Categories: Życie miasta

Ceny prądu rosną, co z ładowaniem autobusów elektrycznych w Jaworznie?

W 2022 roku szykują się znaczne podwyżki cen energii. Jak wpłynie to na ceny ładowania pojazdów, w konsekwencji ceny biletów w autobusach PKM-u Jaworzno, którego flota w większości składa się z autobusów elektrycznych?

Jak zapewnia rzecznik spółki Maciej Zaremba, podwyżka cen prądu nie dotknie PKM-u, gdyż jaworznicki przewoźnik ma podpisaną umowę na dostawę energii do końca 2022 roku.

– Wprowadzanie dużego procentu (mowa o 80 procentach) autobusów elektrycznych do naszej floty wiązało się z licznymi i wieloletnimi symulacjami i analizami, również rynku energii, wszak pierwszy „elektryk” wyjechał na regularną linię już w 2015 roku. Mamy bardzo duże doświadczenie w zarządzaniu flotą elektrycznych pojazdów i jesteśmy podmiotem, który planuje ze znacznym wyprzedzeniem. Obecna umowa na dostawę energii została zawarta na dwa lata – obowiązuje jeszcze przez cały 2022 rok – mówi Maciej Zaremba, rzecznik PKM Jaworzno.

Zaremba przekonuje dodatkowo, że mimo wysokich już cen energii, eksploatacja „elektryków” jest i tak tańsza od autobusów spalinowych:

– To nie jest tak, że autobus elektryczny to jednoznacznie „wyższe koszty”, m.in. oszczędzamy na podzespołach, częściach, płynach itd. typowych dla eksploatacji pojazdów z napędem dieselowskim. Bardzo wielu elementów nie musimy naprawiać, wymieniać, uzupełniać, gdyż ich nie mamy w autobusie elektrycznym. A to oznacza wymierne korzyści związane z codziennym użytkowaniem. Do tego jeszcze dodajmy dofinansowania zewnętrzne, znaczący efekt ekologiczny i ogólnie pozytywny odbiór nowoczesnych i cichych pojazdów. Autobusy elektryczne to właściwy wybór, gdy mówimy o modernizacji taboru – tłumacz Maciej Zaremba. – Obecne ewentualne zmiany cen energii nie wpływają na naszą e-flotę, a w kolejnych latach nadal będziemy wybierać model biznesowy, który jest zarówno korzystny dla finansów spółki (by pieniądze publiczne były zawsze wydawane właściwie), jak i spełniający oczekiwania zbiorowości podróżnych – mówi Zaremba.

Inaczej sytuacja prezentuje się w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, co może dotknąć mieszkańców Jaworzna korzystających z autobusów ZTM-u. Dla  przykładu, w Sosnowcu koszt ładowania jednego autobusu może wzrosnąć nawet o prawie 20 tys. zł – z obecnych 34 tys. do 51 tys. zł w roku 2022.

– Niestety, prawdopodobnie podwyżki cen energii mogą wiązać z wyższymi kosztami wśród naszych mieszkańców – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

[vc_facebook]

 

Artur

Recent Posts

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak…

4 godziny ago

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat…

4 godziny ago

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie…

4 godziny ago

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

20 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

22 godziny ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

23 godziny ago