REKLAMA

Prysznic to rozwiązanie, które zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu ma większe możliwości aranżacyjne niż wanna. W szczególności jest to przydatne w łazienkach o niewielkim metrażu. Jak dobrać prysznic do łazienki? Jakie są rodzaje kabin prysznicowych? W dalszej części artykułu znajdują się odpowiedzi na oba te pytania. Zapraszamy do czytania!

Dylemat, czy wybrać prysznic, wannę, czy oba rozwiązania należy rozstrzygnąć jeszcze przed rozpoczęciem remontu bądź urządzania łazienki. Także nad umiejscowieniem kabiny, jeśli decydujemy się na opcję numer jeden lub trzy, należy pomyśleć przed podjęciem jakichkolwiek działań. Przygotować również trzeba całą instalację, wliczając w to doprowadzającą wodę oraz odpływ.

Producenci kabin prysznicowych oferują klientom szereg rozwiązań, dzięki czemu zyskują oni szansę na wybranie optymalnego modelu do swojej łazienki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto kierować się dwoma wytycznymi: funkcjonalnością prysznica oraz komfortem korzystania z natrysku. Należy sprawdzić też, czy kabina wystarczy na nasze potrzeby, w tym m.in. dobrze jest zobaczyć, czy możemy się w niej swobodnie ruszać, czy drzwi prysznicowe dobrze i bez oporu się otwierają oraz zamykają. Warto również zastanowić się nad wielkością oraz kształtem brodzika.

Rodzaje kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe dzielą się na różne rodzaje. Czterema najpopularniejszymi rodzajami pryszniców są:

  • kabiny prysznicowe narożne,
  • kabiny prysznicowe przyścienne,
  • kabiny prysznicowe wolnostojące,
  • kabiny prysznicowe wnękowe.

Kabiny narożne

Ponieważ zajmują stosunkowo niewiele miejsca, są idealne do tego, aby zamontować je w rogu łazienki. Tego typu kabiny prysznicowe w zależności od rodzaju brodzika, mogą różnić się kształtem. Na rynku dostępne są kabiny narożne półokrągłe, kwadratowe, a nawet wielokątne.

Kabiny przyścienne

To rodzaj kabiny, w którym jedna ścianka styka się ze ścianą łazienki, gdzie zamontowana jest bateria. Tutaj świetną opcją będą brodziki półokrągłe, prostokątne i wielokątne.

Kabiny wolnostojące

Nie stykają się z żadną ścianki łazienki i z tego właśnie powodu zajmują najwięcej miejsca. Doskonałe do dużych łazienek oraz salonów kąpielowych. Wymagają specjalnej instalacji wodnej. Sprzedawane są w komplecie z obudową, brodzikiem oraz baterią.

Kabiny wnękowe

W tych kabinach prysznicowych montuje się wyłącznie drzwi, reszta to ściany wnęki. W zależności od pomieszczenia można wykorzystać gotową wnękę, która znajduje się już w łazience, lub specjalnie ją zbudować z płyty gipsowo-kartonowej obłożonej płytkami.

Typy drzwi prysznicowych

Kolejną istotną kwestią są drzwi prysznicowe, jakie powinna posiadać kabina. Ważne jest, aby swobodnie się one otwierały i zamykały, tak, aby bez przeszkód można było do kabiny wejść oraz z niej wyjść. Typ drzwi wybierany jest w zależności od przestrzeni, jaką dysponujemy wokół kabiny. Poniżej kilka przykładów rodzajów drzwi prysznicowych różniących się od siebie sposobem otwierania oraz zamykania.

Suwane: osadzone są na rolkach jeżdżących w prowadnicach, łatwo więc jest je przesuwać wzdłuż ściany. Dostępne są one w wersji przesuwanej w jedną stronę (drzwi jednoskrzydłowe) oraz ze środka na boki (drzwi dwustronne). Są idealne do małych łazienek.

Uchylne: otwierają się w taki sam sposób jak standardowe drzwi, czyli zazwyczaj na zewnątrz kabiny. Podobnie jak drzwi suwane dostępne są w dwóch wersjach – jednoskrzydłowych (tu do wyboru drzwi prawo- lub lewostronne) lub dwuskrzydłowych (symetryczne i asymetryczne). Ich zaletą jest to, że po otwarciu powstaje szerokie wejście.

Harmonijkowe: jak sama nazwa wskazuje, składają się niczym harmonijka. Dostępne są w wersji prawo- lub lewostronnej. Podobnie jak drzwi suwane doskonale sprawdzają się w małych łazienkach.

https://plytkilazienki.pl/pl/kabiny-prysznicowe

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki