Odtrucie alkoholowe w domu czy w szpitalu?

Alkohol jest w naszej kulturze najpopularniejszą z używek. Jest to towarzysz zarówno domowych spotkań ze znajomymi, lecz również weekendowych wyjść na imprezy, gości na stole w trakcie spotkań rodzinnych, przy uroczystościach i podczas świąt.

Napoje wyskokowe w niewielkiej ilości rozluźniają i wprawiają w dobry nastrój. Jeżeli spożywane są tylko okazjonalnie, z rozwagą, nie powodują poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nierzadkim jednak zjawiskiem jest nałóg alkoholowy.

Odtruwanie alkoholowe nie jest metodą leczenia alkoholizmu. Ma za zadanie oczyścić organizm z alkoholu. Odbycie odtrucia w specjalnym ośrodku czy też gabinecie do tego przeznaczonym jest jedynym bezpiecznym sposobem na odtrucie organizmu
i zminimalizowanie pierwszych syndromów odstawienia alkoholu. Jest to proces długotrwały, wymagający kontroli specjalisty leczenie uzależnień. Samodzielne próby odbycia odtrucia
w domu są niebezpieczne dla zdrowia oraz całkowicie nieskuteczne. Oczywiście, odtruwanie jest tylko jedną z metod terapii uzależnień, a jego działanie wzmacniane są poprzez inne elementy terapii.

Kto powinien skorzystać z zabiegu odtrucia alkoholowego?

Odtrucie alkoholowe Katowice stosowane jest przede wszystkim u osób, u których pojawił się zespół abstynencyjny będący reakcją organizmu na ciągi alkoholowe. W ich przypadku samodzielne odstawienie substancji odurzającej może być niemożliwe. Odtruwanie pozwala przywrócić właściwą gospodarkę metaboliczną i nabrać sił do dalszej terapii.

Odtrucie alkoholowe w domu – czy jest to możliwe?

Zazwyczaj odtrucie alkoholowe w domowych warunkach przyjmuje formę próby zniwelowania objawów występującego „kaca”, którego można uniknąć poprzez kontrolowanie ilości spożytego alkoholu. Osoba uzależniona nie ma jednak kontroli nad swoim zachowaniem. Zazwyczaj upija się do nieprzytomności. Motywem działania takich osób jest stres, zmęczenie, pozorne odejście od problemów. Najgorszym rozwiązaniem przerwania kaca jest leczenie „klina klinem”.

Odtrucie alkoholowe w specjalistycznej placówce

Jedyną gwarancją skutecznego leczenia jest poddanie się opieki specjalisty. Należy pamiętać, że uzależnienie jest silną i przewlekłą chorobą, które leczy się w szpitalach i innych ośrodkach do tego przeznaczonych. Alkoholik udając się do poradni leczenia uzależnień ma zaoferowane dwie strategie leczenia:

  1. W dalszym ciągu może przebywać w domu, ale zobowiązuje siebie do uczestnictwa we wszystkich zajęciach i spotkaniach terapeutycznych, odbywających się w oddziale dziennym,
  2. Poddaje się opiece całodobowej w ośrodku.

W momencie wyboru drugiej opcji konieczna jest całkowita zmiana dotychczasowego trybu życia, a także przeniesienie się na dłuższy czas do specjalistycznej placówki walki z uzależnieniami, poddając się ciągłej kontroli ze strony osób tam pracujących.

Sam proces odtrucia trwa dość krótko, rzadko zdarza się, aby trwał kilka tygodni, co jest stosunkowo długim czasem.

Hospitalizacja alkoholika minimalizuje ryzyko wystąpienia różnych komplikacji podczas odbywania detoksu alkoholowego, w tym zapobiega wystąpieniu syndromu zespołu odstawiennego. Stan zdrowia pacjenta poddawany jest ciągłym kontrolom. W celu osiągnięcia homeostazy organizmu, dożylnie podaje się szereg witamin, w tym witaminy z grupy B, magnez i potas, które wzmacniają organizm.

Odtrucie alkoholowe  – na czym to dokładnie polega?

Celem odtrucia jest przede wszystkim przerwanie ciągu alkoholowego oraz złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków gwałtownego odstawienia alkoholu. Kompleksowe odtruwanie uzupełnia poziom płynów w organizmie. Znacznie poprawia także formę Pacjenta i przygotowuje go do terapii.

Pacjentom podaje się:

  • witaminy B1,
  • magnez,
  • potas.

Aby złagodzić skutki zespołu abstynencyjnego, uzależnionym podawane są środki farmaceutyczne. Są to m.in. leki przeciwbólowe, nasenne i uspokajające. Często terapię wspiera się lekami z grupy benzodiazepin.

Kto przeprowadza zabieg?

Zabieg odtruwania alkoholowego przeprowadzany jest przez zaznajomionych z tematem ratowników medycznych, którzy zawsze po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu podają odpowiednie ilości tzw. soli fizjologicznej oraz glukozy. Mają one na celu sprawić, że organizm szybciej się nawodni, a osoba po ciągu alkoholowym nabierze sił. Podanie soli fizjologicznej dożylnie powoduje, że nasz organizm może w sposób skuteczny wyrównać poziom jonów i minerałów. Przez to nie są odczuwane, choćby nieprzyjemne skurcze mięśni. W wielu przypadkach podczas odtruwania alkoholowego, podawane są także witaminy i minerały
w odpowiednich dawkach. Pozwala to na nieco szybsze uporanie się z tzw. głodem alkoholowym i towarzyszącymi mu objawami. W przypadku długich ciągów alkoholowych, stosowane są też różnego rodzaju leki przeciwbólowe czy też uspokajające, które pozwolą na efektywne odtrucie organizmu z nadmiaru toksyn.

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Każdy człowiek przechodzi proces odtrucia w indywidualnym dla siebie tempie. Uzależnione jest to przede wszystkim od poziomu uzależnienia organizmu. Im bardziej człowiek jest uzależniony, tym dłużej będzie trwał proces detoksykacji. Powrót do tzw. normalnego życia czasami może zająć nawet kilka miesięcy, jednak zdecydowanie warto go poświęcić, żeby wrócić na właściwie tory i zacząć swoje życie od nowa w trzeźwości. Korzyści z życia w trzeźwości jest wiele. Przede wszystkim zostaje uwolniona ogromna ilość energii życiowej którą do tej pory organizm zużywał na destrukcyjną relację z alkoholem. Uwolnienie tej życiodajnej siły, dzięki odwykowi alkoholowemu, daje nam poczucie powrotu do normalnego życia wolnego od nałogu

Najważniejsze korzyści płynące z profesjonalnie przeprowadzonego odtrucia alkoholowego to:

  • Usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu, oczyszczając ciało człowieka, wyzbywając się czynników, które upośledzają działanie trzustki, nerek, wątroby, jelit i innych narządów wewnętrznych
  • Umożliwienie podjęcia dalszych kroków i nowych metod leczenia uzależnień,
  • Ogólne poprawnie stanu zdrowia osoby zmagającej się z chorobą alkoholową.

Przerywanie ciągu alkoholowego

Należy podkreślić fakt, że leczenie przewlekłej choroby alkoholowej jest procesem żmudnym, wymagającym od osoby uzależnionej wielu wyrzeczeń oraz poświęceń. Do osiągnięcia sukcesu na tym polu pacjent potrzebuje wsparcia ze strony fachowej opieki oraz kompleksowego i wieloaspektowego podejścia do własnych słabości oraz typowych schematów postępowania. Szczególnie trudne do opanowania wydają się być tendencje do popadania w ciągi alkoholowe, będące typowym objawem choroby alkoholowej. Podejmowane w zaciszu domowym próby przerwania omawianych ciągów przez osobę uzależnioną jest bezskuteczne, często niebezpieczne dla zdrowia. Z tego powodu zaleca się skorzystanie z fachowej pomocy medycznej gdzie Pacjenci otrzymują pomoc w bezpiecznym przerywaniu ciągów alkoholowych.

 

agencja

Recent Posts

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

6 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 19 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

6 godzin ago

Książka – mocne wsparcie. Nowy projekt biblioteki

,,KSIĄŻKA- MOCNE WSPARCIE” to nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie skierowany do dzieci i…

14 godzin ago

Zapowiedź Koncertu Orkiestry Muzyki Nowej w NOSPR: Pełen Kontrastów i Symboliki

Już niedługo, w nadchodzącą niedzielę, 19 maja, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) będzie gościć…

15 godzin ago

Trwa akcja „Kolorowa piana” w Myjni Kanty

Rozpoczęła się akcja "Kolorowa piana" w Myjni Bezdotykowej KANTY, zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Mycia…

15 godzin ago

Noc Muzeów 2024

Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna Przemysław Dudzik serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Jaworzna na Noc Muzeów, która…

15 godzin ago