Ten, kto miał styczność z zalaniem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno usunąć jego skutki. Jak posprzątać po zalaniu, to jedno z podstawowych pytań, jakie zadaje sobie każdy, kto staje przed problem zalanych domów czy mieszkań.  Często występują sytuacje, w których nie jesteśmy sobie w sanie poradzić samodzielnie, ponieważ po prostu nie wiemy jak zneutralizować szlam z piwnicy. Tutaj z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym opiszemy wszystkie ważne aspekty związane z usuwaniem skutków zalania i powodzi. Dowiecie się m.in. o tym, dlaczego warto dokładnie osuszyć pomieszczenie oraz, czy po zalaniu powinniśmy zastosować dezynfekcje budynku. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje zalań — dlaczego mamy styczność z zalaniami?

Klimat, jaki występuje w naszym kraju, sprawia, że jesteśmy często świadkami załamań pogodowych. Ulewne deszcze to czasem zbawienie dla naszego środowiska, lecz kłopot dla nas samych. Często kanalizacja jest nieprzystosowana do ilości wody, która zostaje dostarczona przez ulewny deszcz. Niestety, ale infrastruktura betonowych miast w tym nie pomaga w walce z wodą i jej nadmiarem. Wówczas to dochodzi do takich przykrych sytuacji jak zalania pomieszczeń. Czy niesprzyjające warunki atmosferyczne to jedyny powód, przez który musimy walczyć ze skutkami zalania? Otóż nie do końca.
Istnieją również ważne kwestie związane z obiegiem wody w obiektach mieszkalnych. System kanalizacji, czy też rur dochodzący do różnego rodzaju przedmiotów w naszym domu również może być źródłem problemu. Brak fachowego wykonania połączenia rur, czy też zaniedbanie regularnego czyszczenia to tylko jedne z przyczyn wylania fekaliów oraz ścieków. Pralka, zlew i toaleta to z nich wypływają wszystkie nieczystości, które potem znajdują się na naszej posadzce. Wywołują one wiele negatywnych skutków. Usługi dezynfekcji i sprzątania po zalaniu realizowane są przez lokalne firmy sprzątające. Powódź i nieczystości zabierają nam przestrzeń użytkową, powodują nieprzyjemny zapach, a także są źródłem niebezpiecznych dla naszego zdrowia mikroorganizmów. Wyczyszczenie piwnicy z takiego środowiska pełnego bakterii i wszelkich trujących związków fruwających w powietrzu to nie jest sprawa życia i śmierci, ale na pewno zdrowego rozsądku.

Sprzątanie i dezynfekcja po zalaniu- dlaczego warto wynająć profesjonalną firmę?

Myślimy, że tutaj nie będziecie mieli wątpliwości i zgodzicie się z nami po przeczytaniu dalszej części tekstu, że sprzątanie po zalaniu najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Teraz czas na argumenty nie z powietrza. Jako pierwszy wysuwa się najbardziej prowizoryczny — sprzęt oraz atestowane środki chemiczne. Czy nie ma możliwości zakupu tychże elementów przez zaradnych klientów? Otóż jest, ale te ogólnodostępne mogą nie być na tyle skuteczne, a te profesjonalne są po prostu bardzo drogie.
Do usunięcia skutków jednego zalania nie opłaca się nam inwestować kilku lub kilkudziesięciu tysięcy. Nawet gdy pożyczymy od kogoś specjalistyczne maszyny, to nie będziemy wiedzieć, jak ich użyć w skuteczny sposób. Pamiętajmy o tym, że po wylaniu fekaliów mamy do czynienia z chorobotwórczymi drobnoustrojami, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie warto ryzykować. Ogólnopolska firma Kastelnik usługę sprzątanie po zalaniu wykonuje 365 dni w roku oraz posiada całodobową infolinię, dzięki czemu możemy uzyskać pomoc o każdej porze dnia i nocy. Dbajmy o siebie i nie narażajmy się na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Sprzątanie po zalaniu w Warszawie oraz całej Polsce.

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

REKLAMA

Warto zadać sobie w tym momencie pytanie, z jakiego rodzaju zalaniem mamy do czynienia. Wystarczy sprawdzić stopień zawilgocenia ściany, by uzyskać stosowne informacje, jak najszybciej poradzić sobie z mokrymi tynkami. Zalania możemy podzielić na powierzchowne oraz głębokie. Te pierwsze towarzyszą tam zazwyczaj podczas krótkotrwałych powodzi w domu, gdzie czyszczenie po wybiciu kanalizacji przeprowadzane jest niemal natychmiast po wykryciu awarii. Wyciek wody, niewykryty przez kilkanaście dni powoduje zalanie głębokie. Do suszenia tak przemoczonych ścian należy wykonać otwory  i zainstalować specjalistyczne urządzenia do osuszania.


Tereny powodziowe w Polsce

Co tak właściwie oznacza pojęcie tereny zalewowe? Są to miejsce, które zlokalizowane są w miejscach najbardziej narażonych powodzią czy wylaniem rzeki. Istnieje również takie pojęcie, jak powódź błyskawiczna i to ona jest najczęstszym powodem zalań miasta po ulewie. Tereny, gdzie jest największe ryzyko zalania to zazwyczaj miejsca zlokalizowane niedaleko rzek. Niestety, ale wiele osób w związku z zamieszkaniem blisko tych rozlewisk ucierpiało wielokrotnie.
Pamiętajmy o tym, żeby odpowiednio się zabezpieczać, gdy dostaniemy wiadomość SMS i informacje z Regionalnego Centrum Ostrzegania o tym, że będą ulewy lub wichury. Warto pomyśleć przed faktem niż potem ratować swój dobytek. Uszczelnij swoje drzwi oraz piwnicę materiałami wodoodpornymi, zanim straty pojawią się w mieszkaniu. Jeśli posiadasz zwierzęta, które mieszkają na zewnątrz, pamiętaj o tym, aby pozostawić je w bezpiecznym miejscu. W razie nagłej sytuacji możesz zadzwonić na numer alarmowy – 112 lub Straż Pożarna – 998. Dezynfekcję powierzchni mieszkania, które uległo sile powodzi, pozostaw specjalistom z branży. Właściciel firmy Kastelnik, od lat promuje akcję pomocy sąsiedzkiej dla osób poszkodowanych w zalaniach.

Myślimy, że zdajesz sobie już sprawę, jak poważnym problemem są zalania. Czy to z powodu powodzi, czy awarii kanalizacji, należy śmiało sięgać po pomoc fachowców? Zdecydowanie, tak! Nie powinniśmy z tym zostawać sami, ponieważ nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia ani sprzętu, by np. usunąć niebezpieczne mikroorganizmy czy odpompować wodę po zalaniu. Jesteśmy pewni, że najlepiej z problemem zalania pomoże specjalistyczna firma sprzątająca. Pamięta ona o odpowiednim osuszeniu pomieszczenia oraz o dezynfekcji. Dobrym sposobem na uniknięcie zalania jest odpowiednie zabezpieczenie się przed wilgocią. Przegląd systemu kanalizacji, czy też działania polegające na zabezpieczeniu posesji przed powodzią, to kwestie, które powinniśmy rozważyć. Pamiętaj, nie warto narażać życia swojego i rodziny — warto zaufać profesjonalistom i sięgać po ich pomoc.

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki