Osoby które przeszły koronawirusa często mają powikłania pocovidowe. Co dziesiąty ozdrowieniec zmaga się z problemami takimi jak:

  • trudności z oddychaniem,
  • chroniczne zmęczenie,
  • bóle stawów,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • tzw. mgła mózgowa, czyli problemy z koncentracją, zapamiętywaniem i dezorientacja,
  • nawracające gorączki,
  • problemy ze snem,
  • całkowita bądź częściowa utrata węchu i/lub smaku
REKLAMA

Z opowieści naszych pacjentów wynika, że mają problem z podstawowymi codziennymi czynnościami. Coś co kiedyś zajmowało im 10 minut np. odkurzanie, teraz urosło do rangi wielkiego problemu i trwa nawet 40 min. Nic dziwnego, że ozdrowieńcy szukają sposobów na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. Z pomocą może przyjść tlenoterapia.

W naszym gabinecie posiadamy 2 komory hiperbaryczne i każdy pacjent ma oddzielny pokój. Cały zabieg trwa 80 min i podajemy tam 93 % tlenu w zwiększonym ciśnieniu. Skuteczność tego typu leczenia potwierdziły badania przeprowadzone w samym centrum epidemii, czyli chińskim mieście Wuhan oraz w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Hiszpania. Właśnie tam zwalczano u chorych hipoksemię, czyli zbyt niski poziom tlenu we krwi. Skuteczność zabiegów była pozytywna, choć część chorych była już w stanie krytycznym. Do złagodzenie objawów spowodowanych koronawirusem doszło już po pierwszych seriach zabiegów. Tlenoterapia znacząco złagodziła objawy, a w kolejnych zabiegach ustępowały duszności oraz wyrównywał się oddech pacjentów. 

W naszych komorach wchłanianie tlenu w komorze hiperbarycznej dzięki wyższemu ciśnieniu jest wielokrotnie większe ponieważ rozpuszcza się osoczu, limfie, płynie rdzeniowo mózgowym i rdzeniu kręgowym. Tlen jest pozbawiony fizjologicznych barier dlatego dociera do miejsc nawet tych o słabym ukrwieniu. Terapia hiperbaryczna wpływa na lepsze dotlenienie organizmu, zwiększa tzw. saturację krwi, co pozwala skuteczniej walczyć z wieloma stanami chorobowymi i zapalnymi.

Bóle mięśni, zmęczenie, kłopoty z koncentracją czy problemy ze snem – czyli wszystkie dolegliwości dotykające osoby, które chorowały na COVID-19 – można złagodzić, a nawet wyleczyć dzięki tlenoterapii. Co więcej, zdolność tlenu hiperbarycznego do penetracji tkanek przyspiesza procesy regeneracji organizmu i pomaga uporać się z „pamiątkowymi” bliznami w płucach utrudniającymi oddychanie.

Warto też podkreślić, że dzięki terapii hiperbarycznej nawet 8-krotnie wzrasta liczba komórek macierzystych w organizmie, czyli tych najbardziej „pierwotnych” i „plastycznych”. To właśnie te komórki, jako jedyne, mają zdolność przekształcania się w komórki innych tkanek i wspomagać te miejsca w organizmie, które wymagają odbudowy. Najnowsze badania lekarzy z USA potwierdzają skuteczność komórek macierzystych w leczeniu COVID-19 i powikłań po przebytej chorobie.

Chiński lekarz doktor Zhong Yangling wykorzystujący metodę łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej w walce z COVID-19, (źródło nr 1) potwierdził, że jego pacjenci już po pierwszej sesji odczuli złagodzenie objawów takich jak duszności i dolegliwości bólowe w klatce piersiowej. Kolejna sesja spowodowała ustąpienie duszności i unormowanie częstości oddechów. Tomografia komputerowa potwierdziła poprawę ich stanu zdrowia i lepsze dotlenienie płuc. Nastąpiło wysycenie hemoglobiny tlenem, lepsze przyswajanie tlenu i szybsza regeneracja organizmu po zakażeniu koronawirusem.

Podsumowując

Tlenoterapia hiperbaryczna nie leczy choroby COVID-19, ale jest skuteczną metodą minimalizowania skutków ubocznych niedotlenienia organizmu. Zwiększa wydolność organizmu i przyśpiesza procesy regeneracyjne.

Dodatkowo w naszym gabinecie do tlenoterapii stosujemy 30 minutową wibroterapię na specjalistycznym fotelu rehabilitacyjnym.

Wibroterapia ułatwia usuwanie wydzieliny płucnej, wspiera proces prawidłowej wentylacji i tym samym zwiększa natlenienie krwi. Dzięki temu łagodzi duszności, zadyszki i zmniejsza zmęczenie.

W krajach rozwiniętych wibroterapia stała się popularną techniką rehabilitacji płuc z długą tradycją. Gdy wiele lat temu w Australii postanowiono sprawdzić na dużej grupie praktyków, co myślą o tej technice, kwestionariusze rozesłano do fizjoterapeutów zajmujących się pacjentami z chorobami układu oddechowego w 95 losowo wybranych szpitali publicznych w całym kraju. Odsetek odpowiedzi na kwestionariusz wyniósł 81 proc., a zdecydowana większość badanych – aż 96 proc. – przyznała, że stosuje wibroterapię, po prostu widząc jej efekty.

Jak przekonują badacze, właściwie stosowana wibroterapia wspomaga wydalanie plwociny, ale może też poprawiać krążenie krwi w płucach, zapobiegać zastojowi żylnemu, rozluźniać mięśnie oddechowe, poprawiać napięcie mięśni całego ciała i wzmacniać mięśnie oddechowe, aby wywołać odruch kaszlu.

Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu

Tlenoterapii w Jaworznie na ul. Sportowej 13

Rejestracja wizyt tel. 731 606 800.

Pracujemy od pon – pt 8:00 – 22:00 sob. 8:00 – 14:30 możliwe też są sobotnie wieczorne godziny po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Zapraszamy też na naszą stronę internetową www.tlenoterapiajaworzno.pl

I na naszego fb Tlenoterapia Jaworzno i instagrama tlenoterapia_jaworzno

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki