REKLAMA

Prowadząc i zarządzając mikro, małą lub średnią firmą szukasz dalszych usprawnień biznesowych wszystkich możliwych optymalizacji. Z pewnością w takiej sytuacji pojawiła się kwestia inwestycji w oprogramowanie ERP do zarządzania firmą. Często zadajecie nam pytanie ile kosztuje wdrożenie oprogramowania ERP w firmie? Dziś postaramy się wam nieco bardziej przybliżyć temat kosztów związanych z zakupem i instalacja takiego rozwiązania.

Czy taniej znaczy lepiej?

Oczywiście wszyscy wiemy, że absolutnie nie. Zwłaszcza w branży IT. Z drugiej strony nikt nie chce przepłacać i każdy chciałby mieć wysokiej jakości usługę i rozwiązanie w niskiej cenie. Tak niestety się nie da. Dlaczego? Dobre oprogramowanie ERP kosztuje i to wcale nie tak mało. Wielu producentów oprogramowania ERP rozwija swoje produkty od wielu lat poprzez nowoczesne technologie czy innowacje. To sprawia, że ich oprogramowanie ERP się rozwija ale również jest droższe i trudniejsze we wdrożeniu. Nie warto szukać w najtańszych rozwiązaniach małych firm, które mogą zniknąć z rynku. Takie sytuacje niestety wiele razy miały miejsce na polskim rynku usług IT.

S

Co ma największy wpływ na to ile kosztuje wdrożenie oprogramowania ERP w firmie?

Części składowych wyceny jest wiele. Im większe przedsiębiorstwo, tym potencjalnie więcej zawiłych procesów wymagających obsłużenia. Wiele zależy też od branży i specyfiki. Część z nich takich jak np. handel czy handel internetowy nie wymagają zbyt wiele od oprogramowania ERP. Jednak w momencie gdy należy obsłużyć również procesy produkcyjne, harmonogramowanie oraz analizę danych, okazuje się, że potrzebne jest znacznie większe rozwiązanie spełniające te potrzeby.

Odpowiadając na pytanie co ma największy wpływ na to ile kosztuje wdrożenie oprogramowania ERP w firmie, można powiedzieć, w skrócie – ilość użytkowników systemu. W większości przypadków to ona determinuje koszty zakupu licencji lub abonamentu w wersji online. Więc w zależności od tego czy oprogramowanie ERP będzie wykorzystywało 5,10 czy 30 lub 50 osób zmienia to wielkość instalacji, a tym samym koszty wdrożenia.

Czy każde oprogramowanie ERP posiada konkretny cennik?

Niestety nie jest to konkretną regułą. Każdy producent decyduje samodzielnie w jaki sposób wycenia konkretne licencje. Niektóre firmy informatyczne przedstawiają ceny dopiero w konkretnych ofertach po wykonaniu analizy przedwdrożeniowej. To oczywiście ma spory sens oraz pozwala na realne skalkulowanie ceny i zakupu. Są też jednak systemy, których cennik można znaleźć na stronach internetowych i łatwo porównać do konkurencji. Dobrym przykładem będzie cennik Comarch ERP Optima, który jest publikowany od wielu lat i na bieżąco aktualizowany o zmiany. W tym przypadku każdy klient konkurencji oraz oczywiście także programu Comarch ERP Optima ma jeden obowiązujący cennik, taki sam dla wszystkich klientów.

Co jeszcze kosztuje najwięcej?

Zdecydowanie niezbędne integracje z innymi systemami współpracującymi z rdzennym ERP. Dodatkowym kosztem mogą się okazać potrzebne nakładki czyli tzw. Dodatki napisane przez programistę typowo pod nasze wymagania procesowe i biznesowe. Innym kosztem związany z procesem wdrożenia oprogramowania ERP w firmie jest zakup wydajnego serwera. Nie jest to jednak konieczny koszt jeśli zdecydujemy się na wersję online oprogramowania.

Wdrożenie oprogramowania ERP w firmie kosztuje tyle ile ktoś za nie zapłaci

Wiele zależy od możliwości budżetowych każdego z was ale precyzyjnie określając wasze potrzeby, procesy i ilość użytkowników otrzymacie w miarę precyzyjne oferty cenowe. Z nich wywnioskujecie czy i który system mieści się w waszym budżecie i spełnia wasze oczekiwania. Zakres cenowy tego ile może kosztować wdrożenie oprogramowania ERP w firmie to od 5-10 tysięcy złotych po 100-300 tysięcy, aż po wiele milionów przy większych wdrożeniach oraz integracjach systemów. Dlatego tak bardzo istotne jest aby najpierw zrobić dobre rozeznanie pośród dostępnych na rynku aby prawidłowo dobrać budżet.

Jeśli przed wdrożeniem chcecie spokojnie przetestować oprogramowanie ERP to możecie zrobić to testując bezpłatnie przez 60 dni Comarch ERP Optima demo https://optima-demo.com.pl/

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki