Wszywka alkoholowa Kraków – opis zabiegu

Śmiało można postawić tezę, że problem alkoholowy w Polsce jest bardzo poważny. Każdego roku obniża się wiek inicjacji alkoholowej, tak jak szacunkowa ilość alkoholików w społeczeństwie. Na szczęście istnieją metody, jakie pomagają zwalczyć problem uzależnienia. Jednym z takich sposobów jest zabieg zaszycia alkoholowego.

W jakim celu przeprowadza się zabieg zaszycia alkoholowego?

Zabieg zaszycia alkoholowego, inaczej zwany wszywka alkoholowa Kraków, jest to forma leczenia, która polega na wprowadzeniu tabletki z lekiem pod skórą Pacjenta podczas chirurgicznej ingerencji. W ten sposób do krwioobiegu przedostają się substancje aktywne, które reagują z alkoholem. Warto dodać, że nie jest możliwe samodzielne wyjęcie tego wyrobu ze swojego ciała, można to uczynić jedynie pod opieką chirurga. Tym samym Pacjent otrzymuje od 8 do 12 miesięcy wsparcia ze strony Esperalu. Jeżeli dana osoba spożyje alkohol podczas takiej kuracji, powstaje reakcja disulfiramowa, będąca efektem silnego zatrucia organizmu. Zadaniem Disulfiramu, czyli głównego składnika Esperalu, jest wywołanie negatywnych skojarzeń z alkoholem, które zastępują wcześniej posiadane pozytywne. Dzieje się tak, ponieważ konsekwencje złamania abstynencji są bardzo dotkliwe. Pojawiają się kilka minut od momentu rozpoczęcia spożycia alkoholu i wywołują kilkunastogodzinne złe samopoczucie. Typowymi objawami są:

  • Wymioty,
  • Biegunki,
  • Nudności,
  • Bóle i zawroty głowy,
  • Skoki ciśnienia,
  • Rozszerzone naczynia krwionośne,
  • Problemy z oddychaniem i duszności,
  • Drżenia mięśniowe i drgawki,
  • Problemy z nadwrażliwością na bodźce,
  • Problemy ze snem,
  • Stany lękowe,
  • Tachykardia.

W skrajnych przypadkach mogą zostać uszkodzone narządy wewnętrzne, może pojawić się zawał, a także śmierć.

Leczenie Esperalem jest idealnym rozwiązaniem dla tych Pacjentów, którzy szczerze chcą zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki, ale brakuje im wystarczająco dużo motywacji i silnej woli. Wszywka jest także polecana osobom silnie uzależnionym, którzy wpadają w ciągi alkoholowe lub zmagają się z alkoholowym zespołem abstynencyjnym. Warto jednak działanie Esperalu wzmocnić innymi metodami, takimi jak odtrucie alkoholowe, psychoterapia lub spotkania grup AA.

Etapy zabiegu zaszycia alkoholowego

Zabieg jest całkowicie bezpieczny, niebolesny i mało inwazyjny, a przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie, wykazuje bardzo dużą skuteczność przy minimalnym ryzyku pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych.

Pierwszym etapem jest konsultacja medyczna. To na niej ustalana jest dawka leku, podpisywane są zgody i inne dokumenty, a także badane jest istnienie przeciwwskazań do zabiegu. Kiedy lekarz zezwala na udział Pacjenta w zabiegu, podawane jest mu znieczulenie miejscowe. Jak zaczyna działać – lekarz za pomocą jałowego skalpela rozcina skórę, w powstały kanał podpowięziowo umieszcza tabletkę z lekiem, po czym zaszywa ranę. Lek wprowadza się zazwyczaj w okolicę pośladkową. Podrażniona skóra zakrywana jest opatrunkiem, a dodatkowo w celu zwiększenia ochrony przed drobnoustrojami, podawany jest antybiotyk.

Zalecenia po zabiegu

Ze względu na fakt, iż zabieg jest dość prosty i krótki – trwa zaledwie 30 minut, zaszycie alkoholowe zalicza się do mało skomplikowanych ingerencji w ludzkie ciało. Tuż po samym zabiegu Pacjent może wrócić do swoich normalnych aktywności, a także do obowiązków służbowych. Sam Esperal nie wpływa na koncentrację człowieka – można więc prowadzić samochód. Należy mieć jednak świadomość, że niektóre osoby mogą zareagować na znieczulenie obniżoną koordynacją ruchową oraz spadkiem uwagi. Po samym zabiegu należy pamiętać o higienie i ochronie naruszonego miejsca na skórze, wliczając w to regularną zmianę opatrunku. Mimo wszystko, najważniejszym zaleceniem jest całkowita i bezwzględna abstynencja, a także wzięcie udziału w innych metodach leczniczo-terapeutycznych.

Przeciwwskazania

Mimo licznych zalet zabiegowych i wysokiej skuteczności, wszywka alkoholowa, ze względu na swoje specyficzne działanie, nie jest zabiegiem dla każdego. Przede wszystkim nie jest to zabieg refundowany przez NFZ – chociaż raz wydane kilkaset złotych na zabieg nie powinno być dla nikogo przeszkodą w skorzystaniu z tej formy pomocy, wielu alkoholików rezygnuje. Wolą każdego dnia przeznaczać kilkadziesiąt złotych na alkohol.

Można wymienić kilka głównych przeciwwskazań. Przede wszystkim należy mieć ukończony 18-nasty rok życia. Ważnym elementem jest zachowanie minimum 48-godzinnej abstynencji. Jeżeli Pacjent znajduje się pod wpływem alkoholu, do reakcji disulfiramowej dojdzie niemalże natychmiast. W takim przypadku dana osoba może odbyć odtrucie alkoholowe. Lekarz może odmówić wykonania zabiegu u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, a także jeżeli Pacjent choruje przewlekle na np. choroby krążenia, ma problemy z wątrobą, posiada nadwrażliwość na składniki tabletki lub nie wykazuje się odpowiednim poziomem zdrowia psychicznego.

Oprócz wymienionych wyżej przeciwwskazań, warto zastosować się do ogólnych ostrzeżeń, jakie mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie, która chce stosować wszywkę alkoholową. Szczerość z lekarzem na konsultacji to podstawa – przykładem może być poinformowanie o posiadaniu wszelkich chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca, epilepsja, a także choroby układu sercowo-naczyniowego. Osoby z takimi schorzeniami muszą być świadome, że zatajenie informacji w tym aspekcie i zastosowanie leczenia Esperalem może skutkować pogłębieniem wymienionych chorób w momencie, kiedy Pacjent łączy Disulfiram z etanolem.

Skutki uboczne przeprowadzonego zabiegu

Ze względu na niewielką inwazyjność oraz ogólne bezpieczeństwo zabiegu do działań niepożądanych dochodzi bardzo rzadko, są to wręcz sytuacje skrajne. U Pacjentów można zaobserwować nudności, wymioty, chwilową impotencję, senność, metaliczny lub czosnkowy posmak w ustach, męczliwość, pojawienie się skórnych reakcji alergicznych. Może wystąpić uszkodzenie hepatocytów lub zapalenie nerwów obwodowych. Czasami zdarza się, że organizm odrzuca wszywkę, traktując ją jak ciało obce. O wszelkich niepokojących objawach należy poinformować lekarza.

Możliwości, jakie daje wszywka

Należy zaznaczyć, że wszywka alkoholowa nie jest lekiem w klasycznym tego słowa rozumieniu. Nie jest on w stanie wyleczyć alkoholizmu, ponieważ nie obniża głodu alkoholowego, ani nie redukuje poziomu uzależnienia. O jej dokładnym działaniu można przeczytać we wcześniejszych fragmentach tekstu. Esperal przede wszystkim doskonale sprawdza się jako czynnik wywołujący awersję, ale także dzięki niemu wzmocnione zostają inne działania odwykowe, np. psychoterapia i meetingi AA. Tym samym leczenie Disulfiramem jest wysokiej jakości formą pomocy ze strony farmakologii. Podtrzymuje pozytywne nastawienie do zmian, motywację, wspiera silną wolę, daje kilkanaście miesięcy skutecznego wsparcia abstynencji.

Produkty zakazane

Wiadomo, że dla osoby zaszytej niebezpieczne są wszelkie napoje alkoholowe, jednak nie każda osoba zdaje sobie sprawę z tego, iż oprócz typowych trunków, takich jak wódka lub piwo, należy uważać na takie produkty jak:

  • Wszelkie ciasta i słodycze nasączone alkoholem lub z nadzieniem alkoholowym, np. tiramisu, torty, bombonierki z likierem,
  • Ocet,
  • Środki higieniczne i kosmetyki, np. płyny do higieny jamy ustnej, dezodoranty, perfumy,
  • Środki chemiczne, np. kontakt z rozpuszczalnikami zawierającymi alkohol, aldehyd octowy lub paraldehyd,
  • Poszczególne leki – np. popularne syropy na kaszel, niektóre antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe, ale także może wystąpić nasilenie działania niektórych leków.
agencja

Recent Posts

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak…

3 godziny ago

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat…

4 godziny ago

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie…

4 godziny ago

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

19 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

21 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

23 godziny ago