Na jaworznickich blokach, będących pod administracją Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik, wkrótce zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne.

REKLAMA

Panele o łącznej mocy 509 kWp zainstaluje Tauron Nowe Technologie. Każdego roku mają produkować one około 517 tys. kWh ekologicznej energii.

Odnawialne źródła energii to już nie jest moda, a konieczność. Po nowoczesne rozwiązania sięgają nie tylko gospodarstwa domowe, ale też firmy i samorządy. Warto już dziś przestawić się na „czyste” technologie, bo w przyszłości przepisy krajowe oraz wspólnotowe i tak wymuszą na nas zmianę sposobu produkowania energii. Najlepiej ten proces rozłożyć w czasie i stopniowo przygotować się do energetycznej transformacji – mówi Piotr Apollo, wiceprezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

W pierwszej kolejności panele pojawią się na budynkach przy al. Piłsudskiego 23, 27, 40, przy ul. Kalinowej od 2 do 12 i Towarowej 67. Planowane zakończenie inwestycji to marzec 2022 roku. To jednak dopiero pierwszy z trzech jej etapów – spółdzielnia planuje już instalację kolejnych paneli.

Inwestycja pomoże w zmniejszeniu wydatków, jakie ponoszą mieszkańcy na energię elektryczną w swoich blokach. Pozyskany dzięki panelom prąd wykorzystywany będzie w tzw. części wspólnej bloków – tj. oświetlenie klatek schodowych, piwnic, zasilenie wind. Dodatkowo uzyskana moc pozwoli na zastosowanie pomp ciepła, które wspomogą ogrzewanie mieszkań w trakcie zimy, co również pozwoli na oszczędności. Nadprodukcja energii trafi do sieci energetycznej.

O innej jaworznickiej farmie fotowoltaicznej:

Farma fotowoltaiczna TAURONA w Jaworznie 

Będą panele fotowoltaiczne na blokach mieszkalnych w Jaworznie

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement