Categories: Życie miasta

56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Około 150 osób wyruszyło wzięło udział w 56. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Stukilometrową trasę najszybciej bo w 10 godzin i 45 minut pokonał żołnierz 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppor. Adam Dłużniak.

W tym roku mija 107 lat od momentu gdy z krakowskich Oleandrów wyruszył marsz ku wolności.

– To zwycięstwo jest dla mnie wyrazem szczególnej pamięci o żołnierzach I Kompanii Kadrowej, którzy pod komendą Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1914 roku wyruszyli w niepewny bój o niepodległość. Biegnąc ich szlakiem czuje się to ideowe dziedzictwo. Cieszę się, że reprezentując 13ŚBOT udało mi się pokonać biegiem trasę Kadrówki w najkrótszym czasie.  – powiedział ppor. Dłużniak.

Ppor. Adam Dłużniak jest dowódcą pierwszej w Polsce Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K9 Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zawody rozgrywane są w formie marszobiegu na orientację, na łącznym dystansie 100 km. Obowiązują mundury i buty taktyczne. Ostatnie 20 km do Kielc uczestnicy pokonują już wspólnie. Pierwsze zawody Marszu Szlakiem Kadrówki odbyły się w 1924 roku.

Kompania zwana „Kadrówką”, która liczyła ponad 160 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. O godz. 9.45 żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu
z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc.

Choć wymarsz kompanii kadrowej był w sensie militarnym małym epizodem, to zdaniem historyków miał znaczenie polityczne, bo zwracał od początku I wojny światowej uwagę na „sprawę polską”.

Jak wynika ze wspomnień części żołnierzy, kielczanie początkowo pozytywnie przyjęli strzelców. Polskie oddziały szybko wycofały się jednak z Kielc, po kontruderzeniu Rosjan. Ci nałożyli na mieszczan wysoką kontrybucję, grozili zbombardowaniem miasta, dlatego kiedy strzelcy w drugiej połowie sierpnia ponownie zajęli Kielce, nie byli entuzjastycznie witani.

Kwaterą główną Piłsudskiego i jego sztabu stał się wówczas dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Znajdowały się w nim: Komisariat Wojsk Polskich, biura werbunkowe (zgłosiło się prawie tysiąc ochotników), drukarnia i redakcja „Dziennika Urzędowego Komisariatu WP”, poczta polowa, biuro przepustek oraz biuro intendentury. Strzelcy Piłsudskiego stacjonowali
w Kielcach do 10 września 1914 r. Kielczanie starali się wspomagać żołnierzy: organizowano zbiórki pieniędzy, a kobiety zrzeszone w Lidze Kobiet zorganizowały m.in. pralnię i szwalnię na potrzeby wojskowych.

„Kadrówka” dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach
I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

źródło: WOT

[vc_facebook]

 

Artur

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

13 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

16 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

17 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

19 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

19 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

1 dzień ago