REKLAMA

Dywaniki łazienkowe jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do łazienek, ale również toalet, domowych pralni, suszarni i tym podobnych pomieszczeń. Jest to bardzo zróżnicowana grupa produktów. Dywaniki łazienkowe mają dwa główne zadania. Pierwszym z nich jest zapobieganie poślizgnięciom się na mokrej podłodze. W łazienkach zazwyczaj na podłodze znajdują się płytki, które jeśli są mokre, stają się bardzo śliskie. Wywrotka grozi nam niezależnie od tego czy stajemy na nich bosą stopą, czy nawet w klapkach. Drugim ważnym zadaniem jest izolacja termiczna. W łazienkach zazwyczaj podłoga jest dość zimna i kontakt z nią może być mało przyjemnym doznaniem. A w przypadku osób wrażliwych na zimno może nawet prowadzić do niepożądanych reakcji naszego organizmu.

Dywaniki łazienkowe – jako dekoracja

Odpowiednią izolację termiczną i dobre właściwości antypoślizgowe zapewni nam większość dostępnych na rynku dywaników. Dlatego dokonując wyboru, będziemy skupiać się na wartościach ozdobnych i dekoracyjnych dywaników. Dywaniki łazienkowe są dostępne zazwyczaj w kształcie prostokątnymkwadratowym lub okrągłym. Modele prostokątne często mają też mniej lub bardziej zaokrąglone rogi, co ważne jeśli często zdarza nam się o takie rogi zahaczać. Kolor i ewentualny deseń naszego dywanika jest oczywiście kwestią naszego gustu, ale należy go dopasować do ogólnej kolorystyki pomieszczenia w którym będzie się on znajdował.

Dywaniki łazienkowe a maty łazienkowe

Oddzielną grupę stanowią maty łazienkowe przeznaczone do pochłaniania jak największej ilości wody. Są to bardzo praktyczne produkty wykonane z pianki PCV. Uwolnią nas one od konieczności ścierania rozlanej po podłodze wody. Trzeba jednak pamiętać, że muszą on mieć czas, aby wyschnąć. Takie maty oprócz łazienki mogą bardzo dobrze sprawdzić się także w kuchni. Ważny jest też fakt, że posiadają one właściwości antybakteryjne.

Dywaniki i maty łazienkowe — dodatkowe zalety

Dywaniki i maty łazienkowe posiadają także kilka dodatkowych zalet. Po pierwsze chronią podłogę w łazience. Płytki są materiałem bardzo trwałym, ale niestety podatnym na odpryski i jeśli upadnie nam jakiś ciężki przedmiot, to bardzo łatwo może dojść do uszkodzenia powierzchni płytki ceramicznej. Oczywiście tak jak wszystkie dywaniki także te znacznie redukują odgłosy powstałe przy naszym poruszaniu się. Dla osób wrażliwych na dźwięki może mieć to bardzo duże znaczenie.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki