REKLAMA

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo podstępną chorobą, gdyż stosunkowo ciężko jest jednoznacznie określić, od kiedy właściwie można już mówić, że człowiek jest uzależniony. Wbrew powszechnej opinii – osoba cierpiąca na alkoholizm to nie tylko „typowy pijak”, którego najczęściej można spotkać chwiejącego się pod osiedlowym sklepie. Może nas to zdziwić lecz z tą ciężką chorobą zmagają się również ludzie wykształceni, często dobrzy sytuowani, o których jak ich widzimy – na pierwszy rzut oka na pewno nie powiedzielibyśmy, że mogą oni mieć jakikolwiek problem z nadużywaniem napojów wysokoprocentowych.

Wszywka alkoholowa jest tzw. terapią awersyjną. Nie u wszystkich metoda ta budzi pozytywne skojarzenia. Dzieje się tak dlatego, że dość duża część społeczeństwa ciągle utożsamia zabieg zaszycia z przymusem bezpośrednim, któremu poddawano osoby cierpiące na chorobę alkoholową. Obecnie do metody tej przekonuje się mnóstwo osób, przez co stosowana jest dużo częściej i wykazuje się wysoką skutecznością. Odpowiednio zastosowana, ma na celu wspomóc kompleksową terapię uzależnień osoby cierpiącej na alkoholizm.

Co warto wiedzieć o wszywce alkoholowej Esperal?

Jak wygląda jej implantacja?

Wszywka alkoholowa Esperal jest stosunkowo starą metodą. Ten rodzaj terapii awersyjnej ma nawet swoją historię. Esperal, czyli związek aktywny, który zawiera wszywka alkoholowa, został wynaleziony w roku 1881. Właściwości tego związku zostały jednak poznane nieco później, bo w drugiej połowie XX. wieku. To właśnie wtedy Erik Jacobsen – lekarz pochodzący z Danii badał przeciwpasożytnicze właściwości Esperalu. Całkowicie przez przypadek podczas prowadzenia badań zdał sobie sprawę, że Esperal powoduje mocną zmianę jeżeli mówimy o metabolizmie alkoholu etylowego w organizmie człowieka. Parę lat później terapia awersyjna Esperalem była badana w wielu ośrodkach klinicznych niemalże na całym świecie, a dające do myślenia wyniki badań były w tamtych czasach powodem do dużego optymizmu. Okazało się, że może to być jeden z wielu sposobów – pomagających w walce z alkoholizmem w sposób niezwykle skuteczny.

Na czym właściwie polega działanie wszywki alkoholowej Esperal?

Esperal – sszerzej znany jest jako Disulfiram. Lek Disulfiram zawiera substancję czynną, która wywołuje objawy bardzo podobne do zatrucia alkoholowego po spożyciu alkoholu przez osobę po zabiegu zaszycia. Działanie to jest stosowane pomocniczo w kompleksowej terapii uzależnienia od alkoholu. Związek ten w znacznym stopniu hamuje aktywność dehydrogenazy alkoholowej ‒ czyli innymi słowy enzymu wątrobowego, który jest istotnym elementem metabolizmu alkoholu. Opisywany enzym całościowo odpowiada za rozkład aldehydu octowego, który jest nawet kilkadziesiąt razy bardziej toksyczny niż czysty etanol. Związek jakim jest aldehyd octowy to pierwszy metabolit etanolu, który może powstawać przede wszystkim w wyniku działania dehydrogenazy alkoholowej (ADH), cytochromu P450 2E1 i katalazy. Działania z udziałem ADH są zasadniczym szlakiem utleniającym alkohol w tkankach obwodowych organizmu człowieka (mowa tutaj przede wszystkim o wątrobie). Zahamowanie dehydrogenazy alkoholowej może spowodować, że pod wpływem nawet niedużej dawki napojów wysokoprocentowych w organizmie – błyskawicznie rośnie stężenie szkodliwego metabolitu, powodując takie objawy jak:

 • nadpotliwość,
 • uderzenia gorąca,
 • silne bóle i zawroty głowy,
 • nudności i wymioty (zdarza się, że wymioty ustępują dopiero po kilku godzinach),
 • duszności,
 • znacznie przyspieszone bicie serca,
 • uczucie strachu.

Jak już wcześniej wspomniano w artykule wszywka alkoholowa Esperal zaliczana jest do tzw. metod awersyjnych. Oznacza to, że jej podstawowym celem jest wymuszenie abstynencji u osoby zdecydowanej na zabieg zaszycia poprzez wzbudzenie lęku przed negatywnymi skutkami spożycia napojów alkoholowych.

Czy wszywka alkoholowa jest dobrym rozwiązaniem dla każdej osoby mającej problem z alkoholizmem?

Warto zaznaczyć, że wszywka alkoholowa Esperal nie jest fantastycznym lekiem dla osób cierpiących na chorobę alkoholową. Metoda ta jest raczej dodatkową formą pomocy podczas kompleksowej terapii uzależnień. Wszywka stanowi duże wsparcie dla alkoholika
w początkowych miesiącach terapii.

Przeciwskazania do zabiegu zaszycia

Należy podkreślić, że tak jak w przypadku wszystkich nych zabiegów czy stosowanych leków, istnieją swego rodzaju przeciwwskazania również jeżeli chodzi o zastosowanie stosowania wszywki z Esperalem. Nie zaleca się implantacji w przypadku następujących osób:

 • nietrzeźwych (Pacjent musi być trzeźwy min. 48h przed planowanym zabiegiem),
 • które są uczulone na substancję aktywną zawartą we wszywce (Disulfiram),
 • z zabiegu zaszycia nie mogą skorzystać osoby chore na zaawansowaną niewydolność krążenia, a także takich, którzy cierpią na różnego rodzaje schorzenia serca lub tętnic,
 • osób po przebytym zawale serca,
 • nie zostaną zaszyte także osoby dotknięte zaburzeniami psychicznymi, szczególnie jeżeli w przeszłości próbowali targnąć się na swoje życie.

Jaki jest czas działania wszywki alkoholowej Esperal?

Po zabiegu zaszycia Esperal wchłania się i działa – jak zapewnia producent przez około 8 miesięcy do roku czasu. Potem zabieg może być powtórzony. Oczywiście trzeba pamiętać, że czas czas działania tabletek po implantacji Esperalu będzie indywidualny i zależny od wielu czynników takich jak na przykład aktywność fizyczna czy nadwaga występująca u osoby uzależnionej.

Bezpieczny zabieg wszycia Esperalu?

Postaw na profesjonalistów w tej dziedzinie. Wszywkę alkoholową Esperal implantuje się w sposób podpowięziowy. Miejscem implementacji najczęściej jest mięsień pośladkowy. Jeżeli Pacjent stwierdzi, że wolałby inne miejsce – istnieje możliwość zmiany miejsca zaszycia. Zabieg ten wymaga wykonania małego nacięcia, które jest potem zaszywane. Niezależnie od miejsca wszywania leku Esperal – lekarz specjalista znieczula miejsce wszycia. Dlatego tak istotne jest aby cała procedura była wykonana przez doświadczonego lekarza, gdyż przeprowadzenie go w sposób nieprawidłowy grozi zakażeniem tkanek, co skutkuje nie tylko zagrożeniem zdrowia, ale też życia Pacjenta. Co więcej, trzeba pamiętać, że dawka Esperalu dla każdego jest dobierana indywidualnie. Powinna być bardzo skrupulatnie dobrana do wagi Pacjenta, ponieważ w przeciwnym razie wszywka Esperal nie będzie w pełni skuteczna. Może zdarzyć się, że w ogóle nie będzie działać. Jeżeli zastanawiasz się czy zdecydować się na zabieg zaszycia oraz szukasz specjalistycznego miejsca w Łodzi lub okolicach, w którym to gabinecie w bezpieczny, a także bezbolesny sposób zostanie wszyty Ci Esperal – zgłoś się do http://esperallodz.pl/. Jesteśmy prywatnym zakładem leczniczym specjalizującym się w leczeniu problemów alkoholowych. Mamy doświadczenie nie tylko w zabiegach wszywania Esperalu, lecz także w wykonywaniu odtruwania alkoholowego. Posiadamy doświadczony personel medycznym, dzięki czemu każda przeprowadzana przez nas jest w pełni bezpiecznie z zachowaniem 100% dyskrecji. Jeżeli właśnie jesteś na początku swojej walki z nałogiem wszywka alkoholowa Esperal skutecznie pomoże Ci zachować abstynencję w początkowych miesiącach terapii.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki