Doradztwo restrukturyzacyjne – na czym polega i jak może pomóc podczas kryzysu w firmie?

Przedsiębiorstwa zagrożone niewypłacalnością coraz częściej sięgają po doradztwo restrukturyzacyjne, czyli zawieszenie trwających postępowań egzekucyjnych, pomoc w odbudowie firmy po kryzysie i przygotowanie jej do dalszego funkcjonowania. Czym dokładnie zajmuje się doradca restrukturyzacyjny i jak jego usługi mogą pomóc przedsiębiorstwu, które chce uchronić się przed upadłością?

Czym jest doradztwo restrukturyzacyjne?

Żeby zrozumieć, na czym polega doradztwo restrukturyzacyjne, najpierw warto zastanowić się, czym jest sama restrukturyzacja. Proces ten podejmuje się w firmach niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością w celu uniknięcia konieczności ogłoszenia upadłości dłużnika. Polega on na wprowadzeniu do firmy gruntowanych zmian, które mają poprawić działanie przedsiębiorstwa, wyprowadzić je z kryzysu i przygotować do wykonania układu zawartego z wierzycielami. Wykonywanie założeń restrukturyzacji poprzedza się dokładną oceną aktualnego stanu firmy, niezbędnej do planu restrukturyzacyjnego. W planie powinny znaleźć się także informacje takie jak między innymi harmonogram wdrażania proponowanych rozwiązań czy prognoza funkcjonowania przedsiębiorstwa na najbliższe pięć lat w co najmniej dwóch wersjach.

Czym więc jest doradztwo restrukturyzacyjne? Zajmuje się nim licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, który jest gotów udzielać niezbędnych porad i wyjaśnień zarówno firmie zagrożonej niewypłacalnością, jak i jej wierzycielom. Licencjonowany doradca może także zostać nadzorcą układu, zarządcą, albo nadzorcą sądowym, a nawet pełnomocnikiem procesowym, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo pomoże on przygotować plan restrukturyzacyjny wraz z całą niezbędną dokumentacją, a później, co jeszcze ważniejsze, skutecznie go wdrożyć.

Jak restrukturyzacja może wyprowadzić firmę z kryzysu?

Proces restrukturyzacyjny to swego rodzaju ochrona dla przedsiębiorstwa w kryzysie, głównie ze względu na fakt, że wraz z jego rozpoczęciem wszystkie trwające postępowania egzekucyjne ulegają zawieszeniu, a nowe nie mogą być podejmowane. Co więcej, istotne umowy dla dłużnika, takie jak na przykład umowy najmu lokalu, w którym prowadzona jest działalność, nie mogą zostać wypowiedziane bez zgody nadzorcy. Dzięki takim zabezpieczeniom firma może skupić się na wprowadzaniu zmian, nie martwiąc się o swoje podstawowe wymagania.

Dokładna propozycja zmian, które mają zostać wprowadzone do przedsiębiorstwa, musi zostać opisana w planie restrukturyzacyjnym. Powinny one odnosić się do przyczyn najważniejszych problemów w firmie i skutecznie je usuwać. Przedsiębiorstwo ma uzyskać płynność finansową, która pozwoli na przetrwanie firmy, wykonanie układu zawartego z wierzycielami i dalsze funkcjonowanie.

Więcej informacji na: https://polskienewsy.com/

agencja

Recent Posts

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak…

24 minuty ago

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat…

40 minut ago

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie…

40 minut ago

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

16 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

18 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

20 godzin ago