Pomimo pandemicznej sytuacji tradycyjna 225. Jaworznicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła 3 września br. z Kolegiaty św. Wojciecha, by 5 września dotrzeć do Kłomnic – ostatniego przystanku przed Jasną Górą. Od kilkudziesięciu lat tutejsi mieszkańcy mają za wielki honor gościć jaworznickich pątników, choć „gościć” to słabo powiedziane, ponieważ prowadzą kronikę jaworznickich pielgrzymek i pamiętają o wszelkich przypadających na dzień wizyty w Kłomnicach jubileuszach. I tym razem było podobnie.

REKLAMA

W pierwszą niedzielę września mieszkańcy Kłomnic z radością wyczekiwali na jaworznickich pielgrzymów. Kiedy tylko na horyzoncie zauważono czołówkę grupy, zbudzono kościelne dzwony, które oznajmiły początek wizyty szacownych gości. Proboszcz parafii pw. św. Marcina ks. kan. Mirosław Turoń oficjalnie przywitał w kościele 225. Pielgrzymkę z Jaworzna. Do powitania dołączyli mieszkańcy Kłomnic. Krzysztof Chmielarza, którego rodzina od kilku pokoleń gości w swym domu jaworznickich pielgrzymów, przygotował obszerną laudację na cześć przewodnika pielgrzymki – ks. proboszcza jaworznickiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Pan Krzysztof, którego dziadek i ojciec przyjmowali pielgrzymów, przybył w asyście syna Dominika, jego żony Eweliny oraz wnuczka Kubusia, mając nadzieję, że oni podtrzymają rodzinne tradycje. Pan Dominik z żoną wręczyli ks. Janickiemu kwiaty, a Kubuś swój mały bukiecik.

Po laudacji, której tekst publikujemy pod artykułem, pielgrzymi zgromadzili się wokół przewodnika pielgrzymki i gromkimi oklaskami oraz odśpiewując mu „Sto lat”, wyrazili swój podziw i najlepsze życzenia na dalsze lata. Po czym ksiądz Stanisław otrzymane kwiaty ofiarował na ołtarz w kłomnickim Kościele.
Pątnik

Od lewej: Dominik Chmielarz, Kubuś Chmielarz, Ewelina Chmielarz, ks. Stanisław Janicki (50-lecie kapłaństwa, 45. jubileusz przewodnictwa jaworznickiej pielgrzymki oraz 25 pielgrzymka w III stuleciu pielgrzymowania z Jaworzna na Jasną Górę), Krzysztof Chmielarz

Tekst laudacji wygłoszonej przez Krzysztofa Chmielarza w Kłomnicach 5 września 2021 roku:
Drogi Księże Stanisławie, szanowni Pielgrzymi.
Kłomnice będące na pielgrzymim szlaku serdecznie witają 225. Pielgrzymkę Jaworznicką.
Warto wspomnieć, że w 1997 roku Pielgrzymka rozpoczęła III wiek pielgrzymowania. Jakby na to nie spojrzeć, w obecnym 2021 roku przypada Srebrny Jubileusz – 25-lecie Pielgrzymki III wieku.
Każdy z Państwa, pielgrzymując na Jasną Górę do Matki Bożej, niesie ze sobą swój osobisty jubileusz pielgrzymowania. Być może ten pierwszy, a na pewno wielo-, kilkunasto- czy kilkudziesięcioletni. Taki 45. jubileusz niesie ze sobą do Matki Bożej niestrudzony Ksiądz Stanisław Janicki (pierwszy raz w 1977 roku).
Nie tak dawno pytany przez miejscowych, który to raz Ksiądz już udaje się na Jasną Górę? Odpowiedział z uśmiechem na twarzy: „Ja idę dopiero pierwszy raz… w tym roku”

A nogi nie odmawiają posłuszeństwa, bo to w sumie kawał drogi pociągiem z Jaworzna przez Katowice do Myszkowa i dalej pieszo do Leśniowa, dalej przez Złoty Potok do Świętej Anny, następnie przez Gidle do Kłomnic i finalnie do Częstochowy? Ksiądz Stanisław odpowiedział: „z tym problemu nigdy nie miałem i nie mam, bo moje buty same idą, a ja tylko podnoszę nogi”.
To jeszcze nie wszystko. Ksiądz Stanisław Janicki w tym roku niesie do Matki Bożej w Częstochowie swój piękny Złoty Jubileusz 50-lecia Kapłaństwa, które rozpoczęło się 4 kwietnia (Niedziela Palmowa) w 1971 roku w Krakowie w Katedrze na Wawelu. W tym pamiętnym dniu Ksiądz Jubilat otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Kardynała Karola Wojtyły, późniejszego naszego Papieża św. Jana Pawła II. Z tej okazji w dniu 18 kwietnia 2021 r. odprawiona została Jubileuszowa Msza Św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie Borach, w której wraz z żoną miałem wielki zaszczyt uczestniczenia.
Była to piękna uroczysta i dostojna Msza święta, którą odprawił Ksiądz Jubilat w asyście wielu zaprzyjaźnionych kapłanów, w tym swojego siostrzeńca ks. dr. Zbigniewa Bielasa, będącego Kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Uwagę zwracał założony przez księdza Stanisława ornat liturgiczny, w którym 50 lat temu przyjmował święcenia kapłańskie.
Z okazji tych wszystkich Jubileuszy wszyscy obecni 225. Jaworznickiej Pielgrzymki oraz ja w imieniu swoim i całej mojej rodziny składamy naszemu Jubilatowi – Księdzu Stanisławowi Janickiemu najserdeczniejsze życzenia długich, długich lat życia w zdrowiu, także tych w posługiwaniu kapłańskim, wszelkich łask bożych, doczekania następnych pięknych jubileuszy. Niech Matka Boża zawsze ma Go w swej opiece, a Pan Jezus błogosławi i prowadzi.
SZCZĘŚĆ BOŻE!
I jeszcze jedno. Z tak dobrymi butami niech Ksiądz Stanisław nigdy się nie rozstaje.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki