REKLAMA

 

Konto maklerskie to jeden z produktów finansowych, z których korzystają przede wszystkim ludzie, którzy zamierzają inwestować swoje oszczędności. Jednak wiele osób, które na co dzień korzysta z usług domów maklerskich, nie wie wystarczająco dużo na temat tego, gdzie najlepiej założyć rachunek maklerski. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem pieniędzy.

Zdecydowanie gra na giełdzie to najważniejszy powód założenia konta maklerskiego. Jednak odpowiedni wybór właściwego rachunku maklerskiego może nie być taki prosty. I choć ciężko w to uwierzyć, to wybór odpowiedniego dla siebie rachunku maklerskiego może być jedną z pierwszych udanych inwestycji. Zatem należy wiedzieć, czym konkretnie jest konto maklerskie, czym się różnią od siebie konkretne konta maklerskie. Tym samym warto dobrze znać aktualny ranking kont maklerskich.

Konto maklerskie – czym jest i w co można inwestować?

Założenie konta maklerskiego przede wszystkim pozwoli na dokonywanie odpowiednich operacji i transakcji na szeroko pojętych rynkach finansowych. Jednym z głównych celów rachunków maklerskich jest realizowanie wcześniej zaplanowanych inwestycji. Dlatego posiadając konto maklerskie, każdy z inwestorów automatycznie uzyskuje dostęp do konkretnych rynków, na których wedle obranej strategii ma możliwość inwestowania w różnego rodzaju instrumenty finansowe. Ponadto posiadanie rachunku maklerskiego pozwoli inwestorowi na zarządzanie jego kapitałem, co w efekcie przeprowadzania korzystnych transakcji da możliwość jego zwiększania. Niemniej należy pamiętać, że kapitał można również stracić. Dlatego początkujący inwestorzy często korzystają z domów maklerskich, czego oczywiście minusem są prowizje, jakie pobierają.

Drugim ważnym aspektem w odniesieniu do kont maklerskich jest już samo inwestowanie kapitału. W zależności od wybranej oferty odpowiedni zakres różnych instrumentów finansowych, a tym samym dostęp do rynków mogą się od siebie różnić. Tym samym jeżeli inwestor poszukuje rachunku, który będzie umożliwiał mu inwestowanie kapitału na rynkach zagranicznych, warto, aby szczegółowo zapoznał się z warunkami instytucji finansowych oraz ich regulaminem. Jednak zdecydowana większość obecnych ofert pozwala inwestorom na lokowanie kapitału w akcjach, certyfikatach inwestycyjnych, funduszach czy obligacjach.

Jak wybrać konto maklerskie? Prowizje i opłaty

Wybranie najlepszego konta maklerskiego powinno zostać poprzedzone dokładnym przeanalizowaniem dostępnych ofert rynkowych. W internecie można znaleźć masę bardzo przydatnych informacji, z jakich kont w danym momencie warto korzystać. Dlatego doskonałym sposobem na znalezienie najlepszego dla siebie konta maklerskiego jest ranking kont maklerskich, który szczegółowo wyróżnia największe wady i zalety konkretnych instytucji finansowych.

Niemniej posiadanie konta maklerskiego wiąże się z opłatami. Tak samo biura maklerskie jak i domy maklerskie pobierają odpowiednie opłaty od klientów, których obsługują. Najczęściej są to opłaty za możliwość prowadzenia konta, prowizje od wszystkich zawieranych transakcji oraz inne – opłaty dodatkowe. Z uwagi na to, że takie opłaty mogą posiadać różną wartość, zawsze należy dokładnie zapoznać się z ofertą. Warto podkreślić, że obecnie wiele domów maklerskich nie pobiera opłat za prowadzenie rachunków. Pod adresem https://e-kursy-walut.pl/ranking-kont-maklerskich/ dostepny jest aktualny ranking kont maklerskich.

Jednak zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda w przypadku pobieranych prowizji, które płaci każdy inwestor w momencie zawierania konkretnych transakcji. W większości przypadków takie prowizje wynoszą od 0,13 do 0,39% całej wartości transakcji. Większość biur maklerskich ustala obecnie minimalną wartość takich prowizji, które najczęściej wynoszą od 2 do 8 złotych. Inne koszty za prowadzenie rachunku maklerskiego to przede wszystkim przelewy z rachunku czy dostarczenie bilansu konta.

Rachunek maklerski – bezpieczeństwo środków

Pewność, że konkretny dom maklerski zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa powierzanym mu środkom, jest bardzo ważną kwestią, a w zasadzie priorytetowym kryterium wybierania bezpiecznego konta maklerskiego. W szczególności początkujący inwestorzy powinni pamiętać, że założenie konta maklerskiego w konkretnym domu maklerskim powinno być poprzedzone sprawdzeniem sposobu przechowywania środków, a także zweryfikowaniem regulatora, który nadzoruje daną instytucję finansową. Jedną z takich instytucji, które w Polsce nadzorują domy maklerskie, jest Komisja Nadzoru Finansowego. Inwestowanie to dochodowa, aczkolwiek ryzykowna ścieżka powiększania kapitału. Jednak jeżeli ktoś się na nią decyduje, powinien szczególną dbałością wykazać się w aspektach zabezpieczenia swoim środków.

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki