W Jaworznie odbyły się testy autobusu autonomicznego. W zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej sprawdzano działanie systemu do zarządzania tego typu pojazdami.

REKLAMA

– Pojazd, który testowaliśmy, nie jest docelowym pojazdem, który chcielibyśmy kupić. To autobus, który firma Autonomous System zakupiła jako narzędzie do prowadzenia testów i badań. Wykonywano testy głównie systemu, który ma zarządzać ruchem tych pojazdów – mówi Zbigniew Nosal, PKM Jaworzno.

– Chcielibyśmy wdrożyć ten system do naszego pojazdu, który aktualnie konstruujemy i który będzie dostępny w przyszłym roku – mówi Michał Polończyk, Autonomous System.

Pojazd pokonał wcześniej wyznaczoną trasę w zajezdni PKM-u, przejeżdżając standardową trasę miejskich autobusów, zaliczając m.in. stację benzynową, myjkę czy miejsca serwisowe.

W jaki sposób autobus rozpoznaje, gdzie ma pojechać? Jak mówi Polończyk, za pomocą sensorów stworzono mapę złożoną z chmury punktów, które autobus rozpoznaje. Mając taką mapę, można zaplanować trasy, po których autobus będzie się poruszał.

– Zależało nam na tym, żeby przetestować precyzyjnie pojazd poruszający się po tak zaplanowanej trasie, jaką w przyszłości planujemy dla autobusów, które będą się poruszać autonomicznie po terenie naszej zajezdni – dodaje Nosal.

– Zmierzamy do stworzenia całkowicie nowej platformy do zarządzania takimi pojazdami, jak również całkowicie nowej konstrukcji takiego pojazdu. Chcemy, żeby transport, który organizujemy, był coraz nowocześniejszy, coraz sprawniejszy i jednocześnie coraz bardziej wydajny. Chcemy ciągle poszukiwać nowych rozwiązań, które będą prowadzić do tego, żeby jak najmniejszym kosztem jak najsprawniej przewieźć jak największą liczbę pasażerów – kontynuuje Nosal.

Jak daleko jesteśmy od wprowadzenie na miejskie drogi zapowiadanego lata temu autobusu autonomicznego? Tego niestety nie wiemy.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki