hdr

Treść informacji prasowej poniżej:

PiS wyznaczył do zarządzania wyłączoną z eksploatacji elektrownią trzyosobowy zarząd, który każdego miesiąca zarabia dziesiątki tysięcy złotych! Tymczasem Tauron uznał, że Nowe Jaworzno właśnie straciło na wartości ponad 700 mln zł.

Elektrownia to nie radiowęzeł – szef śląskiej Platformy pisze do Kaczyńskiego.

REKLAMA

Poseł Wojciech Saługa pisze do Jarosława Kaczyńskiego, by ten wreszcie zainteresował się sytuacją w jednej z największych spółek energetycznych w kraju. Zwraca uwagę wicepremiera na niedziałający blok w Jaworznie, wynikającą z tego szybką perspektywę zamknięcia kopalni Sobieski oraz skandaliczne wydatki i politykę kadrową spółek Taurona.

Korespondencja z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem odpowiedzialnym za gospodarkę – Jackiem Sasinem nie przyniosła rezultatu, bo oni nad tym nie panują. Dlatego piszę do Kaczyńskiego, bo sytuacja jest dramatyczna, a pracownicy nieczynnej elektrowni oraz kopalni boja się o pracę. – podkreśla Wojciech Saługa. – Jeśli za zarządzanie Tauronem nie wezmą się fachowcy grozi mu upadek, którego skutki należy rozpatrywać nie tylko w kategoriach katastrofy na rynku pracy ale także katastrofy energetycznej. Dziś widzimy, jak kończy się powoływanie do zarządu ludzi, których największą kompetencją jest legitymacja partyjna i podstawówka z Beatą Szydło.

Mimo wydania ponad 6 miliardów złotych na budowę, nowy blok energetyczny nie produkuje i nie będzie produkował energii przez kolejnych wiele miesięcy. PiS wyznaczył do zarządzania niepracującą elektrownią, czyli spółką córką Taurona o nazwie Nowe Jaworzno aż trzech prezesów, w tym kolegę z czasów szkolnych byłej premier Beaty Szydło – Zdzisława Filipa, socjologa, który wcześniej nie zarządzał żadną elektrownią, ale prowadził za to radiowęzeł w kopalni Brzeszcze.

Wydatki na sam zarząd to z pewnością dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie, a elektrownia nie pracuje i nie zarabia. I tak od 2018 roku. Trzeba głośno zapytać za co funkcjonariusze PiS biorą tam pieniądze ? – mówi Wojciech Saługa, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim.

To nie koniec skandalicznych praktyk zatrudnienia. W ciągu ostatnich miesięcy prezes centrali spółki zmienił się już trzykrotnie. Według związków zawodowych polityka zatrudniania prowadzona przez ostatnich prezesów sprawiła, że roczne koszty zatrudnienia ich zaufanych ludzi zwiększyły budżet płac o kilka milionów złotych. W tym czasie merytoryczni pracownicy Taurona mogli liczyć jedynie na symboliczny wzrost wynagrodzeń.

W związku z powyższym posłowie pytają Jarosława Kaczyńskiego:

 • Kiedy spółka Nowe Jaworzno wznowi produkcję energii i jakie straty generuje niedziałający blok?
 • Czym kierowała się Rada Nadzorcza powołując na stanowisko wiceprezesa Zarządu spółki Nowe Jaworzno socjologa bez doświadczenia w zarządzaniu blokami energetycznymi, kolegę Beaty Szydło?
 • Czy, a jeśli tak to dlaczego do zarządzania niedziałającą elektrownią potrzebnych jest trzech prezesów?
 • Kiedy zostanie powołany prezes Tauron Polska Energia, który da gwarancję sprawnego i merytorycznego zarządzania spółką ?
 • Czy rząd daje gwarancję ciągłości działania kopalni Sobieski oraz zatrudnienia dla jej pracowników do 2049?

Wykonawca bloku energetycznego czyli spółka Rafako zwraca uwagę, że awaria wielkiej elektrowni Taurona nie była spowodowana wadą konstrukcyjną a błędami w użytkowaniu, co może narazić Tauron na utratę gwarancji technicznej a przez to utratę gwarancji finansowej i straty wielkości setek milionów złotych.

To zachwieje i tak złą sytuacją finansową spółki – dodaje Krzysztof Gadowski, poseł Platformy Obywatelskiej, który zajmuje się rynkiem energetycznym i wydobywczym. – Już dziś Tauron zrobił odpis dotyczący utraty wartości Nowego Jaworzna na ponad 700 mln zł. To pokazuje do jakiej sytuacji doprowadzili nominaci PiSu. Pracownicy Taurona zasługują za zaprzestanie kręcenia pisowską karuzelą kadrową i powołanie merytorycznych, decyzyjnych zarządów.

Konsekwencją zatrzymania elektrowni może być szybka likwidacji kopalni Sobieski, która miała przez następne dziesiątki lat dostarczać węgiel do nowego bloku energetycznego. Kopalnia jest jednym z największych pracodawców w Jaworznie.

/ informacja prasowa Regionalnego Biura Prasowego Platformy Obywatelskiej RP /

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

56 KOMENTARZE

 1. Naiwny jak dziecko. Przecież wiadomo że im się to zwyczajnie należy, tak mówiła Szydło. A ekspertów nie zatrudniają, bo jak powiedział Fogiel nie są posłuszni rozkazom matki parti.
  W rozkradaniu państwa już dawno przebili PZPR, ale po tamtych przynajmniej coś zostało – np działająca elektrownia.
  Podpieprzymy i Spieprzymy – to najbardziej adekwatne rozwinięcie skrótu PiS.

  • Jak zawsze z chrześcijańskim miłosierdziem odezwał się ślepy wyznawca spadkobierczyni PZPR.
   Zawiadomienie o przestępstwie przyjmowane jest tylko od „swoich”, ci z krzyczący i z PO nie mają prawa skarżyć się na rozkradanie Państwa.

 2. A co Tobie ukradli ci z PISu ? To czego ci brakuje nie masz od urodzenia i nie kupisz tego w sklepie i nikt ci nie ukradł . Ja wiem frustracja jest bolesna, ale żeby tak zaślepiała to aż budzi zdziwienie .Tym bardziej że kolejne wybory znów przegracie ,więc zalecam więcej ataraksji.

 3. Po co? Chłopcze skoro uważasz że prezes elektrowni bez żadnego doświadczenia i wykształcenia to nie jest partyjniackie okradanie państwowej spółki to trudno. Zresztą u PiSowskich komuchów to standard.
  Jedyne co wam zagraża to NIK bo
  nie po to prokuraturę przejął Ziobro żeby kolegów z koalicji jego podwładni ścigali. Tylko dzięki NIK można się dowiedzieć np. jak Ziobro przepompował fundusz sprawiedliwości do swojej parti i kolegów.

  • Czyli Ziobro przelewający pieniądze do spółek partyjnych kolegów to nie jest kradzież. Obsadzanie na, stołkach prezesów partyjniakami bez nawet cienia kompetencji to też nie jest kradzież. A Czarnecki nie ukradł 100 tys euro, tylko się pomylił – kilkanaście razy zresztą.
   Ja wiem chłoptasiu że u was PiSowskich komuchów to norma, chciałbym tylko spytać czy jest jakaś granica której nie przektoczycie

   • Ha Ha Ha dodaj jeszcze kilka „afer” np przez PIS mamy najniższe bezrobocie w Europie i jeden z najwyższych wzrostów PKB lub napisz przez PIS agencje ratingowe znów podwyższają naszą wiarygodność gospodarczą albo opozycja musi uciekać przed reżimem kaczystowskim na Białoruś/vide Franek Sterczewski/ .Wróć do rzeczywistości, spójrz za okno zobaczysz zadowolonych z życia ludzi w dobrych samochodach ,sklepy pełne towarów i pełne kupujących . twój świat nie istnieje żyjesz w iluzji

    • Jak pisałem powyżej „plują ale wg Ciebie to deszcz”, wierny i ślepy wyznawca partii nie mógł inaczej.
     Znów kopiuj/wklej z przekazu partyjnego ten tekst już tu wklejałeś.
     No cóż wiemy że nie ma szans na merytoryczną odpowiedź, znów grzeszysz nie używając mózgu.

     Radio, telewizja, poczta, stadnina w Janowie itd itp czego się nie tkną tuzy intelektu z PiSu wydoją i ziszczą.
     Nawet Morawiecki nie potrafi podać przykładu jednej pisowskiej inwestycji zakończonej sukcesem. A nie czekaj mamy sukces mamy najwyższa inflację w Europie i to zapewnie nie jest ostatnie słowo PiSowskich komuchów, przecież muszą być lepsi niż PZPRowcy.

   • Chłopczyku !
    Bezrobocia oficjalnie jest bo mało mało kto spełnia warunki. Sędziowie są wolniejsi bo procedury są skomplikowane. Poczytaj o sprawie Szydło gdzie pierwsze wnioski wskazywały na błąd BOR a potem nagle dowody się uszkodziły. Druga sprawa to morderstwo Adamowicza na oczach wielu tysięcy ludzi i kamer. Prokuratura dalej myśli.
    Swoja droga każde zdanie zaczyna się od dużej litery ale pewnie wtedy byłeś na wagarach.

    • Piszesz o tym o czym nie masz pojęcia .Sędziowie nie są krępowani procedurami bowiem takie same dotyczą wszystkich sędziów a tylko niektórzy z nich pracują solidnie i nie mają zaległości w sprawach . Nie masz bladego pojęcia o pracy Sądów, więc może daj spokój . Mamy 25 sędziów na 100 tysięcy mieszkańców. Niemcy podobnie. Francja – 10. UK – 3. W Polsce mamy jedne z najdłuższych statystycznie czasów procedowania w sprawach karnych jak i cywilnych .

     • Bo mamy dzięki władzy sędziów niezawisłych i nie komplikowanych zmianami przepisów kolejnymi nocami. Ustawa o IPN była poprawiana bodajże 7 razy . We Francji to nie występuje znaffco. UK w w Unii już nie występuje

     • Jakie znaczenie w sprawie ma to że UK nie jest w Unii? Przecież tu idzie tylko o statystykę. Zaś UK podałem jako przykład. Co ma ustawa o IPN wspólnego z codzienną sprawnością sądów powszechnych ? Odstaw to co palisz bo odlatujesz.

    • Sądzę, że wg Ciebie sam Ziobro organizuje pracę sędziego ,to Ziobro z Kaczyńskim stworzyli procedury w KPC i w KPK . Jeśli myślisz że wszystkich sędziów nominuje kot Kaczafiego to się mylisz . Po pierwsze znakomita większość sędziów uzyskała swoje nominację za czasów III RP rządzonej przez okrogłostołowców lub w czasach PRL. Po drugie żeby zostać sędzią trzeba odbyć aplikację zdać egzamin i to jest przesłanką do uzyskania etatu sędziowszkiego . Po trzecie środowisko sędziowskie w ogromnej większości zdominowane jest przez zwolenników PO.

 4. No tak wina PO, zapomniałeś o Tusku.
  To wg Ciebie tłumaczy dlaczego za PiSu sprawność pracy wymiaru sprawiedliwości spadła. Ewidentnie działania PiSu nie mają tu żadnego znaczenia. Gdyby wszyscy sędziowie byli nomiwowani za PiSu mielibyśmy najlepsze sądownictwo na świecie. Przecież widać że tam gdzie PiS rządzi wszystko działa jak należy 🙂
  I taak masz rację to nie Ziobro nominuje nieudaczników i niszczy niepokornych, nie on odpowiada za procedury rozliczanie pracowników itd to wina PO i Tuska, nie zapominaj o Tusku. Parta będzie Ci za to wdzięczna.

  • Obniżasz poziom dyskusji .Nikt nie twierdzi ze wina Tuska . Nie znasz środowiska sędziowskiego ,nie wiesz o czym piszesz . Ziobro nie ma nic do powiedzenia w sprawie nominacji sędziów ,to nie jego prerogatywa. A dzielenie sędziów nominowanych za Tuska jako dobrych lub nominowanych za Kaczyńskiego jako złych jest głupie. Oni niezależnie od tego kiedy nominowani dzielą się na tych co sądzą sprawnie i sprawiedliwie oraz na takich co mają nieuzasadnione zaległości .

   • Tak jest głupie, tylko że to Ty chłopcze pierwszy pisałeś o sędziach nominowanych w różnych czasach. Fajnie że zaczynasz widzieć jakie głupoty wypisujesz.
    Ciągle czekam na równie „inteligentna” wypowiedź odnośnie PiSowskich patriotów dających, czyli okradajacych państwowe spółki.

    • Jak zwykle niewiele zrozumiałeś . Chodziło o to że twierdziłeś że sądy są sterowane przez PIS. Cytuję „Siwy biedo intelektualna sprawdź kto organizuje pracę sądów, tworzy procedury, nominuje miernoty na sędziów itd
     Wolne sądy w PiSlamistanie, dobre sobie.” Odpowiedziałem Ci że sądy to bastion „postępaków” więc nie masz racji .z czego nie wynika iż podział przebiega wg czasu nominacji sędziego. Stosuj w rozumowaniu zwykle zasady logiki, nic więcej.

    • Na czym polega „kradzież” w spółkach skarbu państwa. Na pobieraniu poborów? Rozumiem że za Tuska w spółkach nikt nie brał ani grosza, wszyscy byli tam ku chwale Ojczyzny a poza tym byli fachowcami nie to co pisowcy . A tu pojawiają się fakty np sztandarowe spólki Orlen i KGHM osiągają nigdy dotąd nie notowane zyski.

     • I znów ten Tusk. To może przypomnij które spółki miały za prezesów partyjnych dyletantów, typu wspominanego socjologa bez doświadczenia na stołku prezesa elektrowni. A może jakaś kopia Czarneckiego wyprowadzającego bezczelnie pieniądze?
      Dobrze wiesz że pijawkom z PiSu nikt w historii do pięt nie dorasta.
      Co do nigdy nie notowanych zysków rozumiem że polskie radio, telewizja, poczta polska też osiągają historyczne poziomy tylko że dna. A Orlen i KGHM mają takie zyski bo ceny surowców przebiły wszystkie sufity i jadą dalej zasługi w tym pisowców nie ma żadnej. Nie udało się im tych firm pogrążyć bo są troszkę za duże nawet na partyjnych geniuszy. Te przykłady nie trafione, a resztę złodziejstwa ładnie przemilczałeś. No ale wam towarzysze to się zwyczajnie należy jak mówiła waszą partyjna gwiazda.

    • Kto to jest sędzina? Taki twór nie istnieje w polskim systemie prawnym.Nie wiem kogo powołano na stanowisko sędziego ale zapewniam Cię że ponad wszelką wątpliwość osoba ta ukończyła aplikację sędziowską i musiała spełniać wszelkie wymogi stawiane w tym zakresie. A jeśli była żoną kogoś ważnego to nie wyklucza nominacji na sędziego. Pisząc „za Tuska” lub „za Kaczyńskiego używam skrótu myślowego. Owszem Kaczyński jest zwykłym posłem ale jednocześnie prezesem PIS tj partii która wygrała wybory i której Polacy po raz kolejny zaufali , to implikuje fakt iż decyduje on np kogo desygnować na stanowisko premiera , decyduje o obsadzie ważnych stanowisk państwowych .

   • Koledzy z twojej partii powołują się na przykłady z różnych państw. Ustawa o IPN też dopuszczała interwencję GROM na Bora Bora ale została po którymś także zmieniona. Twoje informacje z przekazu dnia o tym nie informują a tobie się nie chce poczytać w internecie.
    Swego czasu jeden poseł wymyślił , że trzeba wiadukty podgrzewać bo tak jest w Szwajcarii.

 5. Siwy piszący o logice!!! Kabaret.
  Podział dzieciaku to Ty tu opisaleś. Z reszty jak zawsze nic nie zrozumiałeś. To jeszcze raz, ale tym razem czytaj wolniej:
  Skoro za pracę sądów odpowiada rząd i mister to kto jest odpowiedzialny za coraz wolniejszą pracę sądów? Zwlasza po tylu latach rządów geniuszy partyjnych.
  Pewnie PO i Tusk?

 6. Czekałem aż włączysz płytę pod tytułem „przekaz dnia” , „kopiuj /wklej” , „że nic nie rozumiem” .Brawo Ty jesteś niezawodny i wierny swoim wyświechtanym farmazonom i jak zwykle nic merytorycznie .
  Podejrzewam, że jesteś ofiarą reformy oświaty lat 90 .

  • I znów po siwo-chrześcijańsku z braku argumentów uciekasz od tematu do nieudolnych prób obrażania 🙂 Chyba lepiej być wiernym WŁASNYM farmazonom niż ślepym wyznawcą pisokomuny i ich farmazonom z przekazu partyjnego zwalniając się tym z samodzielnego myślenia .
   A czy nie jest prawdą że tekst wklejony w tym wątku przez Ciebie o 10:44 wklejałeś już wcześniej ??? Co to niby jest jak nie Twoje kopiuj/wklej ?

   Chłopczyku naprawdę myślisz że ktokolwiek przejmie się krytyką przedstawioną przez absolwenta WUMLu któremu edukacja kojarzy się z kazamatami??? Jesteś tak głupi że nie widzisz że obrażasz własnymi wpisami sam siebie. Skoro ja jestem ofiarą reformy lat 90 a ty sobie nie radzisz w dyskusji ze mną i znów „wierny swoim wyświechtanym farmazonom” uciekasz się do prób obrażania , bo ” jak zwykle nic merytorycznie” nie potrafisz napisać to kim w tym świetle jesteś ??????

   Widzę że nauczyłeś się nowego słowa, tylko znów nie rozumiesz co znaczy, bo to Ty unikasz tu merytorycznych odpowiedzi. Może czas na poprawę? Napiszesz coś na temat i odniesiesz się merytorycznie do poziomu okradania Państwa przez twoich partyjnych towarzyszy i niszczenia państwowych firm ??

    • Dalej nie potrafisz merytorycznie.
     Chłopczyku, przecież dla Ciebie wszystko co poza partyjnym przekazem jest osobliwe, bo niczego innego nie ogarniasz – to wymagałoby samodzielnego myślenia, a tego jak wiemy unikasz (kazamaty). Nic nowego, zresztą to jeden z powodów dlaczego jesteś żałośnie śmieszny.

     Cóż jest tą medialną iluzją ?
     Czyżby nieprawdą było to że partyjni towarzysze są jak pijawki pasące się na państwie i doprowadzające swoją nieudolnością spółki państwowe do ruiny? Skoro o mediach to wiesz ile jeszcze dopłacimy w tym roku do nieudolności Kurskiego? A Polskie Radio? Trójka ma słuchalność najniższą w historii, dzięki „geniuszom” z dobrej zmiany. Tu pewnie też trzeba będzie dopłacić z podatków. Ale przecież nie ma problemu kolejny PiSowski geniusz z dwoma „asystentko-expertkami” dodrukuje trochę banknotów i utrzyma na kolejne miesiące rekordową w EU inflacje.
     itd itp

  • Niczego mądrzejszego chłopaczku się nie spodziewałem. A teraz weź sobie to co napisałeś do serduszka i zacznij od zapoznania się z definicją słowa merytoryczny. Może będzie to dla Ciebie wspomniany przez Horacego „dobry początek” końca grzesznego życia i początek używania mózgu daru od Boga.

 7. Hahaha ale jaja. Akurat za Taurona i to co się tam wyprawia to się powinni zabrać już kilkanaście lat temu jeszcze jak rządziło PO. Teraz się obudziliście? Najlepiej Tfuska tam dać na prezesa – on jest fachowcem bo tam zdobywał doświadczenie jako malarz i „liznął” trochę roboty na elektrowni. 🙂

 8. W jedynej elektrowni atomowej w Polsce też został powołany zarząd i rada nadzorcza i nikt jakoś się nie awanturował. A to chyba już za PO-wców się wydarzyło? Chyba że się mylę. A elektrowni do dnia dzisiejszego nie ma. 🙂

  • Tu nie chodzi o to że zarząd jest i są powołani prezesi, ale o to ilu ich jest i jakie mają kompetencje poza przynależnością do partii.

   Elektrownią atomową w budowie ktoś musi zarządzać, np wybrać jedynie słuszną technologię od bratniego narodu, dogadać szczegóły techniczne, nadzorować budowę itd. Budowa szła do awarii w Czernobylu, protesty ale też postęp technologiczny spowodowały zatrzymanie finansowania tej inwestycji. I tak mamy ruiny.
   A dla porównania dzisiaj mamy chyba od dwóch zarząd CPK, który kosztuje kilka milionów rocznie i nikt nie wie co oni za te pieniądze robią – nawet nie wiadomo dokładnie gdzie co i gdzie chcą budować.

 9. Kompetencje prezesów sprawdź sam to nie takie trudne. Ciekawe ilu socjologów bez doświadczenia w energetyce znajdziesz.
  Po drugie jeśli inni wstawiali tam prezesów bez kompetencji to Twoim zdaniem PiS powinien też to robić? I to na taką skalę?
  O synach, córkach można opowiadać prawie w każdej wielkiej firmie w małym mieście, ważne są ich kompetencje.

  • Tak kompetentny nie może być z PIS /świat wg. -/ Za to jak postkomuniści postawili pajaca Balcerowicza do rozkradania Polski ,to była kompetencja i doskonałość w sama w sobie . Dziś ten szubrawiec pitoli głupoty na tzw Campus Polska tj zlocie młodych postępaków . Spróbujcie mnie poprawić, bo mogę się mylić. Za pieniądze niemieckich fundacji Platforma postawiła na scenie przed młodymi ludźmi 74-letniego aroganckiego buca z Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR, a on miał przekonać tych młodych ludzi do PO?

 10. Chłopczyku znów pokazałeś, że czytanie ze zrozumieniem jest poza Twoim zasięgiem.
  Gdzie napisałem że kompetentny nie może być z PiSu? Mógłby być, ale jak Fogiel powiedział PiS nie zatrudnia specjalistów. Chcesz dyskutować ze stanowiskiem partii?

  Taka sugestia: może nie wtrącaj się jak nie masz nic sensownego na tema do napisania. Możliwe że będziesz trochę mniej śmieszny.

  • O tym czy się będę wtrącał czy nie zadecyduję sam, a taki jak ty ignorant nie będzie mi nic dyktował . Nikt Cię
   nie wzywał byś reagował na moją wypowiedź, więc może skorzystaj i siedź cicho. Paniał Wania? Napisz dziewczynko lub jak wolisz wesołku, czy wg Ciebie z nominacji PIS może być ktoś kompetentny. Jeśli tak, to jakiś przykład proszę.

 11. Ależ chłopcze chcesz robić z siebie pajaca wolna droga, to była tylko sugestia. Gdzież mi ograniczać ekspresję tak merytorycznego i kulturalniego forumowicza.
  O pojawiły się rusycyzmy, rozumiem że to po Twoich przodkach tych co to jak wspominałeś na czołgach przyjechali. To wiele wyjaśnia, zapewne stąd te ciągłe problemy ze zrozumieniem tekstu pisanego. Rozumiem że ciężko się przestawić z cyrylicy.

  Już Ci pisałem że może (ach to czytanie ze zrozumieniem). A przykłady przecież znasz, tak ślepo poddańczy wyznawca partii jak ty na 100% zna wszystkie. Gdzie mi małej słabej dziewczynce, ofierze reformy edukacji itd itp do Siwego.