaniowe.

Drzwi wejściowe i ich 3 najważniejsze parametry

Każde drzwi wejściowe poza pasującą do elewacji stylistyką, muszą zapewnić nam bezpieczeństwo, a także ochronić przed hałasem i nie doprowadzić do strat ciepła w budynku.

Bezpieczeństwo

O tym, jak trwałe i odporne na włamania są drzwi zewnętrzne, świadczy nadana im klasa RC, występująca w 6 stopniach.

  • RC1- ochrona przed włamaniem na próbę otwarcia drzwi siłą
  • RC2- ochrona przed włamaniem na próbę otwarcia drzwi prostymi narzędziami (min. 3 minut)
  • RC3- ochrona przed włamaniem na próbę otwarcia drzwi cięższymi narzędziami (min. 5 minut)
  • RC4- ochrona przed włamaniem na próbę otwarcia drzwi siekierą, dłutem, młotkiem i wiertarką akumulatorową (min. 10 minut)
  • RC5- ochrona przed włamaniem na próbę otwarcia drzwi elektronarzędziami (min. 15 minut
  • RC6- ochrona przed włamaniem na próbę otwarcia drzwi elektronarzędziami o większej mocy (min. 20 minut)

Termoizolacyjność

Termoizolacyjność to jeden z najważniejszych parametrów stolarki drzwiowej i okiennej. Współczynnik przenikalności ciepła (U) od roku 2021 nie może być większy niż 1,3 W/(m²·K). Im niższy współczynnik zostanie przypisany naszym drzwiom wejściowym, tym też będzie przedostawać się przez nie na zewnątrz mniej nagromadzonego ciepła. Przy niższych temperaturach takie drzwi ochronią nas także przed chłodnym powietrzem. Jeśli pragniemy uzyskać jak najlepsze właściwości termoizolacyjne, wybierajmy drzwi zewnętrzne o grubszym, wielowarstwowym skrzydle, w którym zmieści się więcej materiałów termoizolacyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje tu również ilość oraz rodzaj zastosowanych uszczelek, a także właściwe dopasowanie drzwi do ościeżnicy. W naszym sklepie drzwi Katowice oferujemy produkty uwzględniające różne potrzeby Klientów.

Redukcja hałasu

Współczynnik izolacyjności akustycznej wyrażany w decybelach określa się za pomocą wartości Rw. O tym, jakimi właściwościami akustycznymi będą wyróżniać się nasze drzwi, zadecyduje przede wszystkim materiał, z jakiego je wykonano oraz rodzaj zastosowanego wypełnienia.

Osoby, które ze względu na lokalizację swojego domu chcą zmniejszyć poziom hałasu, powinny wybrać drzwi zewnętrzne ze wskaźnikiem wynoszącym ok. 30 dB lub więcej. Jest to liczba wskazująca, o ile wybrane przez nas drzwi wejściowe są w stanie zredukować dźwięk dobiegający z zewnątrz. Pamiętajmy, że w tym przypadku każde dodatkowe 3 dB może ograniczyć poziom hałasu nawet dwukrotnie.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement