REKLAMA

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatora?

Duża ilość produktów dostępnych w sprzedaży sprawia, że znalezienie odpowiedniego akumulatora nie jest zadaniem łatwym. Aby uniknąć problemów z rozruchem silnika, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę planując zakup nowej baterii. Prawidłowo dobrany akumulator charakteryzuje się długą żywotnością i bezawaryjną pracą.

Rodzaje dostępnych akumulatorów 

Akumulatory można podzielić na dwie podstawowe grupy. Do pierwszej zaliczyć należy urządzenia obsługowe. Ich charakterystyczną cechą są korki umożliwiające uzupełnienie brakującego elektrolitu. Tego rodzaju konstrukcje są uznawane za przestarzałe i coraz rzadziej dostępne w sklepach. Obecnie najchętniej wybierane przez klientów są modele bezobsługowe, w których otwarcie komór kwasowych jest niemożliwe. Wśród nich wyróżnia się konstrukcje wypełnione tradycyjnym elektrolitem lub tzw. elektrolitem uwięzionym (żelem lub AGM). Ze względu na większą odporność na wstrząsy, uderzenia oraz ekstremalne temperatury baterie żelowe i AGM stosowane są przede wszystkim w łodziach motorowych i jachtach silnikowych. W samochodach nadal montuje się urządzenia bezobsługowe zawierające tradycyjny elektrolit.

Najważniejsze parametry akumulatorów

Jednym z najważniejszych parametrów każdego akumulatora jest jego pojemność wyrażona w amperogodzinach. Parametr ten informuje o tym, przez ile godzin urządzenie będzie w stanie oddawać prąd o natężeniu 1 A aż do całkowitego rozładowania w temperaturze powietrza wynoszącej 25°C. Teoretycznie można przyjąć, że im większa pojemność, tym lepiej. Okazuje się jednak, że zakup akumulatora o zbyt dużej pojemności może powodować, że będzie on stale niedoładowany, co może spowodować skrócenie jego żywotności. 

Kolejnym istotnym parametrem jest wartość prądu rozruchowego. Przez to pojęcie należy rozumieć jednorazowy, krótkotrwały wydatek prądu, jaki bateria jest w stanie wygenerować. Również w tym wypadku nie należy kierować się zasadą im więcej, tym lepiej. Wartość tego parametru powinna być dostosowana do zaleceń producenta samochodu. Przyjmuje się, że autach wyposażonych w silniki diesla powinno się montować akumulatory o większym prądzie rozruchowym. 

Trzecim parametrem, o którym nie należy zapominać, jest wysokość napięcia. Większość współczesnych samochodów osobowych wyposażonych jest w instalacje 12 V, dlatego w sprzedaży dostępne są głównie baterie o takim napięciu. Warto pamiętać, że akumulator zamontowany w samochodzie musi mieć taką samą wartość napięcia jak instalacja elektryczna. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy wezwać fachowca, aby nie doprowadzić do jej uszkodzenia. Jeżeli ktoś chciałby poprosić o pomoc pogotowie akumulatorowe warszawa to miejscowość, w której działają mobilne warsztaty zajmujące się bateriami samochodowymi.

Rozmiar i biegunowość mają znaczenie

Przy samodzielnym zakupie akumulatora należy zwrócić uwagę na jego biegunowość oraz rozmiar. W konstrukcjach oznaczonych symbolem P+ biegun dodatni umieszczony został po prawej stronie urządzenia. Symbol L+ oznacza, że biegun dodatni znajdzie się po lewej stronie. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ ze względu na krótkie przewody nie uda się podłączyć w aucie akumulatora o ułożeniu biegunów innym, niż sugeruje producent.

Istotne znaczenie ma również średnica klem. Wyróżnia się dwa rozmiary klem, większe są typowe dla aut europejskich, mniejsze stosuje się w samochodach azjatyckich. Nie bez znaczenia są również wymiary obudowy. Producenci pojazdów silnikowych wyznaczają określoną ilość miejsca na baterie, dlatego zakup zbyt dużej konstrukcji może spowodować, że nie zmieści się ona pod maską.

Decydując się na zakup akumulatora, należy wziąć pod uwagę również cenę urządzenia. Najtańsze modele przeznaczone są do pojazdów wyposażonych w niewiele urządzeń elektrycznych. We współczesnych samochodach zaliczanych do klasy średniej zaleca się montaż akumulatorów ze średniej półki. Najdroższe baterie sprawdzają się w przypadku pojazdów z bogatym wyposażeniem, które wykazuje duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pełen wybór akumulatorów znajdziemy na stronie: https://najtansze-akumulatory.pl

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement