Co potrafi pies policyjny?

Cezar to owczarek niemiecki, ma 8 lat. Jest psem policyjnym, służy w Komendzie Miejskiej Policji w Jaworznie. Przeznaczony jest do służby patrolowo-tropiącej. I choć łapy nie podaje ma wiele pożytecznych umiejętności.

REKLAMA

Obok owczarków niemieckich służbę w policji pełni kilka innych ras psów. Każda z tych ras ma określone predyspozycje, dzięki którym trafia do konkretnej służby.

Nie każdy pies może pracować w policji. Taki policyjny pies powinien być osobnikiem opanowanym, nie powinien być agresywny, nie może bać się strzałów, powinien chętnie uczyć się nowych umiejętności. Psy do służby wybiera się w momencie, gdy kończą 12 miesięcy. Szkoli się je w Zakładzie Kynologii Policyjnej.

Przewodnicy i ich psy część zajęć odbywają poza szkołą. W ten sposób zwierzęta uczą się działać w naturalnych warunkach, przyzwyczaja się je do środków transportu, ruchu ulicznego, sztucznego oświetlenia, uczy się pracy w dzień i w nocy. Każdy pies policyjny co roku przechodzi ponownie egzamin przed komisją. Jeśli zachował wszelkie nabyte umiejętności i jest sprawny otrzymuje atest przedłużany na kolejny rok. Owczarki niemieckie postrzegane są jako psy łagodne, inteligentne i wyważone, choć wszystko zależy oczywista od cech osobniczych.

W Polsce psy służbowe przechodzą na emeryturę w wieku 9 lat. Opiekun emerytowanego psa ma dostawać wyżywienie dla zwierzaka w naturze lub równoważnik pieniężny, policja pokryje też koszty opieki weterynaryjnej. Z pewnością policyjne psy zasłużyły na taki komfortowy żywot po służbie.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki