REKLAMA

W naszym kraju pojawiły się pierwsze pogłoski o podatku katastralnym. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w wielu krajach Europy już on obowiązuje. Można powiedzieć, że obowiązujący w Polsce podatek od nieruchomości jest nieco podobny do tej opłaty, jednak pobiera się ją na zupełnie innych zasadach. Czym więc jest wspomniany podatek katastralny i czy możemy oczekiwać go w Polsce?

Podatek katastralny – czym właściwie jest?

Codziennie spotykamy się z różnego rodzajami podatków. W mniejszym lub większym stopniu i tak dotyczą one właścicieli nieruchomości. Właśnie jednym z takich podatków jest podatek katastralny, w którym pobiera się wartość od katastralnej nieruchomości.

Co to oznacza w praktyce? Otóż wysokość podatku będzie ściśle uzależniona od wartości lokalu lub domu czy mieszkania. Mówiąc prościej, im wyższa jest wartość danej nieruchomości, tym większy podatek katastralny, będzie musiał zapłacić jej właściciel.

Pamiętajmy, że oszacowanie wartości często jest niezwykle trudne i dokonuje się jej w momencie taksacji nieruchomości. Niemniej jednak, w praktyce to zwykle rzeczoznawca majątkowy jest odpowiedzialny za oszacowanie wartości, na podstawie:

  • map;
  • tabel taksacyjnych.

Można przypomnieć, że w literaturze podatek katastralny określa się prostym, łacińskim zwrotem ad valorem – a to w wolnym tłumaczeniu na nasz język oznacza nic innego jak „od wartości”. Więcej przydatnych informacji na ten temat szukaj na stronie wiecej-gotowki.pl.

Czy podatek katastralny zostanie wprowadzony w naszym kraju?

Jedyne, co obecnie wiadomo na temat podatku katastralnego jest to, że do tej pory nie obowiązuje on w naszym kraju. Jednak pojawiają się pogłoski o chęci jego wprowadzenia.

Warto zauważyć, że 2 lata temu rządzący pozostawili sobie niewielkie okienko, gdy zamienili wieczyste użytkowanie gruntów w prawo własności. Jednak możemy śmiało powiedzieć, że w 2021 roku podatek katastralny się nie pojawi. Warto wspomnieć, jakie konsekwencje niosłoby za sobą jego wprowadzenie. Otóż:

  • wzrost cen za wynajęcie nieruchomości;
  • konieczność zapłaty podatku od wartości mieszkania, być może zmusiłoby wiele rodzin do zamienienia lokalu mieszkalnego na mniejszy.

Wiele osób zmuszone byłoby również zdecydować się przeprowadzkę na przedmieścia, co by miało wpływ na komfort życia. Śmiało można powiedzieć, że podatek katastralny w Polsce nie cieszyłby się zbyt entuzjastycznym przyjęciem. Jak na razie można odetchnąć z ulgą, gdyż pomimo pogłosek, podatek na pewno nie pojawi się w tym roku. Więcej info tutaj.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki