5 akcesoriów, które musi mieć senior

REKLAMA

Życie seniora nie należy do łatwych – w końcu wiele czynności, które wcześniej nie sprawiały mu żadnych trudności, teraz stały się wyzwaniem. Poczynając od ograniczeń związanych z układem ruchu, po zmiany hormonalne, psychiczne i neurologiczne, organizm po 65. roku życia musi pokonywać przeciwności dnia codziennego. Z jakich udogodnień warto skorzystać, aby zachować tak cenną samodzielność?

Kasetka na leki

Zdrowie osoby starszej wymaga zazwyczaj regularnego przyjmowania wielu różnych specyfików. Im ich więcej, tym łatwiej się w tym pogubić! Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowywanie leków zgodnie z rozpiską od lekarza, z jednoczesnym uwzględnieniem pory przyjmowania każdego z nich. Kasetka na leki to świetny sposób na uporządkowanie „lekowego planu dnia”.

Organizery na leki zazwyczaj mają prostą formę kilku połączonych pojemniczków z otwieraną przykrywką. Liczbę przegródek trzeba dostosować do potrzeb seniora – na rynku istnieją modele dzienne lub tygodniowe, a także te z 3 lub 4 pojemnikami i opisaną etykietką pory przyjmowania leków. Niektóre kasetki przypominają eleganckie etui – nic więc dziwnego, że taki organizer na leki będzie praktycznym prezentem dla babci lub dziadka (kupisz je na https://www.pomocedlaseniora.pl/)

Ciśnieniomierz

Do codziennej rutyny seniora często należy pomiar ciśnienia, dlatego ciśnieniomierz to kolejne niezbędne akcesorium dla starszej osoby. Najlepsze będzie urządzenie proste w obsłudze – z dużym, czytelnym wyświetlaczem i niewielką liczbą przycisków. Głos odczytujący wynik pomiaru na pewno spodoba się komuś, kto ma mniej sprawne oczy. Warto też zainwestować w sprzęt z podwójnym zasilaniem – zarówno sieciowym, jak i bateryjnym.

Antypoślizgowe klapki

Upadki są dla seniora bardzo groźne. Złamane kości, krwiaki i długotrwałe unieruchomienie wskutek wypadku mają niezwykle destrukcyjny wpływ na zdrowie i życie starszej osoby. Urazy, niestety, nie goją się u seniorów tak szybko jak u młodszych ludzi, więc nawet z pozoru niegroźny upadek może prowadzić do trwałej niepełnosprawności.

Z tego powodu starsze osoby (a także ich bliscy) powinny zwracać szczególną uwagę na używane przez nich obuwie. Do chodzenia po domu świetnie sprawdzą się antypoślizgowe klapki. Zapewnią one stopie stabilność, dzięki czemu śliska podłoga w korytarzu czy łazience nie będzie problemem.

Stołek prysznicowy

Każdy senior doceni możliwość zajęcia wygodnej, siedzącej pozycji w czasie brania kąpieli – dlatego gdy w łazience nie ma wanny, warto zainwestować w stołek prysznicowy. Pamiętaj, aby dobrać rodzaj siedziska zarówno do wielkości kabiny, jak i upodobań starszej osoby.

Na rynku istnieją modele mocowane na stałe do ściany albo wolnostojące, z oparciem i poręczami lub bez, wykonane z drewna albo tworzywa sztucznego itd. Alternatywą dla stołków mogą być np. balkoniki, które ułatwiają przemieszczanie się po danym pomieszczeniu https://www.pomocedlaseniora.pl/1247-balkoniki-rehabilitacyjne.

Wózek toaletowy

Nawet w miarę samodzielna starsza osoba może mieć spore trudności ze skorzystaniem z toalety np. w nocy. Trudności te mnożą się, jeśli dotarcie do niej wymaga pokonania schodów, progów i innych przeszkód. Z pomocą w tak złożonych czynnościach przychodzi postawiony blisko łóżka wózek toaletowy, który pozwoli seniorowi spokojnie i bezpiecznie zaspokoić potrzeby fizjologiczne.

Taki sprzęt na kółkach może też zastąpić transporter lub skuter (https://www.pomocedlaseniora.pl/1258-skutery-dla-seniora) – np. gdyby starsza osoba miała większe problemy z chodzeniem i przemieszczaniem się po mieszkaniu. Konstrukcja wielu dostępnych na rynku modeli umożliwia ustawienie wózka nad miską sedesową – co nie tylko umożliwia załatwienie potrzeb fizjologicznych seniorowi, ale także zaoszczędza opiekunowi sprzątania.

W kontekście gadżetów można pójść o krok dalej, decydując się na profesjonalny wózek inwalidzki (https://pomocedlaseniora.pl/1274-wozki-inwalidzkie), który sprawdzi się nie tylko w naszym domu i mieszkaniu, a także na zewnątrz (zaleta ta dotyczy zwłaszcza wózków elektrycznych, które są w stanie pokonywać większe odległości – i to bez wysiłku seniora https://www.pomocedlaseniora.pl/1257-wozki-inwalidzkie-elektryczne).

 

Producenci bardzo starają się ułatwić seniorom codzienne funkcjonowanie. Oczywiście przydatnych gadżetów jest całe mnóstwo i ani starsza osoba, ani jej opiekun nie muszą ograniczać się do pięciu opisanych w tym artykule. Życie jednak pokazuje, że akurat te akcesoria będą niezbędne – prędzej czy później – warto więc uwzględnić je w swojej domowej apteczce.

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki