REKLAMA

Bycie mobilnym w obecnych czasach stało się podstawą codzienności – w pracy zawodowej bardzo często przemieszczamy się pomiędzy miastami, a i w życiu osobistym coraz więcej zwiedzamy, podróżujemy z rodziną, ze znajomymi po kraju jak i za granicą. Jeśli zależy nam na byciu niezależnym, mobilnym, chcemy popróbować swoich sił w jeździe samochodem sportowym, chcemy wynająć limuzynę na ślub, romantyczną przejażdżkę, na rodzinny wyjazd, lub potrzebujemy samochodu do pracy w momencie awarii naszego, to renomowane wypożyczalnie samochodów oferują nam w tym celu swoje samochody. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wynajmu samochodu, by nie być skazanym na dodatkowe koszty – przeczytaj poniżej.

Wypożyczenie samochodu – co powinieneś wiedzieć

Przy wynajmie samochodu należy zwróć szczególną uwagę na kilka podstawowych punktów, by nie narazić się na niepotrzebne problemy i dodatkowe koszty.

Zanim zdecydujesz się na konkretną wypożyczalnię samochodów, upewnij się, że jest ona godna zaufania.

Możesz zrobić to na kilka sposobów:

 • sprawdzając opinię w internecie, wystawione zostały przez osoby, które już korzystały z usług firmy,
 • prosząc o pomoc znajomych, którzy korzystali z usług wypożyczalni,
 • sprawdzić cennik oraz ogólne warunki,
 • skontaktować się z konsultantem danej firmy, by dowiedzieć się więcej o wynajmie.

Oto przydatne informacje przy podpisywaniu umowy wynajmu auta.

Obszar, na którym działa wypożyczalnia samochodów

Renomowane wypożyczalnie posiadają swoje punkty w wielu miastach, nie tylko tych dużych. Wiele z nich posiada w swojej ofercie możliwość odebrania auta w dowolnym mieście, czy nawet małej miejscowości – wystarczy wskazać miejsce, w jakim ma zostać podstawiony samochód.

Również zwrot auta może nastąpić w dowolnym miejscu, niekoniecznie w tym, w którym go wypożyczaliśmy – to bardzo dogodny zapis umowy – zwróćmy również na niego uwagę.

Oferowane modele samochodów i ich wyposażenie

Zapytajmy o dostępne modele samochodów – dobre wypożyczalnie dbają o zabytkowe, kultowe, oraz najnowsze, często limitowane, renomowane modele do wynajęcia bez względu na to, czy chodzi nam o wynajem samochodów sportowych, czy luksusowych, czy typu SUV – szeroki asortyment dostępnych aut to duży atut dobrej wypożyczalni.

Kaucja za wypożyczenie i ubezpieczenie auta

Wynajem auta często wiąże się z wpłatą kaucji lub zabezpieczeniem kwoty na karcie kredytowej za wypożyczane auto, co niejednokrotnie odstrasza potencjalnych klientów.

Wśród ofert poszukajmy firm wynajmujących samochody, które  nie pobierają żadnego zabezpieczenia, co ułatwi nam procedurę wypożyczenia i komfort przy załatwianiu formalności.

Takich firm w Polsce nie jest zbyt wiele, ale wpisując dla przykładu w wyszukiwarkę hasło – wynajem aut bez kaucji Warszawa – znajdziesz te firmy, które oferują taką uproszczoną procedurę.

Zwróćmy też uwagę, w jaki sposób jest ubezpieczony samochód i co takie ubezpieczenie obejmuje – szczególnie kto i w jakiej wysokości odpowiada za kradzież, uszkodzenia auta, zarysowania itp.

Często wypożyczalnie aut oferują ubezpieczenie w podstawowej wersji, czyli AC i OC.

Z ubezpieczenia OC w momencie kolizji, jeśli kierujący wyrządzi szkodę innym osobom,
to ubezpieczyciel pokryje w całości koszty tej szkody.

Należy pamiętać jednak, że ubezpieczenie AC w podstawowej wersji nie pokryje 100% wyrządzonej szkody (jest to ubezpieczenie z tzw. wkładem własnym), toteż w razie kolizji
w przypadku wystąpienia szkody część kosztów przerzucana jest  na wypożyczającego.

Jeśli ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich preferowanych wariantów, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, by móc komfortowo korzystać z wynajętego auta.

Limit kilometrów

Sprawdźmy też w umowie, czy nie ma zapisu o limicie kilometrów.

Upewnijmy się, czy po przejechaniu określonej liczby kilometrów nie przyjdzie nam zapłacić za każdy dodatkowy kilometr.

Paliwo – rozliczenie paliwa

Ważnym elementem jest również rodzaj rozliczenia za paliwo – zazwyczaj są dwie możliwości:

 • Samochód wypożyczany jest z pełnym bakiem paliwa, oddając go do wypożyczalni będziesz musiał również zadbać o zatankowanie auta.
 • Nie musimy przejmować się paliwem, lecz za korzystanie z niego płacimy wypożyczalni.

Najczęściej stosowana i komfortowa dla obydwu stron jest pierwsza opcja.

Stan  pojazdu

By uchronić się przed dodatkowymi kosztami, przed podpisaniem umowy dobrze jest dokładnie obejrzeć samochód, czy nie ma wgnieceń, zarysowań, plam na tapicerce czy innych uszkodzeń – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu samochodu porozmawiajmy z obsługą.

Sprawdzenie poziomu płynów, stanu bieżnika na oponach, to, w jakim stanie jest oświetlenie, ogólny stan techniczny, kartę pojazdu to podstawowe czynności, jeśli chcemy uniknąć kłopotów w trakcie jazdy oraz niemiłych niespodzianek przy odbiorze auta.

Nikt nie chciałby odpowiadać za uszkodzenia związane ze zbyt niskim stanem oleju czy płynu hamulcowego, lub wgniecenia, zarysowania, które nie były naszym udziałem.

Opłaty dodatkowe

Dodatkowe opłaty mogą dotyczyć:

 • wieku i stażu kierowcy – często kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata i mają poniżej 21 lat, zobligowani są zapłacić dodatkową opłatę,
 • liczby kierowców, którzy będą korzystać z auta,
 • wynajęcia samochodu wraz z kierowcą,
 • dodatkowego czyszczenia tapicerki, mycia czy sprzątania samochodu,
 • dodatkowego fotelika dla dziecka, transportera dla zwierząt, łańcuchów śnieżnych, lodówki itp.,
 • wyjazdu za granicę.

Uproszczone procedury

Podczas procesu wypożyczenia samochodu wszelkie procedury winny być uproszczone
do minimum – umowa powinna być przejrzysta, prosta, klarowna – zaoszczędzi to sporo czasu, nerwów i nieprzewidzianych sytuacji.

Wszelkie zapisy powinny być jasno określone tak, by kwestie ceny, ubezpieczenia, warunków wynajmu nie budziły żadnych wątpliwości.

Kontakt z serwisem

Wypożyczając auto zwróćmy też uwagę, by w umowie znajdował się zapis o całodobowym kontakcie z serwisem i biurem obsługi – powinniśmy otrzymać numer na czynny całą dobę serwis, który w razie awarii, wypadku, kradzieży czy innych krytycznych sytuacji pomoże nam poczuć się bezpiecznie.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki