Opłata za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Co warto o niej wiedzieć?

Właściciele nieruchomości są obarczeni licznymi obowiązkami urzędowymi i kosztami utrzymania swojej własności. Jednym z tych obowiązków jest dokonywanie opłaty za gospodarowanie odpadami wytwarzanymi przez osoby zamieszkujące lokal.

 

  1. Gospodarowanie odpadami komunalnymi – obowiązki mieszkańców i właścicieli nieruchomości
  2. Opłata za zagospodarowanie odpadami komunalnymi nie dla każdego i w różnej wysokości

 

Wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami są ustalane indywidualnie przez każdą gminę i wynikają nie tylko od tego, jak kosztowny jest system gospodarowania odpadami w tej gminie. Stawki opłaty zależą również od ilości zużytej wody oraz liczby mieszkańców poszczególnych nieruchomości.

 

Gospodarowanie odpadami komunalnymi – obowiązki mieszkańców i właścicieli nieruchomości

 

Do zbierania odpadów komunalnych zobowiązany jest każdy mieszkaniec gminy, niezależnie od tego, czy jest jedynie mieszkańcem danej nieruchomości, czy jej właścicielem. Ten drugi ma jednak kilka dodatkowych obowiązków. To na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za wyposażenie nieruchomości w odpowiednie worki lub pojemniki, które umożliwią selektywną zbiórkę odpadów, oraz podłączenie nieruchomości do kanalizacji. Jeśli jest to niemożliwe, właściciel musi zadbać o instalację przydomowej oczyszczalni ścieków lub montaż zbiornika bezodpływowego, tzw. szamba. Co więcej, właściciel powinien również wypełnić stosowną deklarację dotyczącą opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przekazać ją do właściwego urzędu i dokonywać określonych w niej opłat zgodnie z ich harmonogramem. Spełnienie ustawowego obowiązku jest teraz znacznie ułatwione. Deklarację można przygotować i wysłać przez internet, np. przez przyjazne-deklaracje.pl, natomiast kwestię płatności usprawniają rozliczenia online.

 

Opłata za zagospodarowanie odpadami komunalnymi nie dla każdego i w różnej wysokości

 

Wytwarzane na terenie nieruchomości odpady komunalne powinny być segregowane i m.in. od spełnienia tego obowiązku zależą wysokości opłaty ustalone przez gminę. W Polsce koszty utylizacji odpadów są stosunkowo wysokie, co przekłada się na kwoty, które muszą płacić właściciele nieruchomości. Decydując się na segregację odpadów trzeba zgłosić ten fakt do urzędu oraz zapoznać się z jej zasadami.

 

Co do zasady, każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Deklarację można przekazać do urzędu za pomocą środków komunikacji elektronicznej, a opłatę wnieść do odpowiedniego organu administracyjnego przelewem online. Mieszkańcy budynków jednorodzinnych uiszczają ją, np. w czynszu, na konto spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy budynku, który zbiorczo przesyła niezbędną kwotę na konto urzędu. Są jednak sytuacje, w których właściciel nie ponosi opłaty za gospodarowanie odpadami. Wyjątek stanowią miesiące, w których nieruchomość pozostaje niezamieszkana. Wówczas obowiązek uiszczenia opłaty wygasa, a o zwolnieniu z jej dokonania właściciel powinien poinformować urząd, składając deklarację z zaznaczonym polem „wygaśnięcie obowiązku”. Taką informację należy przekazać do urzędu również w przypadku innych przyczyn ustania obowiązku ponoszenia opłat, np. z powodu sprzedaży nieruchomości.

 

Konieczność złożenia deklaracji dotyczącej zagospodarowania odpadów komunalnych powstaje również w przypadku zmiany danych wpływających na wysokość opłat. Okolicznościami wymuszającymi dopełnienie obowiązku są m.in. zmiana ilości mieszkańców danej nieruchomości, zarówno in plus, jak i in minus, likwidacja działalności gospodarczej czy zaprzestanie jej prowadzenia w danej nieruchomości.

undefined

agencja

View Comments

  • Jak się ma kompostownik to się mniej płaci i to nawet mieszkając w bloku. Nic nie śmierdzi, wystarczy użyć kompostera EB, który likwiduje odór i zmniejsza objętość biomasy, a jeszcze zyskujemy wartościowy nawóz do roślin.

Recent Posts

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak…

3 godziny ago

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat…

3 godziny ago

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie…

3 godziny ago

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

19 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

21 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

22 godziny ago