Na ponad 19 milionów zaszczepionych przeciwko COVID-19 Polaków, do do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono łącznie 15 320 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym prawie 13 000 miało łagodny przebieg. 1887 NOP-ów wystąpiło w województwie śląskim, w tym 65 w Jaworznie.

REKLAMA

NOP-y, czyli niepożądane odczyny poszczepienne, to zaburzenia stanu zdrowia, które wystąpiły w okresie 4 tygodni od podania szczepionki. Do najczęściej zgłaszanych NOP-ów należą podwyższona temperatura ciała, zaczerwienienia w miejscu wkłucia czy krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Ciężkie to z kolei te, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, czy też wymagają hospitalziacji.

Do tej pory w Jaworznie zgłoszono 65 przypadków NOP-ów. Większość miała przebieg łagodny, w raporcie resortu zdrowia została opisana jako zaczerwienienia i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Trzy NOP-y w Jaworznie zakończyły się hospitalizacją, objawy opisano jako: omdlenie, udar niedokrwienny mózgu, zatorowość płucna; podejrzenie poszczepiennego miejscowego zapalenia osierdzia i mięśnia sercowego; gorączka 38,0–38,5 do 72h, zaburzenie widzenia, zaburzenie koncentracji,
ruchy mimowolne kończyn.

Odnotowano jeden zgon po podaniu szczepionki, NOP opisując jako: nagły zgon w ciągu 48
godzin od podania
szczepionki
.

W Jaworznie w pełni zaszczepiło się obecnie 46 374 mieszkańców, czyli 51,3 proc ludności miasta.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ