piątek, 29 marca, 2024

Dom szkieletowy czy murowany – co wybrać?

Strona głównaBiznesDom szkieletowy czy murowany - co wybrać?

Dom szkieletowy czy murowany – co wybrać?

- Advertisement -

Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką można podjąć. Jest to przede wszystkim bardzo kosztowna inwestycja, która wymaga nie tylko odpowiednich nakładów finansowych, ale również czasu.

Nad jednym z największych dylematów osoby planujące taką budową stają już na etapie wyboru projektu, gdy trzeba podjąć decyzję w sprawie tego, z jakich materiałów będzie wykonana jego konstrukcja. Najpopularniejsze są bez wątpienia budynki murowane, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się także konstrukcje szkieletowe. Zanim zdecydujemy, jak będzie wyglądał nasz dom oraz jakich materiałów użyjemy do jego budowy, warto poznać zalety i wady obu tych rozwiązań.

Czym charakteryzują się domy szkieletowe?

Domy o konstrukcji szkieletowej wywodzą się z Ameryki Północnej i różnią się od tradycyjnych budynków nie tylko użytymi materiałami, ale również technologią wznoszenia. Ich niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim przystępna cena oraz szybkość budowy. Stawia się je zdecydowanie szybciej niż budynki murowane, a koszty takiego przedsięwzięcia są zdecydowanie niższe. Trwałość tego rodzaju domów szacowana jest na kilkadziesiąt lat, dlatego jest to idealny wybór dla osób, które nie lubią przywiązywać się do jednego miejsca. Na budowę domu szkieletowego decydują się przede wszystkim młode osoby, które planują w przyszłości jego sprzedaż i przeniesienie się w inne miejsce. Nie oznacza to jednak, że są to domy nietrwałe, ponieważ zastosowane w nich technologie sprawiają, że są to bardzo wytrzymałe i trwałe konstrukcje.

Domy szkieletowe są lekkie, dlatego wymagają zdecydowanie węższych fundamentów, które nie muszą być osadzane na szerokich ławach. Od momentu wylania fundamentów nie wykonuje się już praktycznie żadnych tzw. mokrych robót, dlatego można taki budynek wznosić nawet zimą. Podstawę stropy stanowią natomiast drewniane belki lub metalowe profile co również wyróżnia domy szkieletowe od budynków murowanych.

Kiedy warto zdecydować się na dom murowany?

Domy murowane kojarzą się przede wszystkim z trwałością oraz inwestycją na lata. Ich budowa może być także swego rodzaju stabilną lokatą kapitału. Taka konstrukcja jest odporna na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, dlatego jest w stanie wytrzymać w nienaruszonym stanie wiele lat. Sam proces stawiania takiego rodzaju budynku jest jednak zdecydowanie dłuższy, niż ma to miejsce w przypadku domów szkieletowych. Niektóre jego elementy, takie jak np. fundamenty czy wylewki potrzebują czasu na to, aby dobrze wyschły. Może to wydłużyć proces budowy nawet o kilka miesięcy, a średni czas postawienia domu murowanego wynosi około 2 lat. 

Domy murowane posiadają lepszą zdolność do gromadzenia ciepła niż konstrukcje wykonywane z drewna. Dzięki temu wszelkie zmiany temperatury na zewnątrz są w nim zdecydowanie mniej odczuwalne. Wpływa więc to znacząco na koszty późniejszej eksploatacji. Na rynku spotkać jednak można również nowoczesne konstrukcje drewniane odpowiadające swoim właściwościom budynkom energooszczędnych, a nawet pasywnych, dlatego one także mogą być tanie w użytkowaniu. Główne różnice, jakie występują przy obu tych konstrukcjach dotyczą przede wszystkim czasu, w jakim powstają oraz kosztów budowy. Nowe domy na Śląsku oraz w innych regionach kraju wznoszone w technologii murowanej są z pewnością zdecydowanie bardziej trwałe oraz wytrzymałe. Z kolei budynki drewniane zapewniają możliwość szybkiego wprowadzenia się do nich, a także modyfikacji w późniejszym czasie jego wyglądu. Wewnątrz takiego budynku panuje także przyjazny mikroklimat, który ma pozytywny wpływ na stan zdrowia.

Jesteś na etapie szukania nowego mieszkania lub domu? Zajrzyj na obido.pl

- Advertisment -

Poznać, pokochać, chronić. Źródła Kłodnicy

W kolejnym odcinku serii Poznać, pokochać, chronić, prowadzący Piotr Grzegorzek zabrał nas na spacer po Zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Źródła Kłodnicy”. Jest to teren chroniony, jednak...

Trzecia Droga Szymona Hołowni w Jaworznie popiera Michała Kirkera

Trzecia Droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL poparły kandydaturę Michała Kirkera na Prezydenta Miasta Jaworzna. Wczoraj, 26 marca, odbyła się konferencja prasowa...

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...