Tauron podpisał z z Ministerstwem Aktywów Państwowych list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji Taurona Wydobycie, skupiającego kopalnie Sobieski z Jaworzna, Janina oraz Brzeszcze.

REKLAMA

Tauron poinformował w środowym komunikacie, że podpisanie listu oznacza dla Grupy Tauron formalne rozpoczęcie przegotowań do wydzielenia aktywów wydobywczych z perspektywą do końca tego roku.

– W liście podpisanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i Tauron strony zgodnie oświadczyły, że podejmą wszelkie działania niezbędne do przygotowania i dokonania transakcji oraz będą w dobrej wierze prowadzić rozmowy, negocjacje i podejmować działania związane z tą transakcją – czytamy w komunikacie Taurona.

Jak informuje spółka, na termin przeprowadzenia transakcji wpływ będzie miał prowadzony aktualnie przez polski rząd proces notyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej dla programu transformacji górnictwa węglowego.

– Wszystkie działania dotyczące pozycji zakładów górniczych Tauron Wydobycie projektowane są w dostosowaniu do zapisów umowy społecznej, dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz procesów transformacji województwa śląskiego i małopolskiego, a także zgodnie z procedowaną obecnie nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu i wiceprezes ds. handlu Tauron Polska Energia.

Według ww. załącznika, kopalnia Brzeszcze ma działać do 2040 roku, a kopalnie Janina i Sobieski – do 2049 roku.

Nie tylko jednak kopalnie Taurona mają zostać przejęte przez Skarb Państwa. Jak informował w ubiegłym tygodniu wiceminister aktywów Artur Soboń, planowany jest również wykup akcji  Polskiej Grupy Górniczej i Węglokoksu Kraj. Ma to być etap porządkowania struktur właścicielskich w spółkach wydobycia węgla kamiennego przed realizacją omawianego z Unią Europejską programu pomocy dla sektora węglowego w okresie jego wygaszania do 2049 roku.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki