Stare Dobre Małżeństwo zagrało w Jaworznie w sobotę 11 września na deskach MDK. Cóż to był za udany koncert, co wcale nas nie zdziwiło. O banał ociera się opinia, że zespół to legendarny, kultowy, uznany, ceniony, może nawet wielbiony i najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce.

Stare Dobre Małżeństwo na deskach jaworznickiego MDK
REKLAMA

Rzecz w tym, że ten miły pogląd z rzeczywistością się nie rozmija. Brawa na stojąco po koncertach zespołu to nie rzadkość. Jaworznicki koncert zgromadził liczną publikę, na ile pozwoliły na to pandemiczne okoliczności. Ktoś w tym kraju lubi poezję śpiewaną, i nie są to żadne „dinozaury”. Na widowni i tacy, którzy zespół znają od zarania, ale też i tacy, którzy pewnie dopiero go odkryli.

Krzysztof Myszkowski – śpiew, harmonijka, gitara

Z miłą publiką zamieniliśmy parę zdań. Dla pani Barbary SDM to zespół oczywista wyłącznie pozytywnych wspomnień. Pan Janusz ceni SDM za wrażliwość i to, że nie ulegli komercji. Pani Ewa przede wszystkim wsłuchuje się w Ich teksty, pan Mariusz ceni za dyskografię, spokój i górskie klimaty. Z tatą pojawił się na koncercie Wojtek l.11. Generalnie lubi zespól za muzykę, szczególnie zaś za gitarę. Tato dodał od siebie, że też za przesłanie i mądre teksty. Dla pani Czesławy muzyka SDM to miłe wspomnienia dawnych harcerskich lat. Pani Olga przyszła pośpiewać wspólnie z zespołem. Zna teksty kilkunastu utworów zespołu, od pierwszej do ostatniej linijki.

Wojciech Czemplik – skrzypce, mandolina, cymbały, piła

Artyści przygotowali to, co publika chciała usłyszeć. Nie zabrakło gorąco oklaskiwanego „Jak po nocnym niebie”. Koncert przyjęto gromkimi brawami, wrażenia muzyczne niezapomniane. Widać publika się rozpoetyzowała, co dobrze robi dla nastroju. Na dokładkę słuchając uważnie to i tamto sobie publika przemyślała i pewnie wyszła z koncertu mądrzejsza. Koncert skończył się o 20.30, po kilkunastu bisach, publika i zespół  bawili się znakomicie. Zespół, jak sam podkreśla, jest „napełniony wiarą w naprawczą moc pieśni w totalnej symbiozie z Publicznością”. Nic dodać, nic ująć.

Koncertowy kalendarz Starego Dobrego Małżeństwa zapisany do granic możliwości. Jest coś, co szczególnie polecamy. W Bieszczadach w Majdanie koło Cisnej zespół da koncert w Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej. To się będzie działo. Malutkie ale! Zespół o tym wydarzeniu pisze: jak Bóg da i zdrowie pozwoli – odbędzie się 13 sierpnia 2022. Doczekamy, innej opcji nie ma.

Ela Bigas

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki