REKLAMA

Liczba tytułów w bibliotece zapalonego gracza często może przekroczyć możliwości wbudowanego dysku konsoli. Rozwiązaniem tego problemu jest dysk zewnętrzny do konsoli, który pozwoli w wygodny sposób rozszerzyć dostępne miejsce.

Dysk zewnętrzny 1 TB – czy taka ilość miejsca będzie wystarczająca?

Kupując konsolę 4, mamy do dyspozycji warianty z dyskami o różnej pojemności, np. 500 GB lub 1 TB. Taki magazyn danych często jednak będzie po prostu za mały, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę miejsce na pliki niezbędne do działania całego systemu. Najnowsze tytuły cechują się dużymi rozmiarami – kultowy już Wiedźmin 3 zajmuje około 30 GB, z kolei popularna FIFA 21 wymaga mniej więcej 40 GB przestrzeni dyskowej. Samo oprogramowanie również potrzebuje kilkudziesięciu gigabajtów. Wystarczą zatem dwa tytuły, by zająć nawet jedną trzecią dysku w przypadku mniejszej wersji.

 

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zależy nam na tytułach takich jak Battlefield 4, Call of Duty: Black Ops, GTA V czy Red Dead Redemption. Ich łączny rozmiar przekracza 400 GB – oznacza to, że w parze z wcześniej wymienionymi grami już teraz przekroczymy limit na konsoli z dyskiem 500 GB. Jeżeli chcemy zainstalować więcej ulubionych produkcji, zdecydowanie warto zainwestować na przykład w dysk zewnętrzny 1 TB.

 

Z dodatkowym napędem miejsce na poszczególne tytuły znacznie wzrośnie – bez problemu połączymy powyższe propozycje na przykład z Call of Duty: Modern Warfare, które wymaga aż 175 GB wolnej przestrzeni. Dysk zewnętrzny 1 TB to zatem świetne rozwiązanie dla prawdziwych pasjonatów wirtualnej rozrywki.

O czym warto pamiętać, kupując dysk 1 TB zewnętrzny?

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto dokładnie zapoznać się ze szczegółową specyfikacją. Producent stawia pewne wymagania dotyczące dysku, które skupiają się na pojemności oraz łączności z konsolą. Minimalny rozmiar napędu, który będzie kompatybilny z konsolą 4, wynosi 250 GB. Zewnętrzny nośnik musi jednak przede wszystkim być wyposażony w interfejs USB 3.0 lub nowszy – starszy wariant, czyli wersja 2.0, nie jest w ogóle wspierana przez konsolę, a zatem odczytanie danych z takiego dysku będzie niemożliwe. To kluczowe parametry, które musi bezwzględnie spełnić każdy model służący do rozszerzenia miejsca na konsoli 4. W kwestii pojemności istnieje także górny limit, jednak jest on dość wysoki – wynosi 8 TB, co wystarczy na około 150 gier AAA. Należy także podjąć decyzję dotyczącą tego, czy interesuje nas napęd HDD, czy wydajniejszy nośnik SSD. Podczas poszukiwania solidnych i szybkich dysków półprzewodnikowych, które dodatkowo oferują sporo miejsca, dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z propozycjami firmy Samsung.

Dodatkowy napęd do konsoli 4 – SSD czy HDD?

HDD to klasyczne dyski twarde, które przez wiele lat były stosowane w licznych urządzeniach – zarówno komputerach, jak i konsolach. Aktualnie jednak są one wypierane przez znacznie szybsze, a jednocześnie bardziej wytrzymałe i energooszczędne napędy SSD. Nowocześniejszy wariant będzie zdecydowanie lepszym wyborem, gdy zależy nam przede wszystkim na sprawnej obsłudze gier i innych zapisanych plików. Dysk do konsoli 4 wykonany w technologii HDD będzie natomiast tańszy – warto wziąć to pod uwagę, gdy zależy nam na jak największej pojemności. Ostatnią kwestią jest odpowiednia konfiguracja: po podłączeniu dysku prawdopodobnie będziemy musieli sformatować go w menu konsoli do właściwego systemu plików.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki