Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Jaworznie i pracownicy miejskich Wodociągów będą kontrolowali prywatne posesje. Sprawdzane mają być szczelność i regularność opróżniania szamba, nielegalne podłączenia do miejskiej sieci sanitarnej, niedozwolone odprowadzanie wód deszczowych do kanalizacji bytowej. Dodatkowo, strażnicy miejscy sprawdzą też deklaracje wywozu odpadów i jakość stosowanego opału.

REKLAMA

Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z obowiązującym regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jaworzna, właściciele nieruchomości zobowiązani są do zapewnianie swoim posesja odpowiedniego poziomu czystości i porządku.

W pierwszej kolejności kontrolowane będą posesje w Byczynie i Jeleniu Łęgu, gdzie występują największe problemy, szczególnie z odprowadzeniem nieczystości:

– Działające na tych posesjach szamba są wywożone nieregularnie lub są po prostu nieszczelne. Oznacza to, że większość ścieków z tych zbiorników trafia do gleby lub jest opróżniana w niewyjaśniony sposób. I to po raz kolejny wraz ze strażnikami chcemy sprawdzić i skontrolować. Chcemy także przekonać mieszkańców, że kanalizacja się opłaca. Po pierwsze to wygoda, po drugie chronimy środowisko naturalne, poprzez ograniczenie wycieków ścieków do gleby, po trzecie podłączając się do kanalizacji można zaoszczędzić w domowym budżecie – mówi Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Wodociągów Jaworzno.

Dodajmy tylko, że w ubiegłym roku w samej Byczynie do kontroli wytypowanych zostało kilkaset posesji, których właściciele nie spełnili ustawowego obowiązku podłączenia się do kanalizacji.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Aha czyli z tego co tutaj pisze to akcja mająca na celu naganianie klientów wodociągom żeby później nabijać im kabzę. Fajnie tylko czemu za publiczne pieniądze?? Po co mają sprawdzać deklaracje wywozu odpadów skoro wiadomo kto płaci za odpady a kto nie? Deklaracje są W MZNK.