REKLAMA

 

Czy warto impregnować drewno?

Drewno jest wdzięcznym materiałem, używanym przez człowieka od tysięcy lat. Posiada nie tylko doskonałe zalety fizyczne, jego pokrój potrafi zachwycać swoim pięknem. Niestety, drewno nie jest wieczne. Jako materiał pochodzenia organicznego pozostaje narażone na rozliczne czynniki degradujące, które z czasem mogą odebrać mu wspaniały pokrój słoi lub nawet zniszczyć konstrukcję z niego sporządzoną. Przed tymi zjawiskami należy więc drewno chronić. Najlepszym sposobem będzie jego impregnacja.

Czym jest zabezpieczanie drewna

Zabezpieczenie drewna przed czynnikami niszczącymi nie jest niczym więcej, jak pokryciem go odpowiednią ochroną, która uniemożliwi penetrację tej struktury. Drewno, jak wcześniej zostało wspomniane, jest pochodzenia organicznego. Z tego względu ma porowatą budowę, złożoną z naczyń i cewek. To powoduje, że podatne są na penetrację przez wodę. Drewno posiada też bardzo wiele żerujących na nim biologicznych patogenów, począwszy od pleśni, a skończywszy na porostach i owadach. Te pierwsze objawiają się często przebarwieniami struktury, a w dalszym toku rozwoju jej murszeniem. Ponadto wystawienie drewnianych elementów na działanie promieni UV ma również niekorzystny wpływ. Dochodzi tutaj kwestia temperatury, ciągłego przesychania i przemrażania, które z czasem rozsadzi elementy zrobione z drewna. Dlatego też człowiek od tysięcy lat stosuje pewne sposoby na nasączenie go substancjami, które zajmą wolne przestrzenie między naczyniami i nie dopuszczą wgłąb zjadliwych patogenów. Jedną z takich starych metod jest dla przykładu olejowanie drewna. Możesz znaleźć tutaj produkty do zabezpieczenia drewna wewnątrz pomieszczeń: https://saicos.pl/do-wnetrz/

Sposoby zabezpieczania drewna

Istnieje rozliczna grupa preparatów przeznaczonych do ochrony drewna przed czynnikami niszczącymi. Każdy z nich ma swoje specyficzne działanie, często warto stosować je więc parami. Tak samo bowiem, jak dobieramy drewno do jego zastosowania, tak samo musimy dobrać zabezpieczenie do drewna i jego przeznaczenia. Dla przykładu, jeżeli chcemy pomalować twarde drzewo egzotyczne, należałoby zastosować olejowanie drewna. do naszych rodzimych gatunków najlepsze zaś będzie bejcowanie drewna. Prócz tych dwóch metod, spotkać się możemy jeszcze z metodą woskowania. Warto bliżej zapoznać się z każdą.

Olejowanie drewna

Najstarsza  metod zabezpieczania drewna. W przeciwieństwie do lakierowania nie tworzy na powierzchni lśniącej powłoki, a pozwala zachować naturalny i dobrze widoczny pokrój słojów. Olejowanie drewna powoduje przy tym lekkie, szlachetne ciemnienie zabezpieczonych elementów. Nowoczesne środki do tego typu zabiegu mają w swoim składzie środki przeciwgrzybiczne, co dobrze współgra z głębokimi możliwościami penetracji. Drewno tak zabezpieczone nadal też może oddychać, przez co łatwo oddaje nadmiary wody. niestety, minusem tego zabiegu jest potrzeba jego regularnego powtarzania.

Bejcowanie drewna

Bejca jest środkiem który penetruje strukturę drewna głęboko, nadając jej kolor. Szczególnie dobrze chroni przed promieniami UV, chociaż może też zawierać środki przeciwko pleśni. Należy jednak pamięta, że bejcowanie drewna musi zakończyć się lakierowaniem zabezpieczonej powierzchni. Dopiero zewnętrzna powłoka pozwala na pełne odcięcie od czynników zewnętrznych. Istnieją również lakierobejce, będące połączeniem dwóch wcześniejszych. Są to jednak specyfiki do użytkowania raczej wewnątrz pomieszczeń

Woskowanie drewna

Wykonywane na bazie pszczelego wosku preparaty do zabezpieczania i renowacji drewna bardzo dobrze chronią przed wilgocią. Nie pozostawiają przy tym twardej powłoki na powierzchni, przez co często korzysta się z nich przy antycznych meblach. Woskowanie drewna znajdzie swoje zastosowanie raczej w wewnętrznych pomieszczeniach, oraz w przypadkach gdy ważne jest pogłębienie koloru drewna i wyeksponowanie jego usłojenia.

Istnieje jeszcze wiele innych środków do ochrony drewna przed czynnikami zewnętrznymi. Tutaj znajdziesz produkty do m.in. impregnacji tarasów: https://saicos.pl/na-zewnatrz/ Warto wspomnieć dla przykładu impregnaty, środki bardzo głęboko penetrujące. Niemniej każde zabezpieczone drewno będzie długo cieszyć nasze oko i posłuży nam wiele, wiele lat.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement