REKLAMA

XXI wiek to czas, w którym słowo społeczność nabrała głębszego znaczenia. Internet stał się medium, które na stałe połączyło miliardy użytkowników z całego świata, które w inny sposób nie miałyby ze sobą kontaktu. Internet daje wspaniałe, nieograniczone możliwości kontaktu z innymi użytkownikami, które objawiają się w niemal każdym aspekcie naszego życia. Niezwykle interesującym przykładem jest handel społecznościowy, który pozwala nowicjuszom na wejście na rynek inwestycyjny bez jakiegokolwiek doświadczenia.

Opcja ta ma swoje plusy i minusy, ale inwestowanie to bardzo trudna dziedzina, która wymaga sporo nauki, dokładności, wiedzy i samozaparcia. Bardzo trudno jest wejść w ten świat i najczęściej trzeba to robić metodą małych kroczków. W grę wchodzą prawdziwe pieniądze, więc te kroki powinny być stawiane bardzo ostrożnie. Dlatego z całą pewnością można stwierdzić, że idealnym pierwszym krokiem będzie handel społecznościowy – najbezpieczniejsza forma inwestowania dla osób niedoświadczonych.

Czym jest handel społecznościowy?

Jak to bywa ze wszystkimi platformami, które można określić mianem „społecznościowe”, najważniejszym czynnikiem jest kontakt z innymi osobami. W tym przypadku chodzi o inwestorów, którzy mają o wiele większe doświadczenie. Platforma tradingowa udostępnia możliwość obserwowania innych użytkowników, ich transakcji i wyników. W ten sposób ktoś niedoświadczony może po prostu kopiować działania innej osoby i osiągać te same wyniki.

Wszystko wydaje się bardzo proste oraz wygodne i w rzeczywistości tak jest. W zasadzie nie trzeba mieć do tego żadnej wiedzy. Trochę kapitału początkowego i można działać bez znajomości żadnych zawiłych terminów związanych z inwestowaniem. Na wszystko przyjdzie czas. Małym krokami można poznawać ten niezwykle interesujący świat, a do tego czasu można się podpiąć pod inwestora, któremu po prostu się ufa.

Jak wybrać taką osobę? W tym momencie trzeba być naprawdę ostrożnym. To, że komuś udało się przeprowadzić transakcję, na której zarobił bardzo dużo pieniędzy, wcale nie musi oznaczać, że tak będzie zawsze. Najważniejsze jest skupienie się na następujących aspektach:

  • Czy inwestor regularnie przeprowadza transakcje?

  • Jaka jest średnia stopa zwrotu z transakcji?

  • Jak wygląda dywersyfikacja portfela inwestora?

To niezwykle istotne kwestie, z którymi zawsze należy się zapoznać. Ważne jest, żeby nie zamykać się na jednego inwestora. Można podzielić swoją uwagę na kilku doświadczonych, żeby ich obserwować, a następnie podejmować odpowiednie decyzje.

Należy uważać na zrywy społecznościowe, które najczęściej są akcją mającą na celu udowodnienie czegoś, niż osiągnięcie konkretnych celów finansowych. Jedną z takich akcji była szeroko komentowana na świecie sprawa GameStop, której skutkiem było błyskawiczne zwiększenie wartości akcji, które później błyskawicznie straciły na wartości. Kurs utrzymał się na wysokiej pozycji, ale w pierwszym miesiącu pojawiły się ogromne wahania, przez które mniej doświadczeni inwestorzy mogli stracić bardzo dużo pieniędzy.

Jak rozpocząć swoją przygodę z handlem społecznościowym?

Internet dzisiaj wszystko znacznie ułatwia. Platformy tradingowe stają się coraz przystępniejsze i dosłownie prowadzą za rączkę każdego użytkownika. Wystarczy wybrać taki portal i zarejestrować konto. Operatorzy serwisów tradingowych robią, co mogą, żeby ich witryny były możliwie najwygodniejsze w obsłudze. Dlatego po prostu nie da się na nich zgubić. Wystarczy odkryć funkcje społecznościowe i poznać działania inwestycyjne konkretnych użytkowników. Najczęściej można sprawdzić zakupione aktywa, ich początkową i aktualną cenę, kwoty transakcji oraz zysk i ewentualną stratę. Następnie wystarczy po prostu doładować swoje konto i robić to samo, co osoby, które będzie się uważało za odpowiednio doświadczone.

Czy kopiowanie działań bardziej doświadczonych użytkowników to zapewnienie osiągania bardzo dobrych wyników? Niekoniecznie. Handel zawsze związany jest z ryzykiem i prawdziwi wyjadacze też od czasu do czasu muszą przełknąć gorzką pigułkę porażki. Dlatego nigdy nie wolno traktować swojego „dawcy” jako źródło pewnego zarobku – zawsze należy inwestować z zachowaniem zdrowego rozsądku.

Handel społecznościowy staje się coraz popularniejszy

Jeśli coś jest łatwe, wygodne i pozwala na osiągnięcie założonych celów, to zawsze cieszy się sporą popularnością. Tak też jest z handlem społecznościowym w Internecie. Ludzie szukają różnych źródeł dochodu, żeby poprawić swój status finansowy, a Internet daje im do tego odpowiednie narzędzia. Z danymi i statystykami nie da się walczyć – dzięki zastosowaniu opcji społecznościowych można uzyskać o wiele lepsze rezultaty i pogląd na zachowania rynkowe – czy chodzi o media społecznościowe, czy platformy tradingowe.

Oczywiście nie należy nastawiać się na stały zysk i same sukcesy, ale w ten sposób można znacząco wyeliminować ryzyko własnego błędu – a to jak wiadomo, jest bardzo częste u osób, które wchodzą na coś nowego, czego jeszcze nie znają. Dlatego warto przyjrzeć się możliwościom, które daje handel społecznościowy, ale zawsze należy zachowywać przy tym zdrowy rozsądek.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki