REKLAMA

Problemy z cerą takie jak zaskórniki i pryszcze to kłopotliwa sprawa, o którą da się zadbać, stosując się odpowiednich metod. Każda cera jest nieco inna, więc najważniejsze jest poznanie swojej skóry i znalezienie optymalnej dla siebie kuracji.

Kłopoty z cerą – problem nie tylko nastolatków

Przeczytaj: https://estetico.pl/jak-szybko-pozbyc-sie-pryszcza

Zmiany skórne takie jak pryszcze i zaskórniki większość z nas kojarzy z okresem dojrzewania – to wtedy zdecydowanie najwięcej osób przechodzi przez trudny okres, jeśli chodzi o stan cery. Problem ten nie ogranicza się jednak do ludzi młodszych – wielu dorosłych również spotyka problem zapychającej się skóry, wydzielającej nadmiar łoju, który osadza się na twarzy, ramionach bądź klatce piersiowej w postaci wągrów lub pryszczy. Tego typu zmiany skórne są spowodowane zaburzeniami w wydzielaniu łoju przez skórę; nadmiar sebum gromadzi się na skórze. Gdy zablokowane zostają ujścia mieszków włosowych, mówimy o zaskórnikach. Kiedy do zaskórnika dostają się bakterie, wypełnia on się coraz bardziej resztkami sebum oraz zarazkami, które zostają wypychane na powierzchnię skóry w postaci pryszcza.

Pryszcze – wyciskać czy nie?

Wyciskanie pryszczy to coś, co wielu z nas ma od razu ochotę zrobić, kiedy tylko coś niepokojącego czy źle wyglądającego pojawi się na naszej twarzy. Zdecydowanie jednak nie powinniśmy zabierać się za to zbyt szybko lub bezmyślnie. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, zanim zaczniemy dotykać twarzy, jest dokładne umycie rąk! Dotyczy to nie tylko wyciskania pryszcza, ale i większości innych sytuacji, w których dotykamy twarzy. Często na naszych dłoniach znajduje się wiele bakterii i przenoszenie ich na skórę twarzy może być powodem pojawiania się kolejnych nieprzyjemnych zmian skórnych. Jeśli mamy zamiar wycisnąć pryszcza, jest to również niezmiernie ważne, ponieważ nie chcemy wprowadzać jeszcze więcej bakterii w miejsce infekcji – w takim wypadku ślad po pryszczu mógłby goić się dłużej lub niewłaściwie, bądź mielibyśmy do czynienia z kolejnym pryszczem w tym samym miejscu po jakimś czasie. Kolejną ważną zasadą jest niewyciskanie pryszczy czerwonych. Dopiero, kiedy pryszcz nabierze koloru białego, możemy zastanowić się nad wyciśnięciem białej wydzieliny. Dotykanie czy uciskanie czerwonych pryszczy, które dopiero co pojawiły się na skórze może tylko pogorszyć stan zapalny. Najlepiej jest poczekać z wyciśnięciem pryszcza jak najdłużej, nawet białego. Im bardziej „dojrzały” pryszcz, tym łatwiej go wycisnąć i tym mniej musimy uciskać i podrażniać skórę twarzy.

Zaskórniki i ich typy

Wągry, zwane też zaskórnikami, to zapchane nadmiarem sebum mieszki włosowe. Zaskórniki wyglądają trochę mniej inwazyjnie niż pryszcze – najczęściej pojawiają się na nosie w formie wielu drobnych, czarnych kropeczek; są to zaskórniki otwarteZaskórniki zamknięte charakteryzują się jasnym ubarwieniem, wyglądają nieco jak „kaszka na twarzy”, ponieważ najbardziej rzuca się w oczy ich nieco wypukła, grudkowa tekstura. Wągry, pomimo niepozornego wyglądu, świadczą o nieprawidłowej produkcji łoju przez skórę; nadmiar tłuszczu i sebum odkłada się właśnie w formie zaskórników. Powodem powstawania wągrów może być również nieprawidłowe bądź brak złuszczania naskórka, co powinniśmy robić, używając peelingu. Duże ilości makijażu, niedokładne zmywanie makijażu bądź zapychające pudry i podkłady także mogą przyczynić się do tego typu problemów skórnych. Wągry, choć z początku niegroźne, mogą przeradzać się w pryszcze bądź prowadzić do innych stanów zapalnych skóry.

Jak pielęgnować cerę trądzikową i z zaskórnikami?

Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać podczas pielęgnacji cery trądzikowej i z zaskórnikami jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy. Warto zaopatrzyć się w łagodny płyn bądź piankę do mycia twarzy. Nie należy używać zbyt mocno drażniących detergentów, gdyż mogą one nasilić stany zapalne. Z tego samego powodu, nie zawsze więcej znaczy lepiej – kupowanie pięciu różnych produktów do pielęgnacji wcale nie musi zadziałać dla nas korzystniej niż jeden niż dwa, a wręcz przeciwnie – niektóre detergenty, lub ich nadmiar, mogą powodować zapychanie się cery, a w konsekwencji prowadzić do jeszcze większej ilości zaskórników bądź pryszczy. Odpowiednia dieta również ma wpływ na stan naszej cery – w przypadku zaskórników i trądziku, powinniśmy unikać wysoko przetworzonej żywności, potraw bardzo tłustych oraz ostrych.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement