REKLAMA

Każdy styl architektoniczny ma w sobie coś wyjątkowego. Zazwyczaj trzymanie się jednego stylu jest dobrym pomysłem, zwłaszcza, gdy nie mamy dużego doświadczenia w projektowaniu przestrzeni. Nasz dom ma jednak odzwierciedlać naszą estetykę, dlatego łączenie ze sobą różnych stylów wcale nie jest zakazane. Jeśli kochasz chłodną Skandynawię, ale jednocześnie pociąga Cię estetyka rustykalna czy boho – ten artykuł jest dla Ciebie!

Łączenie różnych stylów w jednej przestrzeni może być wyzwaniem, jednak gra jest warta świeczki. Możemy w ten sposób stworzyć wnętrza prawdziwie unikatowe, które głośno krzyczą nasze imię. Jak tego dokonać?

Obierz kurs

Pierwszym krokiem powinno być wybranie naszego głównego stylu architektonicznego, który chcemy wnieść do wnętrz. Wybór dominującej estetyki jest niezwykle ważny, gdyż pozwala na projektowanie wnętrz, które pięknie się uzupełniają. Do naszego dominującego stylu architektonicznego dobieramy jeden, który chcemy z nim przeplatać. Raczej odradzamy wyboru większej liczby stylów – to może wprowadzić chaos.

80/20

Architekci radzą, by projektując przestrzeń z dwoma stylami, zastosować się do stosunku 80/20. To oznacza, że 80% wnętrza wypełnione ma zostać naszym stylem dominującym, zaś 20% ma być naszą wisienką na torcie, czyli elementami stylu uzupełniającego. Taka reguła jest genialna, gdyż umożliwia nam wprowadzenie do wnętrz czegoś świeżego i czegoś, co od razu przykuwa wzrok, bez zaburzania równowagi pomieszczenia. Te 20% to może być żyrandol w stylu glamour w industrialnym wnętrzu czy fotel w stylu mid-century, który ciekawie wybija się na tle minimalistycznego wnętrza. Taki miks różnych stylów architektonicznych z pewnością doda charakteru naszemu domu.

Szukaj podobieństw

Nie bez powodu istnieje wyraźna dystynkcja pomiędzy różnymi stylami architektonicznymi. Rodziły się one w różnych krajach, kulturach i czasie. Są jednak elementy, które powtarzają się lub są do siebie podobne pomiędzy stylami i właśnie takie elementy warto ze sobą łączyć, tak aby stworzyć bardziej spójną i harmonijną przestrzeń.

Na przykład, znajdziemy wiele podobieństw pomiędzy stylem skandynawskim i japońskim zen. Odkryte ciepłe drewno, proste linie, neutralne barwy – wykorzystajmy te elementy, by połączyć ze sobą oba style w jednym projekcie.

Projektowanie własnego domu to z pewnością nie lada wyzwanie, dlatego możemy skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Dzięki temu nasza wizja zostanie powołana do życia, a my zamieszkamy we wnętrzach, które w pełni pokochamy.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki