REKLAMA

Trampoliny ogrodowe — czy to dobry wybór na prezent dla dziecka?

Chcesz podarować dziecku nie tylko trafiony, ale przede wszystkim wartościowy prezent, który posłuży mu przez wiele lat? Co powiesz na… trampolinę? Trampoliny ogrodowe zapewniają wspaniałą zabawę i efektywny trening dzieciom w każdym wieku. Znakomicie nadają się na prezent — na urodziny, święta czy komunię.

Czy trampoliny ogrodowe są bezpieczne dla dzieci?

Wraz ze wzrostem popularności trampolin ogrodowych wśród rodzin z dziećmi, zaczęło się pojawiać coraz więcej pytań o bezpieczeństwo ich użytkowania przez najmłodszych. Narosło wiele mitów mających niewiele wspólnego z rzeczywistością. Trampolina jest sprzętem sportowym, więc należy z niej korzystać zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta. Jeśli:

 • kupisz wysokiej jakości trampolinę ogrodową z atestami i zabezpieczeniami,

 • wybierzesz rozmiar dopasowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka,

 • zadbasz o to, żeby dziecko przestrzegało zasad bezpieczeństwa,

 • będziesz stale kontrolować zabawę,

zredukujesz ryzyko kontuzji praktycznie do zera.

Rodzaje trampolin ogrodowych

Dostępne na rynku trampoliny ogrodowe różnią się przede wszystkim rozmiarami. Powierzchnia do skakania najczęściej przyjmuje kształt okręgu o średnicy 252, 312, 374, 404 lub 435 cm. Rzadziej spotykane są trampoliny ogrodowe prostokątne. Duża trampolina ogrodowa umożliwia akrobacje nastolatkom i efektywny trening dorosłym. Z kolei mniejsze batuty zadowolą młodsze dzieci. Sprawdzą się też w przypadku mniejszych działek. W zależności od zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, trampoliny różnią się także pod względem dopuszczalnego obciążenia. To wartość mówiąca o dozwolonej, łącznej wadze osób, które jednocześnie korzystają z urządzenia. Przekroczenie maksymalnego obciążenia grozi uszkodzeniem stelaża lub sprężyn, a tym samym — poważnymi urazami.

Jaka trampolina do ogrodu sprawdzi się jako prezent dla dziecka?

Rozważając, jak duża trampolina ogrodowa będzie odpowiednia na prezent, weź pod uwagę wiek, wzrost i wagę dziecka, możliwość korzystania z batutu także przez inne osoby (np. starsze rodzeństwo) oraz ilość wolnego miejsca w ogrodzie.

Na tej podstawie zdecyduj o kształcie i rozmiarze trampoliny, dopuszczalnym obciążeniu oraz rodzaju rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo. Dla kilkulatka koniecznie wybierz model z wysoką siatką zabezpieczającą mocowaną wewnętrznie i z zamykanym wejściem. Chociaż nieco ogranicza ona przestrzeń do skakania, to zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa, oddzielając skaczącego od sprężyn. Słupy usztywniające powinny być osłonięte grubą warstwą miękkiej gąbki. Cała konstrukcja musi być solidna i stabilna. Mata do skakania powinna być odporna na wilgoć, promienie UV i czynniki atmosferyczne. Zaleca się, żeby trampolina ogrodowa dla dziecka była wyposażona w odpowiednio wyprofilowaną drabinkę. O bezpieczeństwie i jakości sprzętu mówią także certyfikaty oraz okres gwarancji.

Certyfikowaną, a przy tym tanią trampolinę możesz kupić bezpośrednio od producenta w sklepie Dollo.pl. Ceny zaczynają się już od ok. 500 zł.

 

Zasady bezpiecznego skakania na trampolinie ogrodowej

Zakup bezpiecznej trampoliny to jedno, a przestrzeganie zasad bezpieczeństwa to drugie. Obdarowując dziecko trampoliną ogrodową pamiętaj, żeby:

 • skoki odbywały się w pojedynkę, maksymalnie w parze;

 • dziecko było zawsze pod kontrolą dorosłego opiekuna;

 • nigdy nie zdejmować siatki bezpieczeństwa i zawsze zamykać wejście;

 • na bieżąco kontrolować stan techniczny trampoliny;

 • na macie nie znajdowały się żadne przedmioty, w szczególności biżuteria, elektronika, zabawki i napoje w butelkach;

 • nie skakać w obuwiu;

 • nauczyć dziecko, zwłaszcza starsze, że przed rozpoczęciem skakania konieczne jest krótkie rozgrzanie mięśni i stawów.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki