REKLAMA

 

Jak wybrać odpowiednie tarcze diamentowe do cięcia?

W czasie cięcia oraz szlifowania surowców bardzo ważną kwestię stanowi dobieranie właściwej tnącej tarczy. Na rynku można znaleźć wiele jej typów, dlatego też w wybranych warunkach może to być dosyć trudnym zadaniem. Z łatwością możemy jednakże wywnioskować, że najwyższą jakością wyróżniają się zdecydowanie tarcze diamentoweTak samo jak chociażby wiertła koronowe diamentowe, są bardzo wytrzymałe. Tarcza diamentowa nie ulega tak szybkiemu stępieniu, jak inne tego typu produkty, może pracować przy różnej prędkości cięcia z różnorodnymi tworzywami, które różnią się pomiędzy sobą twardością i grubością. Nie oznacza to jednakże, iż wszelkie diamentowe tarcze będą identyczne. Jest zupełnie na odwrót. Każde urządzenie, każdy profil pracy i każdy surowiec wymaga zastosowania specjalistycznych produktów dobranych do konkretnego zadania. Na co zatem powinno się zwracać uwagę, aby dokonać odpowiedniego wyboru tarczy diamentowej? 

Jaka tarcza diamentowa będzie najlepsza? 

Na rynku spotkamy całe mnóstwo typów diamentowych tarcz. Ich podstawowy podział prezentuje się jak poniżej: 

 • tarcza diamentowa mająca ciągłą bieżnię – nie ma ona ząbków, dlatego diamentowa warstwa nałożona jest w ciągły sposób. Sprawia to, iż bardzo dobrze sprawdzi się głównie w czasie pracy z twardymi materiałami, ale przy tym też kruchymi. Jest to zatem diamentowa tarcza do glazury, gresu, jak i wybranych odmian polowego kamienia, 
 • tarcza diamentowa mająca segmenty – w tym wypadku ostrza mocuje się w segmentach, co zmienia znacząco zastosowanie tejże tarczy. Przede wszystkim będzie to zatem diamentowa tarcza do betonu, ale także wszelkiego typu klinkieru czy cegieł. Poza tym poradzić sobie może z kruchymi surowcami, dlatego nierzadko określa się ją jako uniwersalną, 
 • tarcza diamentowa mająca segmenty i szczeliny – poza wymienionymi segmentami, mamy do czynienia ze specjalistycznymi szczelinami, które sprawiają między innymi, iż cięcie będzie stabilne. Temperatury powstające w czasie pracy podlegają zaś redukowaniu. Dzięki temu wszystkiemu, tarcza ta sprawdzi się w przypadku cięcia dachówek, miękkich cegieł oraz betonu. 

Co można przeciąć za pomocą tarczy diamentowej? 

W internecie nierzadko możemy spotkać się z pytaniem, czy za pomocą diamentowej tarczy można przeciąć metal. Odpowiedź będzie twierdząca. Ponadto, na rynku spotkamy się też z tarczami mającymi niezwykle szerokie zastosowanie, które poza metalem, będą w stanie przecinać oraz szlifować chociażby tego typu tworzywa, jak: 

 • gres,
 • ceramika,
 • drewno,
 • asfalt,
 • aluminium,
 • metal,
 • stal nierdzewna,
 • tworzywa sztuczne,
 • glazura,
 • klinkier,
 • szkło,
 • kamień. 

Jak można zatem zauważyć, użycie diamentowych tarcz jest dosyć szerokie. Niewątpliwie wybrane parametry produktów sprawią, iż mogą być one stosowane do wybranych materiałów. Trzeba przy tym podkreślić, iż na rynku dostępne są również uniwersalne tarcze, których używa się najczęściej wówczas, kiedy w jednym czasie chcemy przeciąć różne materiały. Za sprawą tarcz uniwersalnym nie musimy często wymieniać ostrza. Pomimo tego, produkty te odznaczają się trochę gorszą wytrzymałością o mniejszą jakością cięcia. 

Tarcze szlifierskie diamentowe 

Tarcze szlifierskie diamentowe odznaczają się wysoką wydajnością oraz twardością, dzięki czemu bez problemu usuną albo wyszlifują dowolny surowiec. Tarcze szlifierskie posiadać mogą diamentowe segmenty mające równą wielkość ziarna albo mogą być galwanizowane za pomocą ziarna diamentowego, co umożliwi obrabianie najtwardszych surowców. Istnieją również tarcze mające segmenty z polikrystalicznym ziarnem diamentowym PKD o dużej żywotności, które przydają się do zrywania klejów czy żywic. 

Osobnym typem tarcz będą tarcze polersko-szlifierskie do obrabiania kamieni sztucznych oraz naturalnych, ceramiki czy tak zwanych konglomeratów. Tarcze te (nazywane inaczej rzepami) zostały stworzone do pracy na mokro ale także na sucho. Diamentowe ziarnowe ma wiązanie żywiczne. Zwykle mocuje się je na rzep do kątowej szlifierki ze specjalistycznym uchwytem albo na tak zwany ślimak. Niezwykle istotne pozostaje dobranie tarcz z właściwą wielkością diamentowego ziarna. Każda z tarcz winna posiadać oznaczenie odnośnie wielkości diamentowego ziarna na stałe. 
Wszystkie te produkty znajdziemy na stronie: https://diamtrade.pl/

 

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement