niedziela, 19 maja, 2024

Jak działa wszywka alkoholowa?

Jak działa wszywka alkoholowa?

- Advertisement -

Alkoholizm to choroba, z którą zmaga się bardzo wielu Polaków. W mnóstwie przypadków ciężko jest sobie z nim poradzić w standardowy sposób. Jak każde uzależnienie, potrafi oddziaływać na psychikę i zmuszać do rzeczy, które są dalekie od korzystnych. Zarówno dla samej osoby uzależnionej, jak i jej organizmu oraz otoczenia. Często, gdy zwykłe metody przestają działać, trzeba przejść do środków bardziej bezpośrednich i znanych ze swojej skuteczności. Jednym z nich jest wszywka alkoholowa. Jak ona działa i co warto wiedzieć na jej temat? O tym – w dzisiejszym wpisie.

Sposób działania wszywki alkoholowej

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z osobami przewlekle chorymi na alkoholizm doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak działa wszywka alkoholowa https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/. Osoby, które miały to szczęście i jeszcze nie miały okazji dowiedzieć się więcej na temat schematu jej działania powinny jednak nieco się w tym temacie doedukować. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy przyjdzie konieczność sięgnięcia po takową. Jak działa wszywka alkoholowa? Krok po kroku prezentujemy to poniżej.

  1. Alkoholik zgłasza się do chirurga z zamiarem wszycia w swoje ciało wszywkę. Musi to być coś, na co sam się godzi – bez odpowiedniej zgody nie można go do niczego przymusić.
  2. Chirurg umiejscawia wszywkę w postaci tabletek, najczęściej w skórze pod łopatką lub na pośladku.
  3. Środek jest uwalniany stopniowo do krwiobiegu – swoje aktywne działanie wykazuje przez kilka miesięcy (zwykle około ośmiu). O tym jednak rzadko kiedy informuje się osobę najbardziej zainteresowaną.
  4. Specyfika związków zawartych we wszywce (a właściwie w tabletce) sprawia, że wchodzą one w reakcje z alkoholem. Jeżeli więc alkoholik zdecyduje się na jego spożycie, będzie mógł odczuć wiele dolegliwości. W wielkiej ich części można je przyrównać do olbrzymiego kaca. Efekty są niemal natychmiastowe, a w ich palecie znajduje się nawet atak drgawek czy zawał serca. Wszywka więc buduje w alkoholiku poczucie, że alkohol jest w stanie doprowadzić do jego śmierci. Warto jednak mieć świadomość, że jest to rzecz niesamowicie rzadka. Częściej występują łagodniejsze objawy, w tym nudności i wymioty, duszności, zawroty głowy czy skoki ciśnienia.

Co warto wiedzieć na temat tego typu wszywki?

Mając świadomość tego, jak działa wszywka alkoholowa https://www.linia.org.pl/ile-dziala-wszywka-alkoholowa/ doskonale zdajesz sobie sprawę również z tego, że nie jest ona lekiem i nie powinna być traktowana jako takowy. Nie wykazuje się żadnymi właściwościami mającymi pohamować alkoholika i zapobiec sięgnięciu przez niego po alkohol. Działa jednak na jego psychikę i sprawia, że ten sam podejmuje decyzję o zaprzestaniu picia. Tak naprawdę wszywki często są zamieniane placebo, które tak właściwie wcale nie działa, a bazuje właśnie na psychologii. Robi się tak jednak rzadko, przede wszystkim w przypadku radzenia sobie z ciężkimi przypadkami alkoholizmu u osób przewlekle chorych na inne schorzenia. Takich, u których wszywka jest w stanie wyrządzić dodatkowe problemy. Sama myśl o konsekwencjach związanych z interakcją wszywki z alkoholem zazwyczaj wystarcza, by osiągnąć pożądany efekt. To jednak spotkanie się z tymi konsekwencjami często doprowadza do tego, że chory po alkohol nie sięga.

Warto wiedzieć, że wszywkę można nie tylko wszyć w ciało alkoholika, ale też usunąć ją z niego. Jeżeli ten zgłosi się więc do chirurga, ten będzie w stanie mu pomóc. Nie jest to w żaden sposób zabronione ani niemoralne. Dlatego też często widzi się przypadki, w których uzależniony już na drugi dzień zgłasza się z taką prośbą. Właśnie z tego powodu wszywka alkoholowa powinna pełnić rolę pomocniczą. Zawsze powinna jej towarzyszyć stosowna terapia, a przede wszystkim nadzór nad chorym. Wtedy też, jak dowiodły badania praktyczne, jest się w stanie osiągnąć najbardziej satysfakcjonujące efekty. Warto mieć świadomość tego, że wszywka nie łagodzi objawów związanych z odstawieniem. Głód alkoholowy jest zatem czymś, z czym wciąż będzie trzeba się liczyć. Często jest on silniejszy od strachu przed konsekwencjami, jakie mogą towarzyszyć spożyciu alkoholu. Pacjenta cierpiącego na alkoholizm z wszytą wszywką nie można więc zostawiać samemu sobie.

Nie każdy jest w stanie przyjąć wszywkę alkoholową. To tabletki, na które można być zwyczajnie uczulonym. Warto sprawdzić to jeszcze zanim się na nie zdecyduje – tak, aby negatywne efekty nie występowały po wszyciu i bez żadnego związku z alkoholem.

Wszywka alkoholowa https://odoklinika.pl już wielu ludziom uratowała życie. Nie zawsze jednak to robi, a to, czy sprawdzi się w konkretnym przypadku najczęściej weryfikuje czysta praktyka.

Podsumowanie

Wiedząc jak działa wszywka alkoholowa można doskonale zdać sobie sprawę z tego, jak skutecznym środkiem w walce z alkoholizmem potrafi ona być. Tak naprawdę jednak w żaden sposób nie powinno się ograniczać terapii właśnie do niej. Doskonale sprawdza się w roli pomocniczej, wspomagając właściwe działania, które są zwykle bardziej długofalowe. Mając więc pełną świadomość co do tego, jak działa wszywka alkoholowa będzie się w stanie umiejętnie wpleść ją w terapię. Tak, aby ta przyniosła najbardziej oczekiwany rezultat.

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...