czwartek, 25 kwietnia, 2024

Pracownicy Taurona Wydobycie niepewni przyszłości

Strona głównaBiznesPracownicy Taurona Wydobycie niepewni przyszłości

Pracownicy Taurona Wydobycie niepewni przyszłości

- Advertisement -

Wg umowy zawartej pomiędzy Tauronem Polska Energia a Ministerstwem Aktywów Państwowych 15 września, Skarb Państwa miałby z końcem roku przejąć akcje Taurona Wydobycie, skupiającego kopalnie Sobieski w Jaworzna, Janina i Brzeszcze. Pracownicy ww. zakładów wydobywczych, których jest blisko 6 tysięcy, ciągle nie mają jednak wiedzy, na jakich zasadach ma nastąpić przejęcie.

O m.in. braku komunikacji z pracownikami, ryzykiem związanym z przejęciem kopalń, problemami ze sprzedażą węgla po przejęciu, oszczędzaniu na pracownikach czy żądanych przez związki zawodowe gwarancjach rozmawiał z Solidarnością Górniczą Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w Tauronie Wydobycie.

Brak komunikacji

Sopata przekonuje, że pracownicy kopalń Taurona Wydobycie nie mają informacji, jak dalej potoczą się ich losy, mimo że do przejęcia zakładów wydobywczych pozostały zaledwie 3 miesiące.

– Właściciel po raz kolejny zignorował stronę społeczną i postanowił zrobić coś, co bezpośrednio dotyczy pracowników, ponad ich głowami – mówi Sopata. – Sam fakt, że ktoś idzie w kierunku wydzielenia tak zwanych aktywów węglowych poza Tauron, nie był może aż tak zaskakujący, bo o tym się wcześniej wielokrotnie mówiło, jednak informacja o formalnym uruchomieniu procesu już zaskakująca była, bo nie odbyło się w tej sprawie żadne spotkanie, nie skonsultowano tego ze stroną związkową w jakikolwiek sposób. Uważam, że to wyraz braku szacunku dla ludzi, którzy z prasy mają się dowiadywać, co ich czeka za 3 czy 4 miesiące.

– Z pewnością szwankuje komunikacja ze strony TPE, brak jest dialogu, przynajmniej w odniesieniu do kwestii zmian właścicielskich. Właściciel co innego mówi, a co innego robi. Tego dialogiem nazwać nie można – twierdzi Sopata.

Ryzyka związane z przejęciem kopalń

Waldemar Sopata mówi również o ryzykach, jakie niesie za sobą przejęcie Taurona Wydobycie przez Skarb Państwa:

– Przede wszystkim tego typu proces niesie ze sobą bardzo wiele ryzyk – ryzyk o charakterze technicznym, ale również ryzyk w wymiarze pracowniczym. Pierwszym i największym problemem jest fakt, że myśmy zostali włączeni do koncernu Tauron Polska Energia korporacyjnie. Przez ponad 20 lat stopniowo wydzielano kolejne obszary nieprodukcyjne – sprawy kadrowo-płacowe, ochronę, informatykę – do nowych spółek-córek. Pojawia się pytanie – jak by to wszystko miało u nas funkcjonować, gdybyśmy zostali wydzieleni? Należałoby najpierw zdiagnozować, które obszary są dla nas nieodzowne, a potem te działy na nowo odtworzyć. Musielibyśmy mieć przecież jakiś dział kadrowy. Musielibyśmy mieć laboratorium, które kontrolowałoby wszelkie normy dotyczące jakości oferowanych przez nas produktów. Przypomnę, że w toku procesów konsolidacyjnych cały system laboratoryjny przekazano spółce Tauron Wytwarzanie. Obecnie własnego laboratorium nie mamy, a bez niego kopalnia nie jest w stanie funkcjonować – mówi związkowiec.

Sopata dodaje również, że jego zdaniem przeprowadzenie w 3 miesiące wszystkich procedur związanych z przejęciem kopalń jest nierealne. Obawia się, że po wydzieleniu zakłady wydobywcze mogą stracić z dnia na dzień utracimy zdolność do prowadzenia działalności.

Problemy ze sprzedażą węgla

Przewodniczący Solidarności w Tauronie Wydobycie twierdzi również, że nie wiadomo, co będzie ze sprzedażą węgla po przejęciu kopalń przez Skarb Państwa.

– Rozbudowanego systemu sprzedażowego nie posiadamy. Nie potrzebowaliśmy go, bo w ramach Grupy Tauron mieliśmy gwarancję odbioru wydobywanego węgla. Różnie z tym odbiorem bywało, ale generalnie ten mechanizm działał. Przypomnę, że strategię wspólnego funkcjonowania górnictwa i energetyki w jednym podmiocie zaczęto u nas realizować 23 lata temu. Przez ćwierć wieku wszystko było podporządkowane tej filozofii. Teraz, w ciągu 3 czy 4 miesięcy, wszystko ma zostać odwrócone o 180 stopni i niemal błyskawicznie mielibyśmy się przestawić na funkcjonowanie poza Grupą Tauron, również w zakresie sprzedaży. Tymczasem nasze kontrakty przewidują sprzedaż węgla energetyce po niezwykle niskich cenach – podkreśla przewodniczący.

Oszczędzanie na pracownikach

Sopata zarzuca również władzom spółki złe traktowanie pracowników i cięcie kosztów w perspektywie zbliżającego się przejęcia:

– Mając w perspektywie sprzedaż spółki Tauron Wydobycie, TPE zaczął traktować pracowników w sposób karygodny. Oni chcą z nas „wycisnąć” tyle, ile się da, a potem „wypluć”. Dziś właściciel „tnie” wszystkie możliwe koszty. Nie przejmuje się przy tym zagrożeniami dla zdrowia i życia ludzkiego. Oszczędności powodują, że zaczyna brakować podstawowych narzędzi. Ostatnio zabrakło krążników do przenośników taśmowych, przez co nie można było oddać rejonu firmie, która miała drążyć chodniki. Tak się nie da zarządzać kopalniami. Pod tym względem obecny Zarząd TPE niczym nie różni się od poprzedniego – twierdzi Sopata.

Brak zgody „Solidarności” na przejęcie

Sopata podkreślił, że Solidarność nie wyraża zgody na wydzielenie aktywów Taurona Wydobycie bez gwarancji wcześniejszych umów dotyczących procesu wygaszania kopalń, zagwarantowania cen węgla czy subwencji z budżetu państwa. Związkowiec dodaje, że pracownicy chcą mieć pewność co do dalszej ilości wydobycia i generowanych przychodów.

– Jeśli któregoś z tych parametrów nie będziemy w stanie zrealizować, trafimy pod „program naprawczy”. To nie jest zabawa. To gra o przyszłość tysięcy ludzi – pracowników i ich rodzin – kończy Sopata.

Blok 910MW w Jaworznie z problemami. Rafako nie widzi możliwości zawarcia ugody z Tauronem

źródło: Solidarność Górnicza

[vc_facebook]

- Advertisment -

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...

III Konkurs Piosenki „Płyń Głosie po Rosie” – laureaci

W dniu 22.04.2024 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie odbyła się kolejna, III edycja konkursu piosenki wiosennej Płyń...