REKLAMA

Spełniające rozmaite funkcje samoprzylepne folie okienne to dzisiaj rozwiązanie cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem. Możemy zaaplikować je nie tylko w przestrzeniach publicznych, czy miejscach pracy, ale również w naszych domach. Jedne z najpopularniejszych folii na okna to folie antywłamaniowe, folie przeciwsłoneczne, folie mrożone i folie reklamowe. Kiedy mogą się nam przydać i co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Folie antywłamaniowe na okna

Folie antywłamaniowe na szyby to folie zabezpieczające. Do grupy tej należą także folie ochronne i folie bezpieczne. Folie zabezpieczające mają na celu zwiększenie ochrony mienia i osób przy próbie uszkodzenia szyby i przedostania się do środka osoby niepożądanej. Naklejona na szybę folia antywłamaniowa, folia ochronna, czy folia bezpieczna sprawia, że rozbite szkło nie pęka, nie rozpryskuje się na kawałki, a utrzymuje na swoim miejscu. Dzięki temu możemy opóźnić działania intruza, jak i zabezpieczyć siebie i innych przed ryzykiem zranienia się odłamkami.

Certyfikowane folie antywłamaniowe na okna (folia antywłamaniowa P2A) należą do najtrwalszych, najmocniejszych i najbardziej odpornych na atak z użyciem ostrego narzędzia modeli z tej grupy. Pod nimi plasują się folie ochronne na szyby (folia ochronna P1A), a na końcu folie bezpieczne (folia bezpieczna B2B).

Ze względu na swoją wytrzymałość, folie antywłamaniowe, folie ochronne i folie bezpieczne na okna znajdują zastosowanie w różnych miejscach. Przykładowo, folia antywłamaniowa na szyby jest wykorzystywana w m.in. placówkach bankowych, czy sklepach jubilerskich. Folię bezpieczną stosuje się natomiast przede wszystkim w przedszkolach, szkołach i firmach podlegających pod przepisy HACCP.

Folie reklamowe na szyby

Folie reklamowe, jak wskazuje sama nazwa, są przeznaczone na reklamę na szklane witryny, okna i drzwi sklepów, salonów, biur, lokali usługowych, czy środków komunikacji miejskiej.

Folie reklamowe występują w trzech wariantach, jako:

  • Folie OWV

Folie one way vision to folie reklamowe o perforowanej, dziurkowanej strukturze. Zaaplikowane na szybie tworzą efekt zbliżony do lustra weneckiego. Zapewniają nam pełną prywatność z zewnątrz, jednocześnie nie pozbawiając nas możliwości obserwacji otoczenia.

  • Folie ploterowe

Folie ploterowe nie nadają się do zadruku, jednak z ich wykorzystaniem możemy wycinać różne wzory i napisy za pomocą plotera. Występują jako folie monomeryczne, polimerowe oraz wylewane.

  • Folie z nadrukiem

Do pełnego zadruku zostały przystosowane folie reklamowe z nadrukiem, które w odróżnieniu od folii OWV posiadają jednolitą, pełną strukturę, widoczną na szybie przez cały czas. Najczęściej stosuje się je na drzwiach i witrynach w galeriach handlowych, czy halach magazynowych.

Folie mrożone na szyby

Folie mrożone, podobnie jak folie mleczne i folie dekoracyjne to folie prywatyzujące. Dzięki nim możemy cieszyć się komfortowymi warunkami do pracy i przebywania w pomieszczeniach, ponieważ zostajemy odgrodzeni od spojrzeń osób z zewnątrz. Sami również tracimy jednak możliwość obserwowania otoczenia.

Folie mrożone (folie szronione) i folie mleczne (folie białe) są do siebie stosunkowo podobne. Główne różnice dotyczą ich zabarwienia oraz powierzchni. Folie mrożone, w odróżnieniu od mlecznych, wpadają w bardziej grafitowe, a nie mleczne, białe odcienie. Są także elastyczniejsze, dlatego możemy dodatkowo urozmaicić ich strukturę wzorami wycinanymi ploterowo. Folie dekoracyjne to natomiast folie prywatyzujące z już gotowymi, naniesionymi zdobieniami o walorach dekoracyjnych.

Folie przeciwsłoneczne samoprzylepne

Folie przeciwsłoneczne to:

  • folie przeciwsłoneczne metalizowane
  • folie przeciwsłoneczne ceramiczne
  • folie przeciwsłoneczne kompozytowe
  • folie przeciwsłoneczne na poliwęglan

Zadaniem wszystkich z nich jest ograniczenie rażenia słonecznego, a także obniżenie temperatury we wnętrzach. Każda folia przeciwsłoneczna z tej grupy posiada dodatkowo filtr ochronny UV.

Czym w takim razie różnią się one między sobą?

Najciemniejsze z tej grupy – folie przeciwsłoneczne metalizowane są napylane cząsteczkami metalu i srebra. Określa się je dlatego jako folie lustrzane, ponieważ ich powierzchnia tworzy efekt podobny do lustra weneckiego. Poza redukcją temperatury możemy liczyć również na większą prywatność.

Folie przeciwsłoneczne ceramiczne to natomiast jasne folie przeciwsłoneczne, o całkowicie przezroczystej strukturze, która po naklejeniu na szybę nie jest widoczna dla ludzkiego oka.

Jeśli chcemy uzyskać efekt, będący połączeniem pierwszych i drugich z omawianych modeli, wybierzmy folie przeciwsłoneczne kompozytowe. Są one napylane zarówno ceramiką, jak i metalami, dlatego klasyfikują się pomiędzy. Tworzą subtelny efekt lustra weneckiego, jednak dzięki ceramice pozostają nieco jaśniejsze niż klasyczne folie przeciwsłoneczne metalizowane.

Folie przeciwsłoneczne na poliwęglan to folie na świetliki dachowe. Zostały jako jedyne przystosowane do montażu na płytach poliwęglanowych, bez ryzyka uszkodzenia ich powierzchni, czy utraty swoich właściwości.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki