sobota, 20 kwietnia, 2024

Firmy faktoringowe zaspokoją potrzeby przedsiębiorców w zakresie płynności finansowej

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneFirmy faktoringowe zaspokoją potrzeby przedsiębiorców w zakresie płynności finansowej

Firmy faktoringowe zaspokoją potrzeby przedsiębiorców w zakresie płynności finansowej

- Advertisement -

Jeżeli przedsiębiorstwo chce zwiększyć własne obroty, udzielając odroczonego terminu płatności swoim odbiorcom, ale ma problemy z odzyskaniem płatności od własnych kontrahentów, potrzebuje dodatkowych środków na bieżące funkcjonowanie, ale nie zdoła pozyskać wystarczającego finansowania bankowego, to sposobem na wymienione sytuacje może być faktoring.

Faktoring sposobem finansowania firmy

Faktoring w skrócie można określić sprzedażą faktur z odroczonym terminem płatności. W praktyce przedstawia się to tak: przedsiębiorstwo przedstawia swojemu klientowi fakturę VAT z wydłużonym czasem zapłaty, co zmusza do czekania na gotówkę. Tutaj z rozwiązaniem nadchodzi korporacja faktoringowa, która wypłaca wartość faktury i aktualnie ona zostaje wierzycielem kontrahenta i wartość należność przenosi się na nią.

Poza finansowaniem firmy faktoringowe przeważnie dostarczają pakiet uzupełniających usług. Faktoring jest usługą bardzo złożoną, która łączy finansowanie z zarządzaniem należnościami, z tej przyczyny na jej wartość ma wpływ mnogość czynników. Koszt faktoringu komponuje się z różnych elementów jak odsetki, prowizje, a także niekiedy rozmaite opłaty uzupełniające.

Firmy faktoringowe oferują wielorakie rodzaje faktoringu. Możliwe warianty faktoringu to: pełny, odwrotny, międzynarodowy, tajny i z regresem. Faktoring pełny to optymalne bezpieczeństwo transakcji, gdyż jest objęte ubezpieczeniem. Faktoring cichy jest kierowany do spółek, które nie chcą zawiadamiać swojego nabywcę o korzystaniu z zewnętrznego finansowania. Z kolei czym innym jest faktoring odwrotny, który polega na tym, że faktor finansuje zakupy firmy, która w taki sposób dla siebie uzyskuje odroczony termin płatności.

Wybór firmy faktoringowej

Kiedy znamy pozytywnej strony faktoringu i chcemy z niego korzystać, nadchodzi pora na dobór stosownej firmy faktoringowej. Przedsiębiorcy w Polsce zainteresowani faktoringiem mogą skorzystać z propozycji rozlicznych firm faktoringowych – tytułowanych fachowo faktorami – jakimi są banki, a także pozabankowe spółki faktoringowe. Selekcja najlepszej firmy faktoringowej nie należy do zadań łatwych, zważywszy na okazałą liczebność takich korporacji, działających na rynku. Przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie korzystali z faktoringu, powinni zebrać informacje, na co zwrócić uwagę przy wyborze faktora.

Zróżnicowanie oferentów skutkuje wielorakością ofert osiągalnych również dla małych i dla mikro firm. Różnice tyczące się oczekiwań przed przyznaniem limitu faktoringowego, stawiane przez banki i firmy faktoringowe – przedsiębiorcom są nadzwyczaj znaczące. Jednak zaletą sporej liczby potencjalnych dostawców finansowania jest to, iż gdy jedna firma faktoringowa odmówi przedsiębiorcy faktoringu, to jednak faktoring może okazać się dostępny u innego faktora.

Czym się kierować wybierając faktoring?

W czasie doboru firmy faktoringowej poza kosztami warto zwrócić uwagę na inne czynniki, które będą rozsądzały o przydatności faktoringu. Przedsiębiorca powinien poznać na przykład: konsekwencje określone za poślizg w zapłacie, wysokość nadanego limitu finansowania i opcję jego podniesienia, wolumen aprobowanych kontrahentów, wymaganie globalnej cesji względnie jego brak, maksymalne terminy płatności aprobowane przez instytucję finansową.

Poszukiwanie faktora powinno się zacząć od wyszczególniania zasadniczych oczekiwań przedsiębiorstwa. A więc co przez faktoring chcemy uzyskać, co osiągnąć, czego uniknąć? Opłaty są oczywiście ważne, lecz nie mogą stać się wyłącznym kryterium doboru firmy faktoringowej. Oferty firm faktoringowych można wygodnie porównać na stronie: https://faktoringoferty.pl. Ponieważ faktoring jest produktem finansowym złożonym, powinno się skłaniać uwagę na wielorakie jego aspekty oraz zakres proponowanych przez faktorów usług.

undefined

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...